1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Kasetten yankılanan ezgiler
Kasetten yankılanan ezgiler

Kasetten yankılanan ezgiler

Günümüzde yok olmanın eşiğinde olan iş kolları arasındaki kasetçilik bazıları için alışkanlık bazıları için ise meslek hastalığı olarak sürdürülüyor.

A+A-

DİYARBAKIR - Dünyanın dev şirketleri tarafından yönetilen küresel pazara dayalı teknoloji, bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan alınterine dayalı meslekleri bir bir yok ediyor. Bunlardan biri olan kasetçilik mesleği de yok olma tehlikesi altında olan iş kolları arasında. 1998 yılına kadar en parlak dönemini yaşayan kasetçiliğe, 1995 yılında piyasaya sürülen CD'ler rakip oldu. İlk etapta tutulmasa da 2000'li yıllarda kasete olan talebi azalttı. 2005 yılında ise kaset yerini tamamen CD'ye bıraktı. Gelişen teknoloji bu kez kaset gibi CD üretimini de tehdit etmeye başladı. Özellikle 2005 yılından sonra gelişen teknoloji ürünleri olan flaş disk ve flaş bellekler, sanal ortamda istenilen esere dinleyicinin kolaylıkla sahip olmasına olanak sağladı. Bu da kaset ya da CD'lere olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırdı. Böylelikle bir dönemin vazgeçilmezi olan kaset ya da CD'ler talep dışı kaldı. 

Bazıları için alışkanlık bazıları için ise meslek hastalığı olarak sürdürülen kasetçilik, tek-tük de olsa karşılaşılabilecek meslek listesinde yerini koruyor. Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde küçük bir iş yerinde bu mesleği sürdüren Berat Girisen de sayılı işletmecilerden sadece biri. 15 yaşında olan Berat, kasetçilik mesleğine 6 yaşında başlamış. Berat için en güzel duygu, eski teybinden yükselen şarkıların tarihi Sur sokaklarında yankılanması. 

'Ezgiler kaybolmanın eşiğinde'

Halen bir çok kasedin orjinalini elinde bulunduran Berat, gelişen teknolojiye inat mesleğini kararlılık ile sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor. Teknoloji ile birlikte müzik kalitesinin düştüğünü söyleyen Berat, "Teyplerde çalan kasetten müzik dinlemenin zevki bir başka. Ama buna rağmen kaset kültürümüz yok olmanın eşiğinde. Bugün yeni çıkan birçok sanatçının parçası bilinmiyor. Onun için ezgiler kaybolup gidiyor. Şu anda hiçbir müşteri gelip yeni çıkan bir parçanın kasetini istemiyor. Hep eski kasetler tercih ediliyor" dedi. 

O minik yüreği ile kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği sürdürme kararlılığını gösteren Berat'ın teybinden Denge Welat, Denge Ciwan, Denge Jinen Ciwan, Şeva Dengbeja, Şakiro, Sidike Karliova’ın ezgileri yankılanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.