1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. İYİ- KÖTÜ
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ- KÖTÜ

A+A-

İyi, kötü… “Çirkin” i de eklesem Clint Eastwood’ un filmine gönderme yapmış olacaktım ama çirkinlik katarak yazımın enerjisini düşürmek istemedim.

 

Ne kadar zıt görünse de iyi ve kötünün aslında birbirini tamamlayan iki kardeş olduğunu düşünüyorum. Biri olmazsa diğerinin anlamını yitireceğini. YİN YANG; Chi ’ nin alçalan ve yükselen evrelerine verilen isimlerdir. Birbirlerine karşıt ama tamamlayıcıdırlar. Birbirleri olmadan var olamazlar. Chi nedir: Tüm yaradılışın özündeki, şeklini , oranını ya da mutlak kaynağını bilemediğimiz yaşam enerjisine verilen ad, kozmik soluk.

 

Her iyinin içinde biraz kötülük, her kötünün içinde biraz iyilik olduğunu söyleyerek de; iyilik azaldıkça kötülük artar, kötülük azaldıkça iyilik artar olarak da yorumlanabilir. Ayrıca sadece iyi-kötü değil tüm zıt kavramları bu orana oturtulabilir biraz düşününce yeter ki düşünürken siyahı beyaza iyicene katıp grileşmeyelim…

 

Mesela; her gecenin içinde biraz güneş olur yıldızlardan yansıyan ve her gündüzün içinde biraz gece gölgelerde saklanan.

 

Güneşi görmeseydim gölgeye katlanabilirdim demiş bir düşünür e peki güneş olmasaydı gölge olur muydu ya da her yer hep aydınlık, ışıl ışıl  olsaydı gece nedir, gölge nedir bilir miydik, bilmeseydik de o vakit kim bilir kaç şarkı, kaç şiir, kaç hikaye silinirdi tarihten…

 

Gerçekten; acaba güneşi bilmeseydik karanlığa katlanabilir miydik? Sürekli karanlıkta yaşamak büyük bir olumsuzluk ama o karanlığın normal olmadığının farkına vardığımız ana kadar katlanabilirdik. Aslında yaşadığımız olumsuzlukları kabullenmemizin sebebi de içinde bulunduğumuz durumun normal olduğunu düşünmemizden kaynaklanır. O durumun olumsuz olduğunu ancak bir farkındalıkla yani anormal bir  algı ya da karşılaştırma sonucu anlarız. Bir çoban düşünün ömrü, yaylasında koyunlarla geçen, “emeklilik” nedir bilmeden eli, ayağı tutana dek çalışan. “Sosyal Güvence” denilen şey onun için nedir? Eli ayağa tutmayınca  oğluna aktarılacak bir İŞ ve güttüğü sürüden her sene kendine ayrılan; et, süt, yoğurt ve peynirdir.

 

Gece midir gündüzü getiren yoksa gündüz mü geceyi getirir yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?

 

Umutsuzluk umutsuz umut…

Sessizlik sessiz ses…

 

Fransız şair Mıchel Deguy:

 

“Hiçbir yere götürmeyen yol.

Çıkış yokluğunun çıkış olduğunu gösteren zirvenin çıkışı yok.

Demek ki; çıkışsız çıkış paradoksu dışında çıkış yok”

Diyerek mısralarında PARADOKS’ u “çıkışsız çıkış” olarak tanımlamıştır.

Bu yazı da git gide paradoksa dönüşmeden “bol güneşli günler” dileyerek çıkalım işin içinden.

 

DİP NOT: Güneş giren eve doktor girmezmiş, doğrudur ama güneşli bir DOKTOR YAZISI için bahsedilmiş hiçbir engel yok.

Bu yazı toplam 1323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.