1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsveçli Partiler: Kürtsüz Cenevre-2 kabul edilemez
İsveçli Partiler: Kürtsüz Cenevre-2 kabul edilemez

İsveçli Partiler: Kürtsüz Cenevre-2 kabul edilemez

Suriye’deki savaşa son vermek amacıyla çatışan tarafları 22 Ocak’ta Cenevre’de bir araya getirecek olan konferansa Kürt Halkının temsilcilerinin davet edilmemesine İsveç’teki siyasi parti temsilcileri tepkili.

A+A-

STOCKHOLM - İsveç siyasi partilerinin temsilcileri tarihte Lozan’da yaşanan tecrübelerin göz önüne alınması gerektiğini söylediler ve  Kürtlerin bağımsız olarak konferansta temsil edilmesinin önemine değinerek Kürtlerin konferans dışında tutulmasını “Kabul edilemez” olarak nitelendirdiler. İsveç medyasında da Kürtlerin Suriye’deki savaşın üçüncü gücü olduğu, Rojava’da toplumsal yaşamı örgütleyen ve silahlı örgütlenmesini gerçekleştiren Kürtlerin dışlanmaması ve desteklenmesi gerektiğini belirten makaleler yer aldı.

Türkiye’nin El Kaide’ye desteği sorunu daha karmaşık hale getiriyor

Sol Parti Milletvekili Jacob Jonhson,Cenevre’de tarafların bir araya gelecek olmasını olumlu ve ileriye yönelik bir adım olarak gördüklerini ve dış dünyanın uzlaşmaları ve savaşı bitirmeleri için taraflara baskı yapması gerektiğini söyledi. Kürtlerin Rojava’da bir güç olduklarını ve Cenevre 2’ye katılmalarının engellenmesinin kabul edilemeyeceğini de vurgulayan Jonhson, Türk Hükümeti’nin inkar etmesine rağmen El Kaide bağlantılı gruplara destek verdiğini, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerin bu gruplara verdikleri desteklerin Suriye’deki durumu daha karmaşık hale getirdiğine dikkat çekti.

Lozan’ın tekerrür etmemesi için Kürtler konferansa katılmalı

Parlamentodaki 7 siyasi partinin milletvekili düzeyinde temsil edildiği Kürt Komitesi Başkanı ve Halk Partisi Dış Politika Sözcüsü Fredrik Malm, Suriye’de Kürtlerin hem toplumsal hem de askeri açıdan bir güç olduklarını belirtti. Kürtlerin geçmişte Sevr ve Lozan’da dışlandıkları için Kürt sorununun hala çözülemediğini söyleyen Malm, aynı şeylerin tekerrür etmemesi için Rojava Halkının Cenevre 2 Konferansı’na bağımsız olarak katılması ve taleplerini konferansta gündeme getirmesi gerektiğini dile getirdi. Rojava’da büyük kitle desteğine sahip olan PYD ve “Yüksek Kürt Konseyi”nin dışlanmasının büyük bir hata olduğunu söyleyen Malm, Suriye’de Esad ve SUK’un dışında üçüncü bir güç olduğunu ve Kürtlerin dışlanarak istikrar ve barışın sağlanamayacağını dile getirdi.

isvec-partileri-(2).jpg

(ANF)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.