1. YAZARLAR

  2. Fatma İpek

  3. İyi ve Kötü
Fatma İpek

Fatma İpek

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi ve Kötü

A+A-

İyi olmak için kötülük yapmamak yeterli mi ya da kötülük yapmamak iyi insan yapar mı kişiyi? ??Zordur iyinin yanında olmak. Onu değerli kılan da bu değil mi zaten? Çünkü çoğu zaman bedeli olan fedakarlıklar ister iyilik.

 

  • Kötü olmak da kolay değil hani(?) Caydırıcı bir unsur olarak toplum kurallarının,yasaların bağlayıcı kuralları ile karşı karşıya kalınacağı göze alınmalı her şeyden önce!!! Ama maalesef söz konusu otizmli çocuklar olunca hiçbir kural kaide de anlam ifade etmiyor!!!

 

 Yıllardır otizm alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının yapmaya çalıştığı otizm bilinirliliği, farkındalığı yaratmak, hak savunuculuğu çalışmalarına karşılık; son birkaç aydır yaşanan iç acıtıcı olaylar, otizmi daha aşina, popüler kıldı.

 

Yaşananların sadece küçük bir kısmı basına yansıdığı için haberdar olduğumuz münferit olaylar kötücül yaklaşımların boyutlarını anlatmaya yetersiz kalıyor. Otizmli çocuğun isteğini, sevincini, belki tepkisini göstermek için çıkardığı sese ‘’uluyor’’ demek, otizmli çocukları ve annelerini okuldan kovmaya çalışmak, komşunun otizmli çocuğu gürültü yapıyor diye bıçakla kapıya dayanmak yine otizmli çocuğa yaşam liderliği yapsın diye iş verilen insanın çocuğu darp etmesi…

 

  • Bireyin engelli oluşu en temel insani haklarını kullanmasına engelmiş gibi davrananlar engelli doğmanın veya sonradan olmanın bir tercih olmadığının farkında değiller. O kadar çok bencil olmuşlar ki bırakın iyi olmayı, kötülük yapma korkusundan da yoksun hale gelmişler.

 

  1. Temmuz’unda yürürlüğe giren Engelli Yasası bugüne kadar beş kez değiştirilmiş. Çünkü söz konusu kanunlar çıkarılırken konunun tarafı olanlarla uzlaşma kültürü geliştirilmemiş. Bu dezavantajlı duruma rağmen meseleyi sanki yardım, iyilik, lütuf meselesi olmaktan çıkarmak; bunun hak meselesi olduğunu ve bu hakların kullanılmasının kanunlarla güvence altına alındığının mücadelesini vermek, kötülüğe karşı verilen bir mücadelenin yanısıra, oldukça trajik bir durum.
  • Engel grupları içinde en karışık ve komplike bir durumdur otizm. Otizmli birey ve ailesi, yakınları, çevresi için yaşanılan olumsuzluklara, engellere, kısıtlamalara; toplumun yarattığı olumsuzluklar da eklenince bu durum ekstra birçok güçlük yaşatır onlara.

 

  • Otizmlinin soysal becerisini artırmak sosyal yaşamın içinde olmasıyla aşılabilinecek bir durumdur. Bunu yapmaya çalışan ebeveynlerin çevreden iyilik gibi bir beklentileri yok. Sadece otizmli çocuklara toplumsal kuralların ve yasaların belirlediği çerçeveler dahilinde haklarını kullanmalarına izin verilmesi yeterli. ‘’Kötülük yapma başka ihsan istemem.’’ Durumu daha fayda sağlayacaktır bize, bu karanlık niyetliler içinde. Kaynaştırma öğrencisi olmaya, özel alt sınıfta okumaya hak kazanmışsa; o sınıfta okumaya yani eğitim hakkına, ailesiyle barınma hakkını kullandığı özel alanı olan evine, bir hizmet almak için para karşılığında almayı talep ettiği hizmeti layıkıyla alma hakkına sahip olduğu söylemek istediklerimizin küçük bir bölümü. Otizmli birey her birey gibi toplumsal yaşamın gereği olan her haktan herkes gibi eşit şekilde kullanma hakkına sahiptir. Ebeveynler çocukları için bu hakları talep ederken engellemelerle karşılaşmakta , çocuklar eve hapsedilmekte. Üstelik bunu yapanların arasında ‘’Otizmin farkındayız,onların yanındayız.’’ söylemini dillerine pelesenk yapan, küçük menfaatleri için otizm kelimesini reklam aracı olarak kullananlar bile var. Söz konusu menfaat olunca cici otizmliler, haklarını kullanmak isteyince tu kaka oluveriyorlar.

 

Haklar herkes için, kullanmak için vardır. Bu hakları kullanmaya elverişli ortamları yarattığımızda engellenmiyorsak , iyilik olarak düşünülmemeli bu. Bu, sadece sizi kötü yapmamaktan öteye götürmez. Kaynak: İyilik ve kötülük üstüne...

Bu yazı toplam 1973 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.