1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 'Kadınlar en çok sistemsel kriz dönemlerinde katlediliyor'
'Kadınlar en çok sistemsel kriz dönemlerinde katlediliyor'

'Kadınlar en çok sistemsel kriz dönemlerinde katlediliyor'

DÖKH tarafından gerçekleştirilen "Kadın cinayetleri çalıştayı" tartışmalar ile devam ederken, tartışmalarda kadın katliamının kökenine inildiği takdirde cinayetlerinin sadece kadınla ilgili bir sorun olmadığı, genel bir sorun olduğuna dikkat çekildi.

A+A-

 Kadınların daha çok toplumsal dönüşümlerin, sistemsel krizlerin en yoğun olduğu dönemlerde katliamlara uğradığını dile getiren Selis Kadın Derneği üyesi Elif Berk, "Bu kadar çok kadın cinayetlerini tartışıyorsak, toplumdaki yapısal değişimlere bakmak gerekiyor" dedi.

 

DİYARBAKIR’da Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından yeni yaşamı inşa sürecinde kadın katliamlarına karşı mücadele etme amacıyla düzenlenen "Kadın Cinayetleri Çalıştayı" tartışma oturumuyla devam ediyor. Ceren Kadın Merkezi'nde sabah saatlerinde başlayan çalıştay verilen arasından ardından tartışma oturumlarıyla devam etti. Oturumda söz alan DİKASUM çalışanı Özlem Özen, kadına yönelik şiddeti ideolojik ele almak gerektiğinin önemine değinerek, hiçbir şeyin bir birinden bağımsız olmadığını ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın kadına annelikten başka sıfat yüklemediğini bunu da 'kadından anneliği çıkardığında, geriye hiç bir şey kalmaz' yönündeki ifadeleriyle belirttiğine dikkat çeken Özen, bu anlayışa karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiği üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

 

Kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin sadece kadın sorunu olmadığını belirten Özen, "Bu bir zihniyet sorunudur. Bu zihniyet kadının nasıl köleleştirdiyse, kendini de öyle köleleştirdi" dedi.

 

Ardından konuşan EPİDEM çalışanı Neslihan Başak da Diyarbakır'da bulunan Suriyeli kadınların istismar edilmesine dikkat çekerek, Suriyeli kadınların istismar edilmesine engel olmak gerektiğini dile getirdi. Fuhuş yaşının 13'e kadar indiğine dikkat çeken Başak, özellikle küçük yaştaki kadınların 60 yaşındaki erkeklerle evlendirildiğini belirtti. Bunun farkındalığının üzerinde durmak gerektiğini belirten Başak, "Kadın mücadelesi Kürdistan'da bu kadar ön planda, ancak buna paralel kadın katliamları da bu bölgede oldukça arttı. Devlet her zaman kendi mağdurunu ve muhalifini yaratıp kendi iktidarını korur. Bizim bu noktada devlete dokunabilmemiz gerekiyor" dedi.

 

'Kadın cinayetleri sadece kadınla ilgili bir sorun değil'

 

Daha sonra konuşan Selis Kadın Derneği üyesi Elif Berk ise kadın katliamlarının her zaman sonuç olarak değerlendirildiğini belirterek, ancak biraz kökenine inildiğinde kadın cinayetlerinin sadece kadınla ilgili bir sorun olmadığını genel bir sorun olduğuna dikkat çekti. Kadınların daha çok toplumsal dönüşümlerin, sistemsel krizlerin en yoğun olduğu dönemlerde katliamlara uğradığını dile getiren Berk, "Bu kadar çok kadın cinayetlerini tartışıyorsak, toplumdaki yapısal değişimlere bakmak gerekiyor" dedi.

 

Kadın cinayetleri noktasında sadece kadınları bilinçlendirmek değil, toplumun da bir bütün olarak bilinçlenmesi gerektiğini kaydeden Berk, şiddetin en yoğun olduğu alanın ortaya çıkarılıp, ona göre o alanda hem erkekler hem de kadınlar ve hatta çocuklar ile görüşülmesi ve tartışılması gerektiğini belirtti. Berk, son olarak "Tek başına kadının bilinçlenmesi demek tek başına kadının öldürülmesi demektir. Sonuç olarak bu noktada erkeği de bilinçlendirmek gerekiyor" dedi.

 

Ekin Ceren Kadın Merkezi Sosyologu Ayşe Çaçan ise kadın katliamlarında din algısının en büyük etken olduğuna dikkat çekti. Çaçan, bu noktada din algısının tartışılması gerektiğini belirtti. DÖKH olarak inanç boyutuna yönelik çalışmalarının olmadığını ve bu konuda eksik kalındığını belirten Çaçan, "Çok hassas konu olduğu için üzerinde duramıyoruz. Ama en büyük etken inanç boyutudur. Her alandan buna dönük çalışmalar, seminerler yapılması gerekiyor. Uygun dili yakalayıp bu zihniyetin değişip dönüşmesine dönük çalışma yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Yürütülen tartışmaların ardından kadınlar, kadın katliamlarına karşı mücadele etme ve bunun önüne geçme noktasında öneri ve görüşlerini bildirmesinin ardından sona erecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.