1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlardan 25 kasım için katılım çağrısı
Kadınlardan 25 kasım için katılım çağrısı

Kadınlardan 25 kasım için katılım çağrısı

Kadınlar, Batman, Van, Mersin ve İstanbul'da 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" dolayısıyla gerçekleştirecekleri etkinlik programlarını açıklayarak, gerçekleştirecekleri yürüyüş ve etkinliklere katılım çağrısı

A+A-


BATMAN - Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Batman bileşenleri, 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" dolayısıyla Batman'da gerçekleştireceği yürüyüşe ilişkin BDP Batman il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BDP Batman İl Eş Başkanı Rahşan Çarboğa ve DÖKH bileşenleri katıldı. Toplantı da açıklama yapan DÖKH aktivisti Nefise Akıl, 1981 yılında Latin Amerika Kadın Kurultayı tarafından alınan bir kararla 25 Kasım'ın "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak kabul edildiğini hatırlatarak, "Ataerkil zihniyetin bir sonucu olan kadına yönelik şiddet, baskı, zor ve kadın katliamları ne yazık ki günümüzde de devam etmektedir. Kürt kadını, Kürt kurtuluş ideolojisi ve özgürlükçü ruhla yaşamın her alanında kendini var etmeye ve mücadelesini devam etmeye çalışıyor" dedi. 

Verilmek istenen mesaj aynıdır

9 Ocak Fransa'nın başkenti Paris'te 3 Kürt kadının infazına da dikkat çeken Akıl, "Sakine, Leyla ve Fidan yoldaşların Paris'te katledilmesi özgülükçü Kürt kadını şahsında dünya kadınına Mirabel kız kardeşlerin katledilmesiyle verilmek istenen mesaj aynıdır. Başta bu üç fidan şahsında olmak üzere kadına dönük devam eden şiddet ve kadın katliamlarına dur demek için alanlarda olacağız" diye konuştu.

Akıl, açıklamasının sonunda 25 Kasım'da DÖKH öncülüğünde Batman Belediyesi önünden Cumhuriyet Meydanı'na gerçekleştirilecek kitlesel yürüyüşe katılım çağrısında bulunuldu. 

MERSİN -Mersin'de de DÖKH Mersin bileşenleri, kentte düzenleyecekleri eylem ve etkinlikleri ilişkin BDP İl Örgütü binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. DÖKH üyelerinin katıldığı açıklamada, basın metnini okuyan BDP Mersin Kadın Meclisi Sözcüsü Taybet Adıyaman, her yıl 25 Kasım'da olduğu gibi bu yıl da kadına yönelik şiddete karşı alanlarda olacaklarını belirterek, "Her türden şiddete karşı sesimizi yükselteceğiz. Özellikle kadına yönelik şiddetin katliam boyutuna ulaştığı günümüzde sesimizin çok güçlü çıkması gerekmektedir. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa, ırkçılığa, milliyetçiliğe, inkâr ve asimilasyona karşı; kadın dayanışması ve kadın mücadelesi hayati önemdedir" dedi. 

Mersin DÖKH Bileşenleri olarak 20 Kasım'dan itibaren kentte bir dizi eylem ve etkinlik gerçekleştireceklerini ifade eden Adıyaman, "Bu çerçevede Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Tarsus olmak üzere tüm ilçelerimizde toplantılar, film gösterimleri ve kadına yönelik şiddete ilişkin seminerler verilecektir. Bütün kadınları, 'Beritanlarla doğduk Zilanlarla büyüdük Sakinelerle özgürleşeceğiz şiddetsiz bir dünya için isyandayız' şiarıyla 25 Kasım Pazartesi günü saat 14.00'da İstasyon Meydanı'nda sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz" dedi.


İSTANBUL-  İstanbul'da ise, BDP Kadın Meclisi ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivistleri, 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" dolayısıyla artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla BDP İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BDP İl Eş Başkanı Arife Çınar, BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Semra Demir ve DÖKH aktivisti Ayşe Karadağ katıldı.

AKP'nin iktidarı ile erkek egemen zihniyeti güçlendi

Toplantıda açıklamayı yapan Semra Demir, AKP'nin iktidar olduğu günden bu yana çıkardığı yasalarla kadını eve hapsettiğini belirterek, erkek egemen zihniyetinin güçlendirildiğini ifade etti. 
AKP'nin politikaları sonucu kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Demir, "Gördüğü şiddet sonucu devlet kurumlarına başvuran kadınlara yaşatılan mağduriyet sonucu bu kadınlar şiddete uğrayarak öldürülmektedir" dedi. Günde 5 kadının katledildiğini ve AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığını belirten Demir, "Kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 artış gösterdiği bir ortamda kadın cinayetlerinin değil kadın kırımı yaşanır" diye belirtti. Katleden erkeklere alt sınırlardan ceza verilerek kadın katliamlarının desteklendiğini ve arttığını dile getiren Demir, İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde 1 Eylül günü eşi tarafından öldüren Nazliye Sincar ile Tuzla'da bir anne ile iki kızının öldürüldüğü olayı hatırlattı. 

"Bütün bunlar biz kadınlarca kıyameti koparma gerekçesidir" diyen Demir, "Biz kadınların intihar süsü verilerek nasıl öldürüldüklerini, katledildiklerini çok iyi biliyoruz. Ayrıca bu ülkede kadınlar sadece fiziksel şiddete maruz kalmıyor, psikolojik, sosyolojik, ekonomik, cinsel, duygusal şiddete de maruz kalıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Kızlı-erkekli aynı evde kalıyorlar" açıklamasına da değinen Dmir, "Hükümet, insanların yaşamını kontrol etmek yerine, şiddet gören, taciz ve tecavüze uğrayan kadınların başvurularına cevap olmalı ve anında müdahale ederek cinayetleri engelleme pozisyonunda olmalıdır. Kadına yönelik bu insanlık dışı davranışları ve vahşeti nefretle kınıyoruz. Her yerde, alanlarda tepkimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddet davalarının takipçisi olacağız" dedi.

VAN - Yine Van'da da BDP Van Kadın Meclisi ve DÖKH bileşenleri, 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" dolayısıyla il merkezi ve ilçelerde düzenleyecekleri etkinlik programlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada belirlenen etkinlik takvimi şöyle: 

"* 20 Kasım günü Bostaniçi beldesinde saat 16.00'da meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek. 
* 21 Kasım'da Van'ın Edremit ilçesi Yeni Mahallesi'nde saat 13.00'da çadır kurularak sinevizyon gösterimi yapılacak. 
* 22 Kasım'da Van'ın Muradiye ilçesinde saat 13.00'da BDP Muradiye İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelinerek yürüyüş gerçekleştirilecek.
* 23 Kasım'da Van'ın Erciş ilçesinde saat 11.00'da BDP Erciş İlçe Örgütü önünde toplanılarak kitlesel bir şekilde yürüyüş düzenlenecek. Aynı gün Özalp ilçesinde ise saat 10.00'da panel gerçekleştirilecek.
* 24 Kasım'da Van'ın Saray ilçesinde saat 16.00'da meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek.
* 25 Kasım'da ise Van kent merkezinde bulunan Mavi Plaza'nın önünde saat 13.00'da bir araya gelinerek Feqiye Teyran Parkı'na kitlesel olarak yürüyüş düzenlenerek parkta sinevizyon gösterimi yapılacak."

Bu haber toplam 921 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.