1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. KARA DERİLİ ADAM
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KARA DERİLİ ADAM

A+A-

Kara derili adam sırtına aldığı kafasından ve bacağından okla vurulmuş ceylan ile soluk soluğa hızlı adımlarla köyüne gidiyordu. Şu önündeki sarp yamacı aştı mı tamamdı. Yokuş yukarı sırtındaki yükle yürümek zor gelse de tepenin zirvesine az bir yolu kalmıştı. Aniden, gürültülü bir sesle, donup kaldı, sağına döndü, hemen hemen yüz metre ilerde altı minik aslan yavrusu ve bir dişi aslan gözlerini kendisine dikmişti. Dişi aslan adamın ne kadar tehlikeli olduğunu anlamaya çalışıyordu, üç gündü dört kuzeni ava çıkıyor ancak elleri boş dönüyorlardı, sütü tükenmiş, yavruların kaburgaları uzaktan sayılır hale gelmişti. Adamdan vazgeçebilirdi ama sırtındaki ceylan... İlaç gibi gelecekti.

Adam bir an sırtındaki yükü bırakıp kaçmayı düşündü, ancak en az iki gün köyü doyurmaya yetecek bir hazineyi bir çırpıda bırakmayı kabullenemiyordu.

Dişi aslan tek başınaydı, saldırabilirdi adama, yenebilirdi de, yenerse yemekleri garanti olacaktı, yenemezse, yenilirse altı yavru savunmasız kalacak kurda kuşa yem olacaktı, ah be kuzenler nerdesiniz diye iç geçirdi. Belki korkutabilirdi, yavaş adımlarla adama yaklaşmaya karar verdi. Üç adım attı, adam gözlerini aslana dikmiş heykel misali hareketsiz bekliyordu, aslan durdu.

Yayı geldi aklına adamın ancak ceylanı sırtına almaya çalışırken kırdığını hatırladı, beline astığı baba yadigarı  çakmak taşından yapılmış küçük bıçağından başka silahı da yoktu. Ceylanı bırakacaktı başka da çıkar yol bulamamıştı. Ceylanı bıraktı, minik adımlarla gözlerini aslandan ayırmadan geri geri uzaklaşıp gitti.                                                                                                     Kara derili adam ceylanı kaybetmiş ancak belki de hayatını kazanmıştı, buruk da olsa mutluydu. Dişi aslan da en az adam kadar mutluydu, yavrular en az 3-5 gün daha yaşayacaktı… Kaybeden kim mi? Avcıdan hızlı yada zeki olamayan ceylan!

 

DİP NOT:  Kader altı minik aslanın sütünü-yemeğini kara derili adama avlattı, kısmet! Hayatın ne zaman ne şekilde ne getireceğini yada ne götüreceğini asla bilemeyiz…

 

Bu yazı toplam 1600 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.