1. YAZARLAR

  2. ŞERİF KAPLAN

  3. IŞİD sonrası Kürdler!
ŞERİF KAPLAN

ŞERİF KAPLAN

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

IŞİD sonrası Kürdler!

A+A-

IŞİD sonrası Kürdler!

Şerif KAPLAN

Kimi dönemler var ki, toplumlar ve coğrafyalar için bazı gelişmeler ve olaylar  bir çok yeniyi ve başlangıcı beraberinde getiriyor. Ortadoğu ve Arap Yarımadası son on yıldır tam da böylesi yeni başlangıçları beraberinde getiren gelişmelere sahne oluyor. Bu yeni başlangıçları ve gelişmeleri iyi değerlendiremeyenler, gün gelecek bu gelişmeler gelip kendilerini vuracak.

Bu genel belirlemeden hareketle, IŞİD ve Kürdler’in ilişkisini başka bir açıdan ele almak istiyorum. Zira Ortadoğu merkezli coğrafyada  meydana gelen değişim ve dönüşümlerden  Kürdler’in doğru ve iyi yararlandığını söylemek zor. Hatta bir süre sonra bu gelişmelerin gelip Kürdler’i vuracağını düşünüyorum.

Çünkü IŞİD’i tek başına terörist bir örgüt olarak ele almak, onu yaptığı katliam ve vahşetlerle değerlendirmek, işin görünen kısmı ile uğraşıp perde arkasında hedeflenen ve kimlerin organizasyonu olabileceğini göz ardı etmiş olacağız. Ki bugüne kadarki genel algı öyle oluştu ve Kürdler de ağırlıklı olarak o vahşilerin saldırısı karşısında sadece kendini savunmakla yetindi.

IŞİD; egemen devletlerin bir projesi olduğu aşağı yukarı herkesin ortak fikri ancak pratik tedbirlerde bunun gereği yapılmadı/yapılmıyor. Aksine egemenlerin peşinden bir çeşit sürüklenme söz konusu.

IŞİD mevcut durumda iki yönlü kullanılıyor. Birincisi; Ortadoğu yeniden şekillenirken, Kürdler’in olası özgür bir Kürdistan isteğine karşı emniyet subayı olarak, ikincisi ise batılıların Ortadoğu’yu yeniden şekillendirme (özellikle harita üzerinde oynayabilme ihtimaline karşın) daha ileri bir safhaya sıçramalarını engellemek ve mevcut olan sistemlere razı etmek için kullanılıyor. Kanımca kısmi de olsa bu konuda başarılı oldukları görülüyor. Zira dikket edin IŞİD sadece Kürdler’in yaşadığı bölgede varlık gösterdi. Kürdler’in denetiminde olan bölgelere en kanlı saldırılarını yaptı ve en vahşi eylemlerini orada gerçekleştirdi. Egemenler böylece pratikte Kürdler’in denetiminde olan bölgelerde olası gelişmeleri önlemeye çalışırken, Irak’ta Maliki hükümeti düşürüldü, Kürdler yeniden merkezi yönetime zorlandı, Türkiye aynı parelelde “barış” sürecini devreye soktu, Suriye devleti tamamen sessizliğe gömüldü, İran Kürdler’i asmayı daha da hızlandırdı.

IŞİD oynaması gereken rolü oynadı, onunla son tango oynanacak.  Artık tarihe karışması gerekiyor ve son tango Musul’a yapılacak ortak bir operasyonla noktalanacak. Musul sonrası artık elde “ölü” bir IŞİD olacak.  “Barış” sürecindeki bu son dönemeçte, olası Musul operasyonu ile ilgili bir manevradan ibaret olduğu konusunda kuşkularım bir hayli ağırlıklı. Çünkü Kürd siyasal haraketi çıtayı en dibe indirmesine, hatta hiçbir şey istememesine rağmen devletin “barış” sürecinde söylemden öteye geçen hiç bir adımla bugüne kadar karşılaşmadık, bundan sonra da olacağına inanmıyorum.

IŞİD sonrası kısmi de olsa coğrafya sakinleşecek gibi görünüyor ve bazı taşlar yerine oturacak. IŞİD sonrası olası gelişmeler bu nedenle “siyasi” alana kayacak ve bu yeni “barış” süreciyle de bu nokta hedeflenmektedir. Böylece Ortadoğu’daki kargaşa bitinceye kadar Kürdler oyalanmış olacak ve de AKP sükunet içinde seçimi geçirmiş olacak.

Olası Musul operasyonun ardından, Kürdler lehine esen rüzgar tekrar egemenlerin ortaklaşması ile aleyhine dönebilir, mevcut olan Kürd kazançlarına karşı saldırılar gelişebilir.

 

Egemenler hiç bir dönem bu kadar birbirlerine sırt dönmemişlerdi, ortalık sakinleştiğinde, mevcut egemenler arasındaki çelişkileri iyi değerlendirmeyen Kürdler, kendi egemenlerinin ortak gazabına uğrayacaklar ve tarihte sıkça rastladıkları yeni “yok” olma süreci ile yüz yüze kalabilirler eğer doğru tedbirler almazlarsa ve mevcut durumda kendi konumlarının devamından yana bir tutum içinde olurlarsa.

Kim bilir belki de tarih bir kez daha tekerrür edecek. 

Bu yazı toplam 1211 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.