1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Iraklı siyahiler ayrımcılığa uğruyor
Iraklı siyahiler ayrımcılığa uğruyor

Iraklı siyahiler ayrımcılığa uğruyor

Irak’ta siyasi durum değişirken ve mezhepler arasında ciddi bir çatışma ve kopuş yaşanırken ülkedeki bütün azınlıklar, farklı ten renklerine ve etnik kökenlere sahip olanlar da bundan olumsuz etkileniyor. Bu azınlıklardan biri de Iraklı siyahiler.

A+A-

Haber Merkezi
 
Sosyologlar, onların Irak’ta en çok ayrımcılığa maruz kalan azınlıklardan olduklarını belirtiyor. Çünkü ten renkleri, kültürleri ve gelenekleri çok farklıdır. 2003’te Baas rejiminin devrilmesinden sonra çok daha zor şartlarda yaşamak zorunda kalmışlar. Her ne kadar güneye, Basra’ya doğru gidildikçe yaşam koşulları zor olsa da, ülkenin kuzeyinde ve Kürdistan Bölgesi’nde siyahiler nispeten daha rahat.
 
Ehlam Wehab, Basra’nın Sevre kasabasında yaşayan siyahi bir kadın. BasNews’e ilginç hikâyesini anlatıyor: “Beyaz biriyle evlendim. Ama evliliğimizi sürdüremedik. Bir yıl sonra ayrılıp geri dönmek zorunda kaldım. Ondan sonra haklarımı savunmak için çabalamaya başladım.”
 
Wehab, ayrımcılığa uğramaktan şikayetçi: “Irak’ta toplumun büyük bir kesimi ve iktidar sahipleri bize kötü gözle bakıyor. Bu yüzden çok fazla ayrımcılığa uğruyoruz. Çünkü haklarımızı savunacak bir yasa yok.”
 
Zikar ilinin Refahiye kasabasından olan Ekrem Cıfıl da aynı dertten muzdarip olduğunu belirterek, ‘Çünkü rahatça evlenme ve devlet dairelerinde iş bulma imkanımız yok artık. Bu da toplumdan yavaş yavaş kopmamıza ve izole olmamıza sebep oldu. Ayrımcılığa uğruyoruz ama buna engel olabilmek için ne yapabiliriz ki? Elimizden gelen bir şey yok’ diyor.
 
Siyahilerin de öteki etnik gruplar gibi korunması gerektiğini söyleyen Cıfıl, ‘Ayrımcılığın son bulması için gerekli olan şey Irak Bakanlar Kurulu’nun yaşam koşullarımızı iyileştirmek için çalışacak bir kurul oluşturmasıdır’ diyerek hükümetten beklentisini dile getiriyor.   
 
Çevremizdeki beyaz kadınlardan birine, ‘Siyahi bir kadınla arkadaş olur musun?’ diye soruyoruz. Cevabı kesin ve net: “Hayır!”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.