1. HABERLER

  2. KADIN

  3. “Kadınlar işsizliğe mahkum ediliyor”
“Kadınlar işsizliğe mahkum ediliyor”

“Kadınlar işsizliğe mahkum ediliyor”

DİS-AR'ın kadın istihdamının azalmasına yönelik hazırladığı raporu değerlendiren Adana Sanayi İşçileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zuhal Subaşı, kadınların esnek çalışma adı altında işsizliğe mahkum edildiğini vurguları

A+A-

ADANA - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Kadın İstihdamı ve Güvencesizlik Raporu'na göre, çalışma çağındaki her dört kadından yaklaşık olarak sadece biri kentlerde yüzde 23, genelde yüzde 26,7 ekonomik bir faaliyette yer alıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işgücüne katılan kadın sayısı 88 bin kişi ile sınırlı bir düzeyde artarken, istihdam edilenlerin sayısı 19 bin kişi azaldı. Bu durumda, işsiz kadın sayısı 107 bin kişi arttı. Rapora göre, kayıt dışı çalışan kadınların oranı, erkeklerden fazla iken, yine işsizlerin yüzde 90'ı kadın. Sendikaların Adana'daki temsilcileri kadın işsizlerin durumunu değerlendirdi.

“Kadınlar ucuz iş gücüdür”

İşten çıkarılmalar söz konusu olduğunda ilk tercih edilenin kadınlar olduğunu ifade eden Adana Sanayi İşçileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zuhal Subaşı, kadınların vasıf gerektirmeyen ve küçük ölçekli, işten atılmaların kolay olduğu işkollarında ya da teknolojik yatırımın en az olduğu sektörlerdeki işlerde ve genelde güvencesiz, kayıt dışı çalıştırıldığını vurguladı. Kar için üretim anlayışına dayanan kapitalist düzende “ezilenin en ezileni” olan kadının, toplumsal yaşamda yaşadığı çifte sömürü ve ayrımcılık ile her açıdan karşılaştıklarına dikkat çeken Subaşı, şunları kaydetti:

“Ayrıca mevcut toplum yaşamında çocuk bakımı ve ev işleri gibi geleneksel rolleri üstlenmek zorunda kalan kadın işçilerin uzun süreli bir işte çalışma imkânları zordur. Ayrıca kadınların eğitim imkânlarından erkeklere göre daha az faydalanabilmesi de vasıflı işlere girmesini zorlaştırmaktadır. Tüm bu etkenler kadınların çalışma yaşamına katılmalarını engellemektedir. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse kadın emeğinin ucuza gelmesi nedeniyle, sigortasız ve düşük ücretlerle kadın işçi çalıştırma çok yaygındır. Ayrıca 'parça başı eve iş verme' gibi ev eksenli çalışma biçimleri yanında ev temizliğinde gibi işlerde de çalışan emekçi kadınlar resmi verilerde görülmemektedir. Ek olarak işsiz kabul edilmeyen 'ev kadınları' da resmi işsizlik istatistiklerinde yansıtılmamaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde güvenceli bir iş açısında kadınlar dezavantajlıyken, güvencesiz çalışma ve işsizlik gibi sorunlarda kadınların oranının daha fazla olduğu görülmektedir.” 

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.