1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar şiddete karşı alanlara çıktı
Kadınlar şiddete karşı alanlara çıktı

Kadınlar şiddete karşı alanlara çıktı

Türkiye'nin birçok yerinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yürüyüş, basın açıklaması ve bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

A+A-

HABER MERKEZİ - İstanbul, Tarsus, Mersin, Akdeniz, Siirt, İzmir, Bulanık, Bitlis ve Göle'de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yürüyüş, basın açıklaması ve bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. 

İSTANBUL 
 

İstanbul Kadın Dayanışması, 25 Kasım günü nedeniyle Kadıköy Boğa Meydanı'nda bir araya gelerek Beşiktaş İskelesi'ne yürüyüş düzenledi. "Kadın düşmanlığına şiddete AKP'ye meydan okuyoruz" pankartını açan kadınlar, "İnadına hayat inadına sokak", "Gezi'de Rojava'da direndik direniyoruz", "Genel ahlak kimin ahlakı" dövizleri taşıdı. Yürüyüş boyunca kadınlar sık sık, "Kadın düşmanı Tayyip Erdoğan", "Her yer Taksim her yer direniş", "Tayyip susacak kadınlar konuşacak" sloganları atıldı. Kadınlar yürüyüş sırasında bir restauranta girerek üst katından "Şiddete tacize tecavüze karşı kızlımızlı isyandayız" pankartı sarkıttı. Restaurant görevlileri pankartın kaldırılmak istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Gerginliğin sona ermesinin ardından Beşiktaş Vapur İskelesi'ne yürüyen kadınlar, "Gezi'de Rojava'da direndik direniyoruz" sloganları attı. Yürüyüşün ardından kadınlar adına açıklama yapan Nevin Kaplan, 25 Kasım'ın tarihçesini anlatarak, aradan geçen onlarca yıla rağmen kadına yönelik şiddetin hala devam ettiğini söyledi. AKP'nin kadınlara yönelik söylemleri nedeniyle kadına yönelik şiddetin arttığını dile getiren Kaplan, kadına yönelik şiddetin artmasının nedeninin sistemli bir şekilde yürütülen politikalar olduğunu ifade etti. 

TARSUS 

BDP Tarsus Kadın Meclisi üyeleri, 25 Kasım gününe ilişkin parti binası önünden Yarenlik Alanı'na yürüdü. Çok sayıda kadının katıldığı yürüyüşte, "Rojava devrimi kadın devrimidir", "Güneşimizi karartamazsınız" dövizleri taşındı. Kadınlar, alkış ve zılgıtlar eşliğinde sık sık, "Jin jiyan azadî", "Kadına uzanan eller kırılsın" ve "Be serok jiyan na be" sloganlarını attı. Yürüyüşe katılan kadınlar adına basın metnini okuyan BDP Tarsus Kadın Meclisi üyesi Elif Karaman, dünyadaki bütün kadınların kendilerine yönelik baskı, zulüm, şiddete ve diktatör yönetimlere karşı mücadele ettiğini belirterek, "Kadınlar yaşamın her alanında, evlerinde, işyerlerinde, kamusal alanlarda, mücadelelerinde şiddetin çeşitli biçimlerine uğramaktadır" diye kaydetti. Günümüzde kadına yönelik şiddetin "katliam" boyutuna ulaştığını, kadınların buna karşı sesini çok güçlü bir şekilde yükseltmesi gerektiğini vurgulan Karaman, "Bizler de her yıl yaptığımız gibi bu yılda alanlarda, her türden şiddete karşı sesimizi yükselteceğiz" diye konuştu. 

MERSİN

DÖKH aktivistleri, 25 Kasım gününde yapılacak olan eylem ve etkinlikler kapsamında, yarın saat 14.00'te İstasyon Meydanı'ndan Taşbina önüne kadar yapılacak yürüyüşe ilişkin Forum AVM önünde ve Hastane Caddesi'nde bildiri dağıttı. 

AKDENİZ

Akdeniz Belediyesi'nde çalışan kadın emekçiler, 25 Kasım'da izinli sayılacak. Geçtiğimiz yıllarda Akdeniz Belediyesi ve Tüm Bel-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'nde (TİS) belediyede çalışan kadın emekçiler, 8 Mart ve 25 Kasım günlerinde resmi izinli olması kararı alınmıştı. 

SİİRT 

BDP Siirt Kadın Meclisi, 25 Kasım gününe ilişkin kentte bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. BDP Siirt il binası önünden erbaneler ve zılgıtlar eşliğinde bildiri dağıtımına başlayan kadınlar sık sık, "Jin jiyan azadî", "Kadına uzanan eller kırılsın" sloganları attı. Bildiri dağıtımı yapan kadınlar halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. 

İZMİR 

İzmir Kadın Platformu, 25 Kasım gününde yapacakları etkinliğe ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sokağa çıkıp devlet şiddetine karşı "#direnkadın" diyeceklerinin belirtildiği açıklamada, "31 Mayıs'tan beri sokakları dolduran ve barikatın en önünde duran kadınlar, kendi hayatında ve bedeninde tek söz sahibi kişinin kendisi olduğunu haykırmak için 25 Kasım'da sokakları dolduracak ve Gezi direnişi ile birlikte daha da görünür hale gelen devlet şiddetine karşı isyanın sesini haykıracak" denildi. Açıklamada, 25 Kasım günü saat 19.00'da Alsancak Garı önünden Gazi Ortaokulu önüne yürüyüş yapılacağına değinilerek, etkinliğe katılım çağrısı yapıldı. 

GÖLE 

BDP Göle Kadın Meclisi ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Ardahan’ın Göle ilçesinde 25 Kasım günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP Kars İl Eş Başkanı Şengül Mehmetoğlu, BDP Göle İlçe Eş Başkanı Yeliz Çopur’un yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. İlçe meydanında yapılan açıklamada kadına yönelik şiddeti kınayan kadınlar, "Jin jiyan azadî", "Qirkirina jinê qirkirina cihane yê" dövizleri ve Pariste katledilen 3 Kürt kadın siyasetçisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın fotoğraflarını taşıdı. Kadınlar adına açıklamayı yapan BDP Göle İlçe Eş Başkanı Yeliz Çopur, Kürt kadınının direndikçe özgürleşeceğini belirterek, kadının özgürlük ideolojisinin temelini Kürt kadınlarının atacağını ifade etti. Çapur, kadına dayatılan şiddet ve istismarı asla kabul etmeyecek ve buna karşı her zaman direneceklerini söyledi. BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ise, 100 yılardan beri kadına dönük şiddeti kendisinde hak olarak gören erkek egemen zihniyetini, kadınların direnerek yıkacağını dile getirdi. Birtane, “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın dediği gibi ‘Kadını özgürleşmeyen bir toplum özgürleşemez.’ Kürdistan özgürlük mücadelesine kadınlar öncülük ederek, baskıcı erkek egemen zihniyetini boşa çıkaracaktır. Bizim bedenimiz üzerinden sürdürülmeye çalışan her türlü politikayı boşa çıkaracak ve direneceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından kadınlar zılgıtlar eşliğinde eylemini sonlandırdı. 

BULANIK

Bulanık’ta Demokratik Özgür Hareketi (DÖKH) öncülüğünde 25 Kasım günü nedeniyel BDP ilçe örgütü binasında etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe DÖKH üyelerinin yanı sıra yüzlerce kadın katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan ve 2011 yılında bedenini ateşe veren Evrim Demir’in posterleri ile yeşil, sarı, kırmızı flamaların asılı olduğu salonda, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. “Jin jiyan azadî” sloganlarının atıldığı eylemde, 25 Kasım tarihçesi anlatılarak, Türkiye’de son yıllarda kadına yönelik artan şiddetin ve ölümlerin arttığına dikkat çekildi. Etkinlik kadına yönelik şiddetin Türkiye’de yaşanan olaylar ve katliamları anlatan bir sinevizyon gösterimiyle son buldu.

BİTLİS

Bitlis merkezde ise, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) ve bileşenleri öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. KESK Bitlis Şubeler Platformu binası önünde çok sayıda kadının katılımıyla başlayan kiltlesel yürüyüş, Ulu Cami’ye kadar devam etti. Yürüyüş esnasında sık sık, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Bê serok jiyan na be” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. “Kadına şiddet devam ediyor, isyandayız örgütleniyoruz durduracağız” pankartının açıldığı yürüyüşün ardından Ulu Cami önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan BDP Kadın Meclisi üyesi Seval Karaçelik, kadına karşı yapılan şiddeti kınandı. Kadına yönelik her türlü cinsel ve fiziksel şiddetin arttığını, çocuk istismarlarının korkunç boyutlara ulaştığını belirten Karaçelik, “2013 yılı bunların cezasız kaldığı ve devlet eliyle desteklendiği yıl olmuştur. Bu nedenle bizim sesimiz 25 Kasım’da daha güçlü çıkmalıdır” dedi. Açıklamanın ardından kadınlar şarkılar söyleyerek halay çekti. Kitle daha sonra BDP Bitlis İl Örgütü binasına doğru “Bijî Serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Bitlis AKP’ye mezar olacak” sloganları eşliğinde yürüdü. 

 (DİHA)
 

Bu haber toplam 989 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.