1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 'Kadınların İşbirliği' projesi tamamlandı
'Kadınların İşbirliği' projesi tamamlandı

'Kadınların İşbirliği' projesi tamamlandı

Mor Çatı'nın hazırladığı; "Toplumsal Cinsiyet Adaleti için Kadınların İşbirliği" projesinin sonucunda, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası'nın uygulanması ile ilgili sorunlar yaşandığına dikkat çekildi.

A+A-

İSTANBUL  - Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı, erkek şiddetine maruz kalan kadınların durumuna dikkat çekmek amacıyla Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı, Van Kadın Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa hazırlanan "Toplumsal Cinsiyet Adaleti için Kadınların İşbirliği" projesinin sonuçlarını Cezayir Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıya, Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Sosyal Dayanışma sorumlusu Açelya Uçan, vakfın avukatlarından Deniz Bayram ve Özlem Özkan ile Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezi üyesi Sevinç Eryılmaz katıldı. 15 Ocak 2012- 15 Ocak 2014 tarihleri arasında bin 650 kadının anlatımları ile hazırlanan projede ise, erkek şiddetine maruz kalan kadınların yasal yollara başvurma ve hukuki haklarını kullanabilme süreçlerinde engellerin ortaya konması, hukuki düzenlemelerle uygulama arasındaki bağlara dikkat çekilmesi, var olan mekanizmalara işlerlik kazandırılması amacıyla hukuk uygulayıcılarıyla birlikte yapılan deneyim aktarım atölyeleri yer aldı.
'Yargıtay üyeleriyle ilk defa kadına yönelik şiddet hakkında tartışıldı'
Proje kapsamında yürütülen atölye çalışmaları ile ilgili konuşan Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezi üyesi Sevinç Eryılmaz ise projenin hukukla ilgili aktiviteleri hakkında bilgileri paylaştı. Eryılmaz, proje kapsamında İstanbul, Trabzon, Antep ve Antalya'da avukat, hakim ve savcılarla görüştüklerini ve bu görüşmelerde kadının insan hakları konusundaki farkındalığı arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Eryılmaz, "Bu atölyelerde uluslararası sözleşmeler ışığında kadına karşı şiddet ve cinsiyet temelli ayrımcılık, ilgili ulusal mevzuat, kadına yönelik şiddetin ne olduğu ve kadınları nasıl etkilediği üzerinde duruldu" dedi. Kadına yönelik şiddetle mücadelede hukukun güçlendirici rolü hakkında deneyim paylaşımının da gerçekleştirildiğinin altını çizen Eryılmaz, atölyelere katılan hakim ve avukatların özellikle 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası'nın pratikte uygulanması ile ilgili yaşadıkları deneyimleri, zorlukları ve kadınların taleplerini dile getirme fırsatı bulduklarını söyledi.

 'Kadına yönelik şiddet konusunda 202 soru önergesi verildi'
Eryılmaz kamu kurumlarının gerek uluslararası sözleşmeler gerekse de yasal düzenlemeler çerçevesinde kadına yönelik erkek şiddetine ilişkin veri toplamaları gerektiğini fakat yürüttükleri proje kapsamında bu verilerin yeterince toplanmadığını gördüklerini söyledi. Eryılmaz, Türkiye'de erkek şiddetinin bilgisine ulaşmanın çok zor olduğu ile karşılaştıklarını ekledi. Eryılmaz, kadına yönelik şiddete ilişkin 2011 yılı itibariyle TBMM'ye sunulan soru önergeleri toplamının 202 olduğunu söyledi. 

Öte yandan proje kapsamında hazırlanan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2012 Yılı Dayanışma Merkezi verilerine göre, 2012 yılında 964 kadının erkek şiddeti konusunda başvuru vakfa başvuru yaptığı, 915 kadının psikolojik şiddet nedeniyle destek almak istediği, 564 kadının fiziksel şiddete maruz kaldığı, 203 kadının ekonomik şiddete maruz kaldığı ve 186 cinsel şiddet vakası yaşandığı ortaya çıktı. 

Bu haber toplam 1021 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.