1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. KADER-İNANÇ-ÇALIŞMAK
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KADER-İNANÇ-ÇALIŞMAK

A+A-

Kader var mıdır, yok  mudur üzerine boş bir tartışma açmayacağım, zaten bunun için yeterli donanımım olmadığı gibi yeterli kelimelerim de yok. İnancım gereği kadere inananlardanım, amma ‘ kul kaderini yaşar ne çıkarsa bahtına’ lafı; az çok uçan balona benzer, yerçekiminin bile uçmasına engel olamadığı gücünün yetmediği içi boş bir kelam. Bu lafın içini doldurmak haddimi aşar ancak şunu da çok iyi bilirim.Yaşadığımız hemen her şey için iyi veya kötü, az veya çok mutlaka bir katkımız var. Deprem olur kader, sel olur kader, maden göçer kader, kendi suçlarımızı kadere yükler, işin kolaycılığına kaçar,sanki hiçbir suçumuz yokmuş gibi kendi kendimizi ikna çabalarına girişiriz. Herkes kendi kaderini yaşasa da, hepimizin bu kader üzerine etkisi var diye düşünüyorum.

İnanç ve Çalışmak Üzerine:

 

4. Murat, herkes bilir, sık sık  tebdil-i kıyafet şehre iner İstanbul’u gezermiş. Bir gün boğazın karşısına geçmek için bir kayık kiralamış. Kayıkçımız biraz alkollü ( malum 4. Murat alkolü yasaklamış, içenin kafasını vururmuş), binmiş kayığa…Kayığın kürekleri dikkatini çekmiş, birinde inanç diğerinde çalışmak yazıyormuş. ’Hayırdır, bunları neden yazdın?’ diye sormuş. ‘ Boğazda karşıdan karşıya geçiyoruz, her iki küreğe de ihtiyacım var. Çalışmaksızın inanç, inançsız çalışmak nasıl olur bilir misin? Bu kayığı tek kürekle çekmeye benzer, olduğun yerde dönüp durursun’ demiş.

Çalışmaksızın inanç; her büyük felakette ya da problemin cevabında kader kolaycılığını sunar önümüze. Kayıkçımız bu lafı üzerine kafasının bedeninde kaldığından haberi olmadan küreklerini çekmeye devam etmiş.

 

DİP NOT:İnanmak başarmanın yarısıdır derler, bilerek yada bilmeyerek diğer yarısını dile getirmezler.İnanmak başarmanın yarısıdır doğrudur ancak yetersiz bir cümledir, diğer yarısının çalışmak çalışmak çalışmak  olduğunu unutmamak dileğiyle… Herkeste iki kürek olması dileğiyle…

 

Bu yazı toplam 936 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.