1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. İstese de istemese de muhatap İmamoğlu
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İstese de istemese de muhatap İmamoğlu

A+A-

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir iddia ortaya attı. Selvi'nin iddiasına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle demiş: “Ekrem İmamoğlu benim ayarımda değil. Benim muhatabım Kılıçdaroğlu olur. Ben söylerim o cevap verir, o söyler ben cevap veririm.”

Abdulkadir Selvi iktidara yakın bir kalemdir ve yazdıkları çoğu zaman ilgi görür. Zira birçok bilgi Selvi aracılığıyla servis edilir. Haliyle, Selvi yazmışsa durup düşünmek gerekir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’nu muhatap olarak görüp görmemesi bir yana, her ağzını açtığında ‘Bay Kemal’ diye küçümsercesine hitap ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu neden durduk yere muhatap seçtiği üzerine biraz düşünmek gerek. Zira Kılıçdaroğlu’na karşı girdiği her seçimde kazanan AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın seçimin hemen ardından istifaya davet ettiği Kılıçdaroğlu’na muhataplık güzellemesi yapması hiç de es geçilecek bir mevzu değil.

Erdoğan’ın, her seçimde yerden yere vurduğu ve adeta halk dilinde “ekmeklik” gördüğü Kılıçdaroğlu’nu muhataplık payesi ile ödüllendirmesi ve bunu yaparken de Ekrem İmamoğlu’nu küçümsemesi neye işaret ediyor, buna biraz daha yakından bakmak gerekiyor.

Ekrem İmamoğlu,  Kemal Kılıçdaroğlu’nun 31 Mart seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı olarak ismini zikretmemesinden önce Türkiye kamuoyu için öyle çok da bilinen bir siyasi aktör değildi. Zaten Erdoğan da İmamoğlu aday olarak gösterdiğinde ‘karşımıza bir ilçe belediyesi başkanını çıkarmışlar’ mealinde sözlerle İmamoğlu’nun Binali Yıldırım’a rakip olamayacağını söylemişti. Ancak 31 Mart akşamı görüldü ki, ‘ummadık taş baş yararmış’.

Peki ne oldu da şimdi, Erdoğan’ın sürekli ‘SSK'nın genel müdürü’, ‘iş bilmez’ diye eleştirdiği o ‘Bay Kemal’ 23 Haziran’a doğru giderken birden bire muhatap oluverdi? Bunda Erdoğan’ın seçim öncesi kaale alamadığı ama 31 Mart’ta sayesinde yenilgiyi tattığı İmamoğlu gerçeği saklı olmasın? Zaten İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasının temel nedeni, tam da İmamoğlu’nun 4 yıl boyunca İstanbul’un başında kalmasıyla elde edeceği prestijle, 2023’te Erdoğan’ın karşısına daha güçlü bir profil olarak çıkması gerçeği değilse nedir?

Evet, Erdoğan’ın İmamoğlu’nu “kendi ayarında” görmemesi ve onun yerine muhatap olarak “Bay Kemal’i seçmesinin arkasında o büyük korku yatmakta. Aslında Erdoğan da bunu çok iyi biliyor sade vatandaş da bunu gayet net görüyor. Erdoğan’ın gelecekteki rakibi bugünden İmamoğlu’dur. Ama Erdoğan şunu da çok iyi biliyor ki, İmamoğlu’nu muhatap aldığında, onunla yarıştığında kaybetmesi halinde 2023’te de kaybedecek. Ne de olsa, ‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanıyor’, kaybeden de her şeyi kaybediyor.

Ama Erdoğan 9 seçimdir yendiği “Bay Kemal’i 10’uncu seçimde de yeneceğini çok iyi biliyor. Yoksa Erdoğan seçim meydanlarında İstanbul Büyükşehir Başkan adayı İmamoğlu olduğu halde ne diye ‘Ey Bay Kemal’ diye sesi kısılıncaya kadar bağırıyor. O da biliyor ki, Kılıçdaroğlu, onun için ‘ekmeklik’ bir siyasi aktör.  Ama İmamoğlu zor lokma, çiğnese bile boğazına takılma riski var. O yüzden de muhatap Kılıçdaroğlu.

Ne demişti Erdoğan, “Ben söylerim o cevap verir, o söyler ben cevap veririm.” Yine gelir bir seçim zamanı ve meydanlarda başlar bir ‘Bay Kemal’ muhabbeti. Seçim zamanı muhatap aldığı Kılıçdaroğlu’na nasıl olsa hezimet sonrası “bırak git o koltuğu” demek de pek keyifli iş. Defalarca izledik bu filmi ve bıktık.

Artık başrolde 31 Mart’ta seçilen ama mazbatası YSK marifetiyle elinden alınmış bir ‘Başkan’ var ama muhatabı yok. Oysa herkes de biliyor ki, ne Erdoğan’ın muhatabı Kılıçdaroğlu’dur ne de İmamoğlu’nun rakibi Binali Yıldırım’dır. 23 Haziran’da da 2023’te de Erdoğan’ın muhatabı da rakibi de İmamoğlu’dur.

Erdoğan İmamoğlu’nu ister “ayarında” görsün muhatap alsın isterse de muhatap almasın. Artık ‘Bay Kemal’li seçim meydanları geride kaldı ve siyasi arenada Erdoğan’a karşı İmamoğlu sahnede.

 

Bu yazı toplam 3422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.