1. YAZARLAR

  2. Fatma İpek

  3. Kar taneleri
Fatma İpek

Fatma İpek

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kar taneleri

A+A-

Kış denince aklımıza ilk gelen kardır. Kar doğanın sunduğu mucizelerden biridir. Kar tanelerinin yapıları incelendiğinde mucizenin gerçekliğe dayandığı söylenebilir. Öyle ki, dünyaya yağan her bir kar tanesinin birbirinden ayrı bir geometrik şekilde yeryüzüne düştüğü düşünüldüğünde, mucizenin nerede olduğu, tam olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kar tanelerini oluşturan su molekülleri aynı yapıda olmasına karşın, sıcaklığın eksi derecelere düştüğü yerlerde kar taneleri şeklinde yeryüzüne düşen bu su moleküllerinin hiçbiri birbirine benzemez. Bu güzellik,  huzurlu bir evde sıcak kaloriferin ve ya sobanın yanına oturup izlenebilecek en güzel manzaralardan biridir. Tabi camın sıcak olan tarafında iseniz. Ama dışarıda soğuktan korunacak hiçbir donanımınız yoksa o hiçbiri birbirine benzemeyen, mucizevî güzellikteki kar tanelerine sempati duymazsınız.

Çocuklarımız da aynı kar taneleri gibidirler Hiçbiri birbirine benzemez. Ama söz ettiğim otizmli çocuklar. Hani şu hayata bir sıfır yenik başlayan çocuklarımız, belki de başlayamamak hiçbir şeye. (bence bu deyim bile yetersiz kalıyor)Hep eksik kalmak, her durumda her zaman, hep yenik düşmektir.

Hayat enteresan ve mucizelerle doludur. Aklın ve sevginin birlikteliğinden oluşan evliliğin en güzel mucizesidir çocuk. Gelecektir, umuttur. Sevmenin, özverinin, neşenin, gürültünün, karmaşanın, sabrın, uykusuzluğun kaygının, kahkahanın ve daha nice nice duygunun durumun yaşandığı aile olmaktır. Yeri hiçbir şey ile doldurulamayacak mucizedir. Tıpkı camın sıcak tarafında oturup seyredilen kar gibidir.

Otizm klasik tanımlamaların, sayılan özelliklerin, önerilerin çok dışında bir durumdur. Daha önce de söylediğim gibi otizmi tanımak ancak yaşayarak anlaşılır. Çünkü her otizmli çocuk tıpkı kar tanesi gibi bir diğerinden çok çok farklıdır. Durum böyle olunca otizmin tek tedavisi olan eğitim de çocuğa özgü olmalı ve planlanmalıdır. Çocuk tanı alır almaz zaman kaybetmeden özel eğitime başlanmalıdır. Anne – baba olarak bu zorlu süreçte aile bireylerinin tümüyle işbirliği yapılmalı, çocuğa sosyal ortamlarda zaman geçirtilmeli sosyal uyaranlara maruz bırakılmalıdır. Bilimsel yöntemleri kullanan, alan mezunu öğretmenlerin çalıştığı, çocuğunuzun potansiyeline göre, onu ileriye götürecek hedefler koyan, sizinle işbirliği yapan, sizi motive eden, özel eğitimin masa başında sürekli al-ver, tak-çıkar olmadığını bilen bir iyileştirme merkezi bulun. Özel eğitimcinizin size tavsiyelerini evde tüm aile bireyleri elbirliği ile uygulamak çocuk için inanılmaz yararlı olacaktır. Nitekim çocuğu en iyi tanıyan, nasıl öğrenebileceğini bilen, bu konuda en sağlıklı bilgisi olan ailesidir. Çok basit bir davranışı kavratmak haftaları hatta ayları bulduğunu en iyi biz biliriz. Bu nedenle çocuğumuzun önceliğini göz önüne alarak o hedef üzerinde odaklanmak hem bizim hem de çocuğumuz için en doğru karar olacaktır. Örneğin tuvalet eğitimi, belli bir süre oturma, dikkatini yoğunlaştırma… Bunu gittiğimiz kurumdan, öğretmeninden talep etmek, çocuğumuz için gerekli olan davranışı kazandırma konusunda ısrarcı olmak en doğal hakkımızdır.

Tanıyı aldıktan sonra karamsarlığa kapılıp negatif düşünmek bize bir şey kazandırmaz. Eğer bir çocuk otizmli ise aldıracağımız özel eğitim olması gerektiği gibi ise çocuğun var olan potansiyeli eninde sonunda gün ışığına çıkacaktır. Yok, eğer erken çocukluk döneminde çeşitli nedenlerle otizm belirtileri varsa yine modern bilimsel bir özel eğitim ve aile rehberliği ile çocuk otizm belirtilerinin çoğunu atlatabilir. Bu süreç zaman ve sabır ister. Yeter ki umudumuzu yitirmeyelim, anı yaşayalım, enerjik olalım, etrafımızdaki umut tacirlerine, internetteki bilgi kirliliğine kapılmayalım. Deneyimli ailelere danışmak bulunduğunuz şehirdeki rehabilitasyon merkezlerini araştırmak bize bir şey kaybettirmez. En sağlıklı adımları atmak bizim ve çocuğumuzun birinci önceliğidir.

Hayatta yaşanan her şey insanlar içindir. Doğumlar, ölümler, sevinçler, kederler… Kar taneleri gibi farklı olan çocuklarımızı kucağımıza alıp ya da yanımıza oturtup camın sıcak olan tarafından mucizevî beyazlığı izleyebileceğimiz nice umutlu, sağlıklı huzurlu zamanlarımızın olması dileğiyle…

Bu yazı toplam 6821 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.