1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kalın: Akıl tutulmasından kurtulsunlar
Kalın: Akıl tutulmasından kurtulsunlar

Kalın: Akıl tutulmasından kurtulsunlar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'nın açıklamalarına yanıt verdi.

A+A-

 Kalın, "Bu açıklamaların yaklaşmakta olan Almanya seçimlerine yönelik iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Almanya’da bu bir moda haline geldi. Kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Onların oturup akıl tutulmasından kurtularak düşünmeleri gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Büyükada’daki tutuklamalara Almanya’dan tepki vardı. Alman dışişleri bakanı ‘Önceden planlanmış bir tutuklama. Türkiye’ye çok sabır gösterdik. Türkiye hukuk kurallarını geriye doğru işletmeye çalışıyor’ dedi. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bu açıklamaların yaklaşmakta olan Almanya seçimlerine yönelik iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Almanya’da bu bir moda haline geldi. Kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Onların oturup akıl tutulmasından kurtularak düşünmeleri gerekiyor. Bizim Almanya’da vatandaşlarımıza yönelik casus muamelesi yapıldı. NSU cinayetleri acaba nasıl hasır altı edilir diye çaba içerisindeler. Biz bunları defalarca Alman makamlarının önüne koyduk. FETÖ kaçkınları, bu ülkeye ihanet edenlerin hainlerin en çok gittiği ülke Almanya. Bunlara nasıl göz yumuyor Almanya? Bunları önlerine koyduğumuzda ‘bizde yargı bağımsızlığı var’ diyorlar. Peki, Türk yargısına neden saygı duymuyorlar? Bu Türkiye’ye karşı saygısızlıktır. Onlar da bizim yargımıza saygılı olacaklar. İkincisi, Türkiye’ye giden Alman vatandaşlarının güvende olmadığı şeklindeki açıklamalarını da şiddetle kınıyoruz.

KİMSE TÜRKİYE'YE AVRUPA'DAN PARMAK SALLAYARAK HİZA GÖSTERMEYE KALKMASIN

Sanırım dündü bir Alman gazetede çıktı. Mehmet Şimşek o kişilerle görüştüler ve öyle bir şey olmadığını, kendilerini güvende hissettiklerini ifade ettiler. Umarız bunlardan en kısa zamanda vazgeçerler.Yıllardır Türkiye’ye Alman vatandaşları gelirler. Biz alman turistleri daha fazla görmek istiyoruz burada. Onların can mal güvenliği bizim emanetimizdir. Polisin ve yargının tespit ettiği kadarıyla, illegal faaliyette olan kişilerdir. Şimdi bunlarla Türkiye’ye normal meşru turizm ticaret için gelen insanları aynı kefeye koyup, Türkiye’ye gitmemeleri söylemi siyasi sorumsuzluktur. Kimse Türkiye’ye Avrupa’dan parmak sallayarak hiza göstermeye kalkmasın. Bizim kendi kanunlarımız var. Avrupalılar Türkiye’nin güvenliği kendi güvenlikleri olarak görürlerse daha doğru iş yapmış olurlar. PKK’nın nasıl para topladığını, nasıl eleman devşirdiğini, onları eğitip Türkiye’ye saldırttığını hepimiz biliyoruz. Burada yapmaları gereken, Türk-Alman ilişkileri gölgelemek yerine reel sorunlara yönelmeleridir."

Kalın'ın kendisine sorulan diğer sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

ABD bir terör rapor yayınladı. Özellikle FETÖ’den bahsetti. 15 Temmuz’da şehitlerimizin gazilerimiz bu raporda yer aldı. İşin ilginç yanıysa, FETÖ terör listesinde yer almadı. ABD’nin yayınladığı çelişkili raporu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu çelişkili bir durumdur. ABD Dışişleri Bakanlığı’na FETÖ’nün dolaylı olarak girmesini önemsiyoruz. Bunu sadece Türk hükümeti böyle görüyor diye öznelleştirmeye çalışmak gerçeklerden uzaklaşmak anlamına gelir. Bu örgütün faaliyetleri ortada, şu anda bu FETÖ Avrupa ve Almanya’yı kullanarak, Amerikalıların paralarını kullanarak, sistemi manipüle ederek Türkiye’ye karşı faaliyette bulunmaktadırlar. Beklentimiz FETÖ’nün elebaşının ve mensuplarının talep ettiğimiz şekilde Türkiye’ye iade edilmesidir.

 

Dün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıklaması vardı. TSK’da FETÖ ile mücadele kapsamında özel birim oluşturulmasından bahsetti. Bizimle paylaşabileceğiniz neler vardır?

Şu anda yok. Tamamlandığında, uygun görüldüğü şekilde, TSK’mız, bakanlığımız paylaşırlar. Bu tehdit ortadan kalkana kadar mücadelemiz devam edecek.

Anadolu Ajansı geçtiğimiz günlerde bir haber yapmıştı. ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki kamplarıyla ilgili. ABD, NATO müttefikinin kasten güçlerimizi tehlikeye attığını söylüyorlar. Ne dersiniz?

AA’nın haberi kendi habercilik ağı içinde hazırladığı bir haberdir. AA da bir haber kuruluşu olarak bu konuyu gündeme almış olabilir. Bir kere Türkiye olarak bizim hiçbir müttefikimizin askerini, herhangi bir yerde hayatını tehlikeye atmak gibi bir düşüncemiz olmaz. Bizim beklentimiz de budur."(Kaynak:Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.