Kalkan: Başbuğ siyasete girebilir

Kalkan: Başbuğ siyasete girebilir
"Bunları yaparak HDP'nin Türkiye toplumuna ulaşması engellenmek isteniyor"

HABER MERKEZİ - PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, serbest bırakılan eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'un siyasete girebileceğine dikkat çekerek, bazı güçlerin Başbuğ'u Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterebileceği değerlendirmesinde bulundu. HDP'ye dönük ırkçı saldırıları da değerlendiren Kalkan, "Bunları yaparak HDP'nin Türkiye toplumuna ulaşması engellenmek isteniyor" dedi.


PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Sterk TV'de Cihan Özgür'ün sunduğu "Politik Alan" programında tahliye edilen Ergenekon sanıkları ve HDP'ye yönelik ırkçı saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Duran Kalkan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması ve bırakılmasının dikkat çekici olduğunu belirterek, tutuklanması ve bırakılmasında ABD'nin rolüne dikkat çekti. Kalkan, "Türkiye'de generaller üzerine özellikle Başbuğ'un durumu önemli. Kendi tutumu da önemli. Tahliye edilmesinde ve tutulmasında ABD politikaları ile bağlantısı var. AKP-Fethullahçı çatışmasında da ABD'nin rolü vardı. Ve bu tutuklamalar ve tahliyeler bununla ilgilidir. Arkada ABD'nin yeşil ışık yakışını görmek gerekir" diye konuştu. 

'Başbuğ siyasal lider gibi davranıyordu'

"Türk devlet sisteminin çivisinin çıkmıştır" diyen Kalkan, düzenin mevcut çatışma ve çelişki düzeyini kaldırmadığını belirtti. Kalkan, "AKP-Ergenekon, Ergenekon-Fethullahçı, Fethullahçı-AKP çatışması ve bunun arkasındaki CHP-MHP'nin durumunu artık devlet yapısı kaldıramıyor" dedi. Kalkan, AKP ve Ergenekoncuların bu tahliyelerle uzlaştığını da belirterek, demokratik siyasetin direnişi ile bu gelişmelerin ortaya çıktığını belirtti. Kalkan, Gezi'den Hewsel'e kadar toplumun direnişine işaret ederek, "Devlet arasındaki iktidar bloku içinde çelişki ve çatışmalardan uzlaşma arayışına girdiği belirtilebilir. Zaten İlker Başbuğ'un cezaevine girip çıkması normal değildi. Verdiği mesajlar da bunu gösteriyor. Başbuğ siyasal bir lider gibi davranıyordu. Onu bu rol atfediliyordu. Bilinen geleneksel bir genelkurmay başkanı değildi. Lider Başkan gibi davranıyordu" dedi. 

'HDP özel olarak hedefleniyor'

HDP'ye yapılan ırkçı saldırıların da devlet içindeki krizden demokratik siyasetin sonuç almaması için örgütlendirildiğini ifade eden Kalkan, bu saldırılarla HDP'nin özel olarak hedeflendiğini söyleyerek "Bunları yaparak HDP'nin Türkiye toplumuna ulaşması engellenmek isteniyor" dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel