1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Kalorifer yakma takvimi belirlendi
Kalorifer yakma takvimi belirlendi

Kalorifer yakma takvimi belirlendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 2017-2018 kış sezonu kalorifer yakma takvimini açıkladı.1 Kasım’da başlayacak kalorifer yakımı, 15 Nisan 2018’da sona erecek.

A+A-

 

 

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de içinde yer aldığı Mahalli Çevre Kurulu, 2017-2018 yılı kalorifer, soba yakma tarih ve saatlerini belirledi. Alınan karar doğrultusunda, 1 Kasım’da başlayan kalorifer ve soba yakma tarihi, 15 Nisan 2018’de sona erecek.

Sıvı yakıt yakma tesisi ve bacaların temizlik, bakım, ölçüm ve onarımlarını ve sıvı yakıtın boşaltılacağı depoların kalorifer yakma sezonundan önce temizliğini denetleyecek olan Büyükşehir Belediyesi, gerekli işlemlerin yapılmadığını tespit ederse Kabahatler Kanunu çerçevesinde yaptırım uygulayacak. Temizliği yapılmayan depolara sıvı yakıt boşaltımı yapılmayacak.

Kalorifer yakma saatleri

Belirlenen tarihler arasında hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit eden bir noktaya ulaşmaması için kalorifer ve soba yakma saatleri, resmi kurumlarda sabah 07:00-10:00, akşam 13:00-16:00, konutlarda ise sabah 04:00-08:00, akşam 16:00-22:00 saatleri olarak belirlendi.

Mahalli Çevre Kurulu’nda alınan diğer kararlar

Dış ortam sıcaklığı gece ve gündüz 15°C’nin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobaların yakılmaması,

Kalorifer ve sobaların; işyerlerinde, bina iç ortam sıcaklığı 18°C, konutlarda ise 20°C’dan yukarıda olmayacak şekilde yakılması,

Kalorifer ve sobaların ilk yakış saatlerinin belirlenen saatlere göre yapılıp yapılmadığının denetlenmesi,

Hava kirliliğinin, yoğun olduğu günlerde sobalar ve kaloriferler mümkünse sabah saat 10'dan sonra ve akşam en geç saat 16'dan önce yakılmaması,

Hastaneler, yatılı ve gündüzlü okullar, öğrenci yurtları, yaşlılar ve güçsüzler yurtları, kreşler, terminaller ve kolluk binaları, kalorifer ve sobaların iç ortam sıcaklığı 20°C den yukarı olmayacak şekilde devamlı olarak, ancak hava kirliliğine neden olmayacak şekilde yakılması.(Kaynak:Büyükşehir Belediyesi)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.