1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar 'kadın kırımını' yürüyüş ile protesto etti
Kadınlar 'kadın kırımını' yürüyüş ile protesto etti

Kadınlar 'kadın kırımını' yürüyüş ile protesto etti

DÖKH öncülüğünde kadınlar Ergani'de, "kadın kırımı"nı protesto etmek amacıyla kitlesel yürüyüş gerçekleştirdi.

A+A-

 Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde "kadın kırımını" protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş öncesi yüzlerce yurttaşın yanı sıra BDP Ergani Belediye eş başkan adayları Ramazan Kartalmış ve Aygün Taşkın ile BDP Ergani İlçe Örgütü yöneticileri, ESP, SES, Eğitim Sen, KURDİ-DER ile birlikte çok sayıda kurum temsilcisi Mahsum Karaoğlan Parkı'nda bir araya geldi.

Ergani eski hükümet binası önünde sona eren yürüyüşün ardından DÖKH adına açıklamayı Ergani SELİS Kadın Merkezi çalışanı Fatma Oyan yaptı. Son dönemlerde artan kadın cinayetlerine karşı devletin sürekli sustuğuna dikkat çeken Oyan, Türkiye'de her gün şiddete maruz kalan, öldürülen, tecavüze uğrayan, nedeni belirsiz intihar eden veya intihara zorlanan kadınları görmenin mümkün olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığına dikkat çeken Oyan, "Her gün yaklaşık 5 kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğü, şiddetin vardığı düzeyi ve hükümetin bu sorunu çözme noktasındaki yetersizliğini açıkça göstermektedir. Alınan yargı kararlarında, devam eden mahkeme süreçlerinde, kadın katillerine 'haksız tahrik'  adı altında ceza indirimi uygulamaları, eril zihniyetin devlet katındaki örneklerinden sadece birisidir" diye konuştu.

Her geçen gün artan kadın kırımına artık şaşırmadıklarını söyleyen Oyan, "Türkiye toplumunun yarısını oluşturan kadınların insanca yaşama hakkı, gözü dönmüş bir tacizler-tecavüzler sürüsüne ve onları destekleyen bir kadın düşmanları çetesine bırakılamaz. Kadınları kadın düşmanlığıyla karşılaştığımız her yerde, insanca ve onurlu bir yaşama hakkımızı savunmak için harekete geçmeye ve kadın düşmanlarına karşı her türlü meşru eylemleri yoğunlaştırmaya çağırıyoruz" dedi.

Açıklama alkış ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.