1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Kakeyî Yarsanlar” bayramlarını kutluyor
“Kakeyî Yarsanlar” bayramlarını kutluyor

“Kakeyî Yarsanlar” bayramlarını kutluyor

Güney Kürdistan’ın pek çok şehrine ve Irak’ın orta kesimine dağılmış olan ‘Kakeyî Yarsaniler’in kutsal ‘Temizlik (Xawenkarî) Bayramı’. Ancak Yarsanlar, şimdiye kadar hiçbir kurum veya yetkili tarafından resmi bir kutlamanın yayınlanmamış olmasından şikay

A+A-

Haber Merkezi
 
Kakeyî Yarsanlardan olan Dr. Seîd Kakeyî, konuya ilişkin yayınladığı bildirinin bir kopyasını BasNews’e göndererek endişelerini dile getirdi. Dr. Kakeyî’nin bildirisinde şu ifadeler yer alıyor: “Siyasi güç sahipleri, ülkelerinde yaşayan farklı sosyal, dinî ve kültürel özelliklere sahip bütün etnik kökenlerin ve inanç gruplarının kutsal bayramlarını kutlayarak, geleneklerini yaşatmaları için çaba sarf eder. Ancak Kürdistan ve Irak’taki diğer inanç grupları ve mezhepler gibi iktidar sahiplerinden hiç kimse bugün Kakeyî Yarsanların en kutsal bayramlarından biri olan ‘Temizlik  Bayramı’nı kutlamadı. Birkaç cümleyle de olsa siyasi güç sahiplerinin yüzyıllardan bu yana geleneklerini yaşatan Yarsanların bu bayramını kutlamaları gerekirdi.”

Kürd siyasetinin Bağdat’taki temsilcileri tarafından da gözardı edildiklerini belirten Dr. Kakeyî açıklamasında, ‘Yüz bine yakın bir topluluk olarak ve kadim Zerdüşti geleneklerinin taşıyıcısı olan Kürdistan’daki etnik ve dini zenginlikte kendi renkleriyle varolmaya çalışan Kakeyî Yarsanlar, doğu dinleri üzerine çalışan toplumbilimciler tarafından da eski ve önemli gelenek ve göreneklere sahip bir topluluk olarak tanımlanıyor. Maalesef Irak Devleti’nin kurulmasından bu yana uygulanan asimilasyon politikaları yüzünden Yarsanların bir kısmı Şii, bir kısmı Arap ve bir kısmı da zorla Türkmen olmuştur’ ifadelerine yer veriyor.
 
Kürdistan Bölgesi’nde nispeten daha rahat olduklarını belirten Kakeyî, ‘Kürdistan’ın muhtelif şehirlerinde Kürd olan Kakeyî Yarsanlar şimdiye kadar federal veya otonom Hewlêr ve Silêmanî’de oluşan bütün Kürd iktidarları desteklemiştir. Ancak kendilerinden Kakeyî Yarsanlar’in sorunlarına ilişkin daha fazla çaba sarf etmelerini ve özen göstermelerini talep ediyoruz’ diyor.
 
Kakeyî Yarsanların yirmi birinci yüzyılda Kürdistan ve Irak’ta ‘Enfal’e maruz kalan Kürdlerin canlı bir örneği olduğunu belirten Kakeyî, bildirisinin sonunda Kürdistan’daki siyasi iktidarın hiçbir yetkilisi ve siyasi parti temsilcileri tarafından bayramlarının kutlanmamış olmasından şikayetçi olduklarını dile getiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.