İş Dünyasından Twıtter Açıklamaları

İş Dünyasından Twıtter Açıklamaları
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun, 'Özel hayatın gizliliği ve kişilik haklarının ihlali' nedeniyle mahkeme karıyla Twitter'a erişimi engellemesiyle ilgili, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasy

İSTANBUL -Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun, 'Özel hayatın gizliliği ve kişilik haklarının ihlali' nedeniyle mahkeme karıyla Twitter'a erişimi engellemesiyle ilgili Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) birer açıklama yaptı.

TÜSİAD: "Ülkemiz Yasaklama Dürtüsünden Maalesef Kurtulamadı"
TÜSİAD açıklamasında şu ifadelere yer verildi;"İnternet coğrafi sınırlar bulunmaksızın kişiler arasında bir etkileşim aracıdır ve bu özelliğiyle bilgi toplumunun temelini oluşturmaktadır. İnternette haber alma, ifade ve iletişim özgürlüğünün korunması ve bu alandaki yasal altyapının gelişen teknolojiye uyarlanması konusunda ülkemiz yasaklama dürtüsünden maalesef kurtulamamıştır. Yıllarca Youtube başta olmak üzere binlerce web sitesine erişim engellenmiş; internet yasakları ile ilgili mevzuatta olumlu yönde düzenlemeler yapılması gerekli iken, son çıkan kanun ile yasa koyucu daha da tartışmalı bir düzenlemeye imza atmıştır. Şimdi ise Twitter’ın erişime engellenmesi kararı ile karşı karşıyayız. Orantısız ve özgürlüklere aykırı bu tür yasaklamaların temelsiz korkuların göstergesi olduğu ve demokrasiye hizmet etmediği açıktır. Gerçek demokrasinin ancak halkın daha fazla bilgiye özgürce ulaşması ve ifade özgürlüğünün teminat altına alınması ile mümkün olabileceğini tekrar hatırlatmak isteriz."

TÜRKONFED başkanı Onatça: "Çağdaş demokrasiye yakışan uygulamalar var"
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça da Twitter'a erişimin engellenmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Onatça, giderek katılımcı demokrasiden uzaklaşan, bunun bir göstergesi olarak Twitter uygulamasını kapatan bir ülkenin başı öne eğik iş insanı olmak istemediklerini söyledi. Onatça, "Düşünce, ifade ve haberleşme özgürlüğüne darbe anlamına gelen bu karardan derhal vazgeçilmeli. Her fırsatta yineliyoruz. Türkiye’nin sadece ekonomide orta gelir tuzağı sorunu yok. Orta gelişmiş bir demokrasi tuzağında olduğumuzun da farkına varmalı, düzenlemelerimizi bu çerçevede gerçekleştirmeliyiz" dedi. İletişim özgürlüğünü kullanarak başkalarının haklarına zarar verme girişimlerinin çağdaş demokrasiye yakışan yasa ve uygulamalarla engellenebileceğini ancak bir iletişim sisteminin kapatılmasının demokrasiyle yönetilen bir ülkenin yöntemi olamayacağını belirten Onatça, "Hem Atatürk'ün bize gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşacağız diyeceğiz, hem AB adayı bir ülkeyiz diyeceğiz, hem de dünyanın gelişmiş ülkelerinin hiç birinin engellenmesini söz konusu bile etmediği bir sosyal paylaşım sitesini kapatacağız. Bunu ne kendimize ne ülkemize yakıştırmıyoruz. Yanlış olduğunu savunduğumuz kapatma uygulamasından derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.(İha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.