1. YAZARLAR

  2. Fatma İpek

  3.  İyilik ve kötülük üstüne...
Fatma İpek

Fatma İpek

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

 İyilik ve kötülük üstüne...

A+A-

 İyi olmak için kötülük yapmamak yeterli mi ya da kötülük yapmamak  iyi insan yapar mı kişiyi? ??

Zordur iyinin yanında olmak. Onu değerli kılan da bu değil mi zaten?  Çünkü çoğu zaman bedeli olan fedakarlıklar ister iyilik. 

        Kötü olmak da kolay değil hani(?)   Caydırıcı bir unsur olarak toplum kurallarının,yasaların  bağlayıcı kuralları ile karşı karşıya kalınacağı göze alınmalı her şeyden önce!!!  Ama maalesef söz konusu otizmli çocuklar olunca  hiçbir kural kaide de anlam ifade etmiyor!!!

           Yıllardır otizm alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının yapmaya çalıştığı otizm bilinirliliği, farkındalığı yaratmak, hak savunuculuğu çalışmalarına karşılık;  son birkaç aydır yaşanan iç acıtıcı olaylar, otizmi daha aşina, popüler kıldı.

          Yaşananların  sadece küçük bir kısmı basına yansıdığı için haberdar olduğumuz  münferit olaylar kötücül yaklaşımların boyutlarını anlatmaya yetersiz kalıyor. Otizmli çocuğun isteğini, sevincini,  belki tepkisini göstermek için çıkardığı sese ‘’uluyor’’ demek, otizmli çocukları ve annelerini okuldan kovmaya çalışmak, komşunun otizmli çocuğu gürültü yapıyor diye bıçakla kapıya dayanmak yine otizmli çocuğa yaşam liderliği yapsın diye iş verilen insanın çocuğu darp etmesi…

            Bireyin engelli oluşu en temel insani haklarını kullanmasına engelmiş gibi davrananlar  engelli doğmanın veya sonradan olmanın bir tercih olmadığının farkında değiller. O kadar çok bencil olmuşlar ki bırakın iyi olmayı, kötülük yapma korkusundan da yoksun hale gelmişler.  

           2005  Temmuz’unda yürürlüğe giren  Engelli Yasası bugüne kadar beş kez değiştirilmiş. Çünkü söz konusu kanunlar çıkarılırken konunun tarafı olanlarla uzlaşma kültürü geliştirilmemiş.  Bu dezavantajlı duruma rağmen meseleyi  sanki yardım, iyilik, lütuf meselesi olmaktan çıkarmak;  bunun hak meselesi olduğunu ve bu hakların kullanılmasının kanunlarla güvence altına alındığının mücadelesini vermek, kötülüğe karşı verilen bir mücadelenin yanısıra, oldukça trajik bir durum.

            Engel grupları içinde en karışık ve komplike bir durumdur otizm. Otizmli birey ve ailesi, yakınları, çevresi için yaşanılan olumsuzluklara, engellere, kısıtlamalara;  toplumun yarattığı  olumsuzluklar da eklenince bu durum ekstra birçok güçlük yaşatır onlara.

       Otizmlinin soysal becerisini  artırmak sosyal yaşamın içinde olmasıyla aşılabilinecek  bir durumdur. Bunu yapmaya çalışan  ebeveynlerin  çevreden iyilik gibi bir beklentileri  yok. Sadece otizmli çocuklara toplumsal kuralların ve yasaların belirlediği çerçeveler dahilinde haklarını kullanmalarına  izin verilmesi yeterli. ‘’Kötülük yapma başka ihsan istemem.’’ Durumu daha fayda sağlayacaktır bize, bu karanlık niyetliler içinde.  Kaynaştırma öğrencisi olmaya, özel alt sınıfta okumaya hak kazanmışsa; o sınıfta okumaya yani eğitim hakkına, ailesiyle barınma hakkını kullandığı özel alanı olan evine, bir hizmet almak için para karşılığında almayı talep ettiği hizmeti layıkıyla alma hakkına sahip olduğu söylemek istediklerimizin küçük bir bölümü. Otizmli birey her birey gibi  toplumsal yaşamın gereği olan her haktan herkes gibi eşit şekilde kullanma hakkına sahiptir. Ebeveynler çocukları için bu hakları talep ederken  engellemelerle karşılaşmakta , çocuklar eve hapsedilmekte. Üstelik bunu yapanların arasında ‘’Otizmin farkındayız,onların yanındayız.’’ söylemini dillerine pelesenk yapan, küçük menfaatleri için otizm kelimesini reklam aracı olarak kullananlar bile var. Söz konusu menfaat olunca cici otizmliler, haklarını kullanmak isteyince tu kaka oluveriyorlar.

            Haklar herkes için, kullanmak için vardır. Bu hakları kullanmaya elverişli ortamları  yarattığımızda  engellenmiyorsak , iyilik olarak düşünülmemeli bu. Bu, sadece sizi kötü yapmamaktan öteye götürmez.

 

Bu yazı toplam 5957 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.