1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. İşçi ve emekçiler 'kıdem tazminatı' hakları için alanlara çıktı
İşçi ve emekçiler 'kıdem tazminatı' hakları için alanlara çıktı

İşçi ve emekçiler 'kıdem tazminatı' hakları için alanlara çıktı

AKP Hükümeti tarafından fona devredilmek istenen kıdem tazminatı haklarına sahip çıkmak için işçi ve emekçiler Ankara ve Adana'da alanlara çıktı.

A+A-

Ankara'da DİSK üyeleri AKP Hükümeti tarafından fona devredilmesine dönük üzerinde çalışmalar yapılan kıdem tazminatına ilişkin Genel-İş Sendikası binası önünden Sakarya Meydanı'na yürüdü. Kıdem tazminatlarına sahip çıkan binlerce emekçinin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, BDP ve HDP temsilcilerinin de yer aldığı yürüyüşte "Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir yok edilemez köleliğe karşı #diren işçi" pankartı arkasında yüründü. Yine katılanların "Taşeron zulmüne hayır" yazılı yelekler giydiği yürüyüşte sık sık, "Ölmek var dönmek yok kıdemi vermek yok", "Direne direne kazanacağız" ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıldı. Yürüyüşte ayrıca işçiler çaldıkları davullarla protesto gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından Sakarya Meydanı'nda emekçilere seslenen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçilerin kıdem tazminatına ilişkin birçok ilde direndiğini söyledi. 

'Kıdem tazminatının fona devri yağma demektir'

Kıdem tazminatının fona devrinin kıdem tazminatı hakkının yok edilmesi olduğunu söyleyen Beko, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "akbaba" gibi tepelerinde durduğunu söyledi. Beko, "Kıdem tazminatının fona devri yağma demektir. Bugüne kadar fon adı altında bizden toplanan paraların akıbeti bellidir. Öz yandan öngörülen yeni sistemde, kıdem tazminatının en az yarı yarıya azaltılması planlanmaktadır. Biz buna tepki gösterince de basına çeşitli taslaklar sızdırılmaktadır. Siz çocuk mu kandırıyorsunuz" dedi. 

Beko'nun konuşmasının ardından işçiler sloganlarla dağıldı. 


ADANA 

Adana'da da DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği öncülüğünde işçi ve emekçiler, "Güvencesiz, kuralsız çalıştırılmaya, taşeronlaştırmaya, işçi simsarlığına hayır! Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir, yok edilemez" sloganıyla DİSK binası önünden İnönü Parkı'na yürüdü. AKP ve hükümet aleyhinde slogan atan emekçiler adına yürüyüş sonrası açıklamaya yapan DİSK Bölge Temsilcisi Kemal Arslan, "Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir yok edilemez. AKP hükümeti tüm emekçileri güncesiz ve kuralsız çalıştırmak istiyor. Kıdem tazminatını sulandırarak iş güvencemiz yok ediliyor ve taşeronu kural haline getiriyor. DİSK olarak binlerce direnişçi ile sokak ve meydanları doldurmaya devam edeceğiz. Kıdem tazminatının gaspına karşı her türlü meşru direnme hakkımızı kullanacağız" dedi. 

DİYARBAKIR 

Diyarbakır'da ise, KESK'e bağlı Büro Emekçiler Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi üyeleri, 2014 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu bütçesiyle ilgili kurumun Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, BES Diyarbakır Örgütlenme Sekreteri Mahmut Aba, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Yapı Yol-Sen Şube Sekreteri Sirac Çelik, SES Diyarbakır Şube Başbakanı Hülya Alökmen Uyanık ve çok sayıda memur katıldı. Açıklamada, "Vergide ücrette adalet", "Savaşa değil emekçiye bütçe", "Güvencemizden asla vazgeçmeyiz" ve "Ek ödemeler aylığa dahil edilsin" dövizleri taşındı. Ardından açıklamayı yapan BES Diyarbakır Örgütlenme Sekreteri Mahmut Aba, Türkiye'de gelir dağılımındaki adaletsizliğin her geçen gün daha da derinleştiğini ve kamu emekçilerinin her geçen yıl biraz daha yoksullaştığını ifade etti. Aba, "2014 yılında kamu emekçilerinin maaşlarında net 119 TL artış yapılırken aile yardımı, çocuk yardımı gibi konularda bir artış söz konusu değildir. Toplu sözleşme imzalanmış ancak halen yasallaşmamıştır. Meclis'te 2014 yılı bütçesi görüşülürken yasallaşacaktır. Kamu emekçilerinin bütçe sürecinde takınacağı tutum bütçeden alacakları pay açısından belirleyici olacaktır" dedi. 

BES: Hükümeti son defa uyarıyoruz!

Büro Emekçileri Sendikası olarak çalışma ve sosyal güvenlik emekçilerinin taleplerini içeren dosyalarını Meclis'te grubu bulunan siyasi partilere ilettiklerini hatırlatan Aba şunları aktardı: "Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin her birine çektiğimiz fakslarla taleplerimizi duyurduk. Bugün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emekçilerinin taleplerini gündeme getirmek için illerde ilgili birimler önlerinde yaptığımız basın açıklamaları ile hükümeti son defa uyarıyoruz." Taleplerine kulak verilmesini isteyen Aba, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışan tüm emekçiler, insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek için savaşa, rantiyeye değil emekçiye bütçe, demokratik Türkiye halk için bütçe istiyor" şeklinde konuştu. Aba, 2014 yılı bütçesinde başta eğitim ve sağlık olmak üzere kamu hizmetlerini piyasalaştırdığını belirterek, sembolik maaş artışları ile kendilerinin sefalete mahkûm edildiğini kaydetti.

Aba, memurlar üzerinde uygulanan soruşturma ve baskılara son verilmesini isteyerek, başta AKP hükümeti olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı emekçilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya çağırdı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.