1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınların Bilimsel Başarıları Görmezden mi Geliniyor?
Kadınların Bilimsel Başarıları Görmezden mi Geliniyor?

Kadınların Bilimsel Başarıları Görmezden mi Geliniyor?

Son dönemde yapılan yeni bir çalışmada, erkek araştırmacılardan oluşan komitelerde ödüllerin %95’lere varan oranlarda erkek katılımcılara verildiği gözleniyor.

A+A-

Bunun yanında aynı çalışmada,  geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde kadınların bilimsel başarıları için daha fazla ödül almaya başladıklarını da gösteriyor. Yalnız kadınlar erkeklere oranla daha fazla hizmet ve eğitim alanında ödül kazanırken umulanın aksine bilimsel prestijli ödüllerden daha az kazandıkları belirleniyor.

Kadın ve erkek katılımcılara verilen bilimsel ödüllerdeki bu büyük eşitsizliğin sebeplerini anlayabilmek amacıyla, ödül komitelerinin düzenlemeleri analiz ediliyor. Sonuçlara göre, kadınların %21 oranında aday olduğu yerde, erkeklerden oluşan komiteden ödüller %95.1 oranında erkek katılımcılara veriliyor. Komitede kadın bulunması halinde ise kadın katılımcıların ödül alma şanslarının arttığı görünüyor. Komitelerde ortalama %19.5 oranında kadınların bulunduğu belirtiliyor.

1991 ve 2010 yılları arasında, 13 kurum tarafından verilen bilim, teknoloji, mühendislik ve tıp alanındaki ödül dağılımına bakılacak olursa; kadın katılımcılara verilen ödüllerde %78,5’lere varan bir artış söz konusu oluyor. 2000- 2010 yılları arasında erkeklerin kadınlardan sekiz kat fazla bilimsel ödül kazandıkları ve neredeyse üç kat fazla genç araştırmacı ödülü aldıkları belirtiliyor. İlginç olan,  2001 ve 2010 yılları arasında bu eşitsizliğin azalması gerekirken artmış olmasıdır. Kadınlar hizmet ödüllerinin %32.2’sini ve eğitim sektörüne ait ödüllerin %32.1’ini kazanırken araştırma temelli ödüllerin ise yalnızca %10’unu alıyor.

Bilim insanları Yalnızca Erkekler Midir?

Yazarlara göre kadınların bilimsel çalışmalardaki yerinin ve öneminin sıklıkla gözden kaçırılıyor ve değersizleştiriliyor olması, oldukça büyük bir sorun. Araştırmacılara göre, açıkça söylenmese de, bilim insanlarının ve bilginlerin erkek olduklarına ilişkin inanış oldukça katı. Bu inanış doğrultusunda da kadınların bilim insanı rolüne uymadıkları yargısına varılabiliyor. Bu denli bir önyargının, kadınların yapmış olduğu çalışmalara yönelik bir haksızlık yarattığı aşikardır. Bu yüzden profesyonel kurumların komitelerinin, bu önyargıdan arınık olmaları gerektiği vurgulanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.