1. YAZARLAR

  2. Pelda Kazanççı

  3. İstanbul Sözleşmesi her zaman yaşatır
Pelda Kazanççı

Pelda Kazanççı

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul Sözleşmesi her zaman yaşatır

A+A-

İstanbul Sözleşmesi

11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılan bir Avrupa Konseyi sözleşmesi. Mart 2019 itibariyle toplam 46 devlet ve Avrupa birliği tarafından imzalandı. Türkiye ise 12 Mart 2012’de sözleşmeyi onaylayan ilk ülke oldu. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleyebilmek için kabul edildi.

Kadınları koruyan bu yasa zaten gerektiği gibi uygulanmazken, şimdi bir de tamamen kaldırılması gündemde. Peki İstanbul Sözleşmesi 6284 sayılı kanun neden bu kadar çok tartışılıyor. Kadınlar vahşice katledilirken neden bunun önlemini almak için hiçbir şey yapılmıyor.

Şiddet ve tecavüze karşı elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Bu sözleşmenin çok kapsamlı olduğunu kadına yönelik şiddeti tecavüzü önlemede çok yol kat ettirdiğini de söyleyebiliriz.

18 yılda, 15 bin 577 kadın vahşice katledildi, öldürüldü. Daha kaç kadının öldürülmesine seyirci kalacağız. Cinsiyet eşitsizliğiyle birlikte erkek terörü de artıyor. Peki ülkemizde kadın katliamları ne zaman sona erecek ? Neden şiddet son zamanlarda bu kadar arttı ? İstanbul Sözleşmesi’nin artık imzalanması değil , uygulamaya geçmesi gerekiyor. Yoksa Musa Orhan’lar, Uşşaki Şeyhi Fatih Nurullah’lar bitmek bilmeyecek. Ensar Vakfı’nın 45 çocuğa tecavüz skandalında,eski Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak gerekçe olamaz” ifadelerini kullanmıştı , ne kadar acı. Böyle aile bakanı mı olur ? Tecavüzü yorumlamaya kalkmak kimseyi “ileri görüşlü” yapmaz. Suçtur, ahlaksızlıktır, cezalandırılmalıdır. Musa Orhan, Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edildi. Madem iftiraydı neden ihraç edildi. Yok öyle, tutuklayacaksınız da. Kadınlar tecavüze uğradıkları için, şiddet gördükleri için artık utanmayacak. Bunu yapanlar ve arkalarında duranlar utanacaktır. Uşşaki Şeyhi Fatih Nurullah, 12 yaşında bir kız çocuğunu taciz edip, evlenebilirim istersen, diyecek kadar ahlaksız, yaptığı ahlaksızlığa dini alet edecek kadar da kendine güvenen bir sapıktır. Artık dini kendi ahlaksızlıklarına, yaptıkları sapıklığa alet edip kendilerini masum göstermemek için İstanbul sözleşmesi yaşatır diyoruz. Unutmayın ki bana bir şey olmaz diyenlere, bir şey oluyorsa o ülkede adalet ve hukuk sistemi vardır.

Pelda Kazanççı

Bu yazı toplam 3231 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.