1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İstanbul'un Ermeni Mimarları
İstanbul'un Ermeni Mimarları

İstanbul'un Ermeni Mimarları

İstanbul'un şekillenmesinde rol oynayan ve bugün adı unutulmuş Ermeni mimarların kente katkılarını ortaya koymak amacıyla hayata geçirilen "Batılılaşan İstanbul'un Ermeni Mimarları" sergisi, Sanal Mimarlık Müzesi'nde ziyarete açıldı.

A+A-

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Hrant Dink Vakfı ve HAYCAR Mimarlar ve Mühendisler Dayanışma Derneği'nin işbirliğiyle ve Enka Vakfı, Chrest Foundation, Fotoğraf Akademisi ve APA Uniprint'in desteğiyle hayata geçirilerek, Aralık 2010'da İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde izleyiciyle buluşan "'Batılılaşan İstanbul'un Ermeni Mimarları" sergisi, kaçıranlar için Sanal Mimarlık Müzesi'nde Türkçe ve İngilizce olarak yeniden ziyarete açıldı. Küratörlüğünü Mimar Hasan Kuruyazıcı'nın yaptığı sergi, İstanbul'un şekillenmesinde rol oynayan ve bugün adı unutulmuş Ermeni mimarların kente katkılarını ortaya koymayı amaçlıyor. Sergi için Kurtuluş, Pangaltı, Taksim, Cihangir, Tarlabaşı, Tünel, Galata, Eminönü ve Mahmutpaşa'da sokak sokak gezerek taramalar yapan Kuruyazıcı, İstanbul'un mimari çehresinin Batılı anlamda değişmesinde rol oynayan Ermeni mimarların eserlerinin bir arada görülmesini sağlıyor.

Benzer bir çalışmayı İstanbullu Rum mimarlar için de yürüten Hasan Kuruyazıcı, uzun yıllar süren araştırmasının başlangıcını şöyle özetliyor: "İstanbul'da, 19. yüzyıldan kalma büyük bir bina stoğu var. Çoğunu yakıp yıktığımız halde ayakta kalmayı başarabilmiş binalar bunlar. 'Bu kadar çok binayı kim yaptı?' sorusu kafamı meşgul etmeye başlayınca, böyle bir araştırma yapmaya karar verdim."

Tasarımını Erkal Yavi'nin yaptığı sergi, İstanbullulara yaşadıkları şehrin tarihiyle ilgili bilgi sunarak; mimarlar, sanat tarihçileri, mimarlık öğrencileri, arkeologlar ve sosyal bilimler alanında çalışanlar için bir kaynak oluşturmayı amaçlıyor.
"Batılılaşan İstanbul'un Ermeni Mimarları" sergisini kaçıranlar, "www.mimarlikmuzesi.org" adresinden Türkçe, "www.archmuseum.org" adresinden de İngilizce olarak sergiyi gezebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.