1. YAZARLAR

  2. Veysel Yavuz

  3. İstanbul Sözleşememesi
Veysel Yavuz

Veysel Yavuz

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul Sözleşememesi

A+A-

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi ve iç hukuktaki tezahürü olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu, farklılıktan öte asıl amaç ve doğuracağı etki yönünden bazı noktalarda kutuplaşmış metinler…  Şiddetin önlenmesi mi yoksa şiddetin cezalandırılması mı asıl gayemiz? Ceza vermekse gaye TCK pek de merhametli değilken bu konuda neden 6284’e ihtiyaç duyduk? Yaptırımlar savurarak mı koruyacağız toplumu? Elbette bir sınırda caydırıcı bir ceza olmalı lakin bu başlı başlına yeterli olamıyor, ölüm cezasının uygulandığı toplumlarda bile suç oranları hiç de azımsanamıyor. Önlemek gerek şiddeti de nasıl? ŞÖNİM raporlarını görebilirsek, etkin veri paylaşımı yapılırsa belki fikrimiz olur. Şiddet gerçekleştikten sonra cezalandırmak, cımbızla teker teker failleri soyutlamak kolay tabii son 5 yılda 91 ceza infaz kurumu inşa edildiyse…

 Kadını yaşatmalı devlet! Ama nasıl? Faili uzaklaştırmak, hakaret edilmemesini istemek, varsa failin silahına el koymak. Uyuşturucu ve alkolü aman ha şiddet mağdurunun yakınında çevresinde içme , yine iç kardeşim yanlış anlama içebilirsin ama ben seni sadece madde bağımlısı isen tedavi ederim şiddeti uygulayana kadar umrumda değil. Nolcak canım şiddet uygulamış verelim cezasını, öldürmüş mü ver ver ver oradan müebbet de sosyal medyadan tepki yemeyelim şimdi. Nasıl olsa tahrik indirimiydi ya sorunumuz bak işte veriyorum cezasını ver oradan 1546325 yıl hapis. Ee? Yine mi ölüyor bu kadınlar? Kimse benim vatandaşım kadını öldüremez, hukuken ben öldürürüm o halde. Bak işte tanık koruma yasası hükümleri ne güzel işte al sana yeni 1 hayat, kurtardım seni kimse seni yakamayacak kesemeyecek ama sen mahallene işine okuluna en sevdiğin seyir tepesine gidemeyeceksin. Korkma kimse öldüremez seni, en son çarem bu, faili dize getiremem ki ben. Hem o erkek değil mi nasıl anlasın ki laftan demi?

6284 namıdiğer İstanbul Sözleşmesi bile yeteri kadar etkin uygulanmıyor/uygulanamıyorken, şiddetin önlenmesi hususunda tam koruma sağlayamıyorken bugün onlarca insanın yaşayamama korkusu önündeki bir umut görülen sözleşmeden çekilme edaları… Sahi şiddeti önlemek miydi gayemiz? Sahi kaçımız duyduk GREVİO raporunu?

Bu yazı toplam 2010 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.