1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadın kurumları: Tacizin görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz
Kadın kurumları: Tacizin görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz

Kadın kurumları: Tacizin görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz

Yanında stajyerlik yaptığı Av. Sedat Y. tarafından tacize uğradığını belirten Aylin K'ye destek veren kadın kurumları, tacizin görmezden gelinmesi ve olayın üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

A+A-

DİYARBAKIR'DA, yanında stajyerlik yaptığı Avukat Sedat Y'nin kendisine tacizde bulunduğunu beyan eden stajyer avukat Aylin K'ye destek vermek için Yeni Demokrat Kadın, Sosyalist Kadın Meclisi, Keskesor LGBTİ, DÖKH, KESK Kadın Meclisi ve Özgür Genç Kadın aktivistleri yaptıkları basın toplantısı ile taciz olayını kınadı. ESP Diyarbakır İl Örgütü'nde yapılan basın toplantısında salona "Tacize, tecavüze sessiz kalmayacağız, Avukat Sedat Y. hesap verecek" pankartı asıldı. Kadınlar adına açıklama yapan Yeni Demokrat Kadın aktivisti Gamze Gündüz, mağdur Aylin K'ye yönelik sistematik olarak cinsel tacizde bulunulduğunu söyledi. Gündüz, bu olay karşısında sessiz kalmamak için baroya ve savcılığa şikayette bulunduklarını, yargısal sürecin devam ettiğini kaydetti. Bazı kurum ve kişilerin bu olayın ayrıntılarına inerek, magazinleştirdiklerine dikkat çeken Gündüz, "Çeşitli kurum ve kişiler ile görüşmeler yapan arkadaşımız, olayın ayrıntılarını magazinel bir merakla irdeleyen ve pornografikleştirmeye çalışan anlayışlarla karşılaşmıştır. Partiyarkal erkek dayanışmasının KESK ve Sine-Sen örneklerinden sonra bir diğeri sergilenmiştir" dedi. 

'Taciz kişinin statüsünden bağımsız gelişir'

Sedat Y'nin, siyasi kimliğini kullanarak "Siyasi komplo" söyleminde bulunarak bu olaydan sıyrılmaya çalıştığını kaydeden Gündüz, YDK'nin internet sitesine yönelik tehditler savurduğunu ve kadın mücadelesine engel olmaya çalıştığını söyledi. Gündüz, "Biz kadınlar için, taciz kişinin statüsünden tamamen bağımsız gelişen bir ezen-ezilen ilişkisidir" diyerek, bu ilişkinin kendileri için, aksi ispatlanmayana kadar "Kadın beyanının esası" ilkesi ile süreceğine işaret etti. Taciz edilen kadınların mahkum edilmeye çalışıldığının altını çizen Gündüz, "Kadın beyanını esas almak kadının yorumu değil, kadının ezme-ezilme ilişkisini açığa çıkaran deneyimini esas almak, bu ezilme biçimini bir gerçeklik olarak kurmaktır" diye konuştu. 

'Tek dayanağımız özgürlük mücadelesine olan inancımız'

Uluslararası mevzuat ve AİHM kararlarının bu ilkeyi kabul ettiğini kaydeden Gündüz, "Sanık aksini ispatlamayana kadar mağdurun beyanı esas alınmaktadır" diyerek Yargıtay'ın emsal kararlarının mevcut olduğunu hatırlattı. Taciz olayı karşısında yurtsever, devrimci ve demokrat kadınların eşitsizlikte kadından yana saf tuttuğunu söyleyen Gündüz, "Bu süreçte taciz edilen kadını yıpratmaya, olayın üzerini örtmeye yönelik tüm anlayışlara karşı dayanak noktamız, özgürlük mücadelesine olan inancımızdır" dedi. Tacize karşı suskun değil, öfkeli ve yalnız değil örgütlü olduklarını sözlerine ekleyen Gündüz, tacize uğrayan arkadaşlarının yanında olacaklarının altını çizdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.