İŞİD’in Kürdistan’a saldırısının siyasal sonuçları

“İŞİD’inŞengalsaldırısı ardından gündem, Güney Kürdistan’ın statüsünün genişletilmesi, olası bağımsızlık talebinin tartışılmasından çok, Kürdistan’ın elde ettiği mevcut kazanımların korunmasına yönelik bir pozisyona evirildi.”

 

Bilindiği üzere uzun bir süredir Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Bağdat arasında başta petrol anlaşmaları, bütçe, sorunlu bölgeler ve güvenlik konularına ilişkin sürdürülen müzakerelerde bir sonuca varılamaması,Hewler ileBağdat’ı önemli bir yol ayrımına getirmişti.

Geçtiğimiz Haziran ayında İŞİD’in Musul’u ele geçirerek Bağdat yakınlarına kadar beklenmeyen ilerleyişi bir anda bölgedeki siyasal dengeleri alt üst etti. Peşmerge güçleri, Irak ordusunun İŞİD karşında terk ettiği, Bağdat’ın idaresi altında olan Kürdistan topraklarındanKerkük, Şengal ve Xaneqin’idenetimleri altına aldılar.

İŞİD’in Haziran’ın ilk günlerinde Musul’u ele geçirmesi ardından Irak için geçerli tanım  “Irak, artık dünkü Irak değildir” olmuştu. İŞİD’in ilerleyişi doğrudan ve dolaylı olarak Kürtlerin lehine sonuçlar doğurdu. Yıllardır Bağdat hükümetinin sürüncemede bırakmış olduğu 140. Madde fiilen hayata geçti. Kerkük petrollerinin denetimini ele alan Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Kerkük petrollerini kendi denetimdeki petrol boru hattına bağladı.

Hewler ile Bağdat arasında fiili coğrafik ve siyasal olarak yeni bir güç ve yeni bir sınır oluştu. Bu yeni oluşum, Kürdistan Hükümeti’nin uzun bir süredir dillendirdiği bağımsızlık taleplerini hızlandırdı ve uluslararası düzeyde karşılık bulmaya başladı.

Kürdistan parlamentosunda bağımsızlık ve referandum için komisyonlar kurulması görüşmeleri ardından, İran başta olmak üzere Bağdat, Mısır, Filistinliler ve milliyetçi Arap çevreleri bu konuda tehdit vari beyanlarda bulunmaya başladılar.

Aynı dönemde yedi, sekiz aydır merkezi Bağdat hükümetinin ambargosu altında ekonomik bir kriz yaşayan Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Ceyhan üzerinden uluslararası piyasalara kendi petrolünü satmaya başladı. Bu olay, başlı başına bölgesel ve küresel güçler arasında tartışma ve kamplaşmalara neden oldu.

Musul ve çevresinin İŞİD tarafından ele geçirilmesinden sonra, Kürdistan Hükümeti temsilcileri başta ABD olmak üzere Avrupa ve bölgedevletlerinden Kürdistan’ın olası bağımsızlık ilanına diplomatik destek arayışına başladılar. Ayrıca, Kürdistan’a yönelik muhtemel İŞİD saldırılarına karşı da askeri mühimmat talebinde bulundular.

Bu arada İsrailli yetkililerin “Bağımsız Kürdistan’ın zamanı geldi” açıklamalarından kısa bir süre sonra Hamas, İsrail’e yönelik roket saldırıları başlattı. İsrail ise, Hamas hedeflerine karşı geniş kapsamlı bir askeri operasyona girişti. Musul’da Irak ordusundan ağır silahlar ele geçirmiş olan İŞİD, Batı Kürdistan’da Kobani’de YPG güçlerine karşı geniş bir saldırı başlatarak, Türkiye hududuna ulaşmaya çalıştı.

İŞİD’inMusul ve çevresini işgali ardından kaçan on binlerce Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni, Süryani, Yezidi ve Şebek’isaldırı ve katliamlardan koruma, insani yardım çabaları, Kürdistan BölgesiHükümeti’nin siyasal ve askeri alanda bölgede ve uluslararası kamuoyu önünde itibarını, güvenilirliğini arttırdı, pekiştirdi.

(Devamı yarın)

 

Bu yazı toplam 23524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.