1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. İstanbul Film Festivali'ne bir garip uygulama!
İstanbul Film Festivali'ne bir garip uygulama!

İstanbul Film Festivali'ne bir garip uygulama!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü; İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na gönderdiği yazıyla, festivalde gösterilecek yerli filmler için 'kayıt-tescil', yabancı filmler için ise Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan izin istedi.

A+A-

İSTANBUL  - Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Vekili, İKSV İstanbul Film Festivali'ne yazı göndererek, yerli filmlerin kayıt ve tescil olması kaydıyla sanatsal etkinlikler ve gösterimlere katılabileceğini, yabancı yapımlı filmlerin ise Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan izin alması kaydıyla gösterilebileceğini, aksi takdirde sorumluların para cezası ile cezalandırılacağını açıkladı. Uygulamayı değerlendiren sinema yazarı ve yönetmen Ahmet Soner ise filmlerin ancak darbe dönemlerinde bu tür engellere takıldığını belirterek, festivallerde gösterilecek filmlerin bu tür kurullardan geçmesinin doğru olmadığını, filmlerin birçoğunun stüdyodan çıktıkları gibi festivallere gönderildiklerine vurgu yaparak, böyle bir denetlemenin mümkün olmayacağını ifade etti.
'Darbe dönemlerinde bu tür şeyler olurdu'
Bir filmin gösterime girmeden önce Kütür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün belirlediği bir komisyonda izlenmesi ve ona göre belli sınırlamaların konulmasına karar verilme aşaması olan kayıt-tescil aşamasında, film izlendikten sonra filme yönetmeliklere göre yaş sınırı konulduğunu belirten Soner, ayrıca yüksek oranda şiddet ve cinsellik içeren filmler hakkında bu aşamada karar verildiğini söyledi. Festivallere katılacak filmlerin ise bu aşamadan geçmesinin doğru olmadığını belirten Soner, festivallere katılan filmlerin birçoğunun son anda festivallere yetiştiğini, stüdyodan yeni çıkarak festivale yetişen bir filmin ise böylesi bir denetimden geçmesinin akılcı olmadığını ifade etti. Uygulamanın darbe dönemlerinde uygulanan sansürü hatırlattığını belirten Soner, "Darbe döneminde böyle bir şey olmuştu zannedersem. Üç film bu engele takılmıştı. Ömer Kavur'un filmi de vardı aralarında. Yönetmenler de tepki gösterip, filmlerini geri çekmişlerdi. Son dakikada çıkmış filmler nasıl yetişsin, denetleme kuruluna? Bu uygulama doğru bir şey gibi gelmiyor bana. Bir de çok fazla yankısı da oluyor. Bu da zaten bakanlığın aleyhine olur. Halbuki serbest bırakmalı. O film çok sakıncalı da olsa sonuçta festival filmini düşünecek olursak çok az kişi izliyor. Bu filmleri de sinema meraklısı bu işe gönül vermiş insanlar izliyor" dedi.
'Yılmaz Güney'in filmlerinin negatifleri toplandı'
Darbe dönemlerinde, sinemaya, müziğe, tiyatroya, edebiyata sansür uygulandığını, yasaklı kitap, film listelerinin yayımlandığını hatırlatan Soner, "Mesela Yılmaz Güney'i vatandaşlıktan attıkları gibi üstelik bütün filmlerinin gösterimini de yasakladılar. Topladılar filmleri. Bir de işin garip tarafı; bir şey yasaklayabilirsin ama nasıl toplatırsın? Bir adamı tarihten yok edebilir misin? Türkiye sinemasından silip atmak gibi olur, bunu denediler ama başaramadılar. Yılmaz Güney ileri görüşlü bir insandı, darbenin ayak seslerini duyduğu zaman, Güney Filme ait olan filmleri yurt dışına çıkarmayı başardı ama diğer yapımcı firmaları böyle yapamadılar" dedi. Bugün Yılmaz Güney'in oynadığı, yazdığı, yönettiği yaklaşık yüz filmden 20-25 tanesinin negatifleri imha edildiği için yok olduğunu ifade eden Soner, şunları dile getirdi: "Yani bu yüzden Yılmaz Güney'in yok olan oynadığı çok filmler var negatiflerini bile topladılar. Selimiye kışlasına gittiler baktılar çeşitli yerlere baktılar daha sonra ama bulamadılar yani o filmler bulunamadı. Kopyası olamayan şeyler yok şu anda izlenmesi mümkün değil. Sansür uygulandı yıllarca ama hiç rasyonel bir şey değildi. Hele buna benzer bir şeyi bugünlerde uygulamak hiç akılcı değil." 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.