Katırlar ve köpekler

Toplumumuzun yaşamı ve yaşadıkları, için de barındırdığı acılarıyla beraber,acı dolu komik hikayelerle  doludur.Diyarbakır 5 Nolu ceza evinde,bizlere çektirilen onca işkencelerden sonra kahkahalarla hepimizi güldürebilen olaylara tanık oluyorduk.

Bu işkenceli yaşamı, bu köşede dillendirmek değil amacım.Hayatın her alanı işkence acıları ve komiklikleriyle doludur zaten.

 

 Aslında bu konuyu yazmayı,bir müddet önce düşünmüştüm.Düşünmekten ziyade,Kürd katır ve köpeklerinin korunması için,bir kampanya açmayı kafama koymuştum .Bu da nerden çıktı diye alaya alanlar olabilir.Orta Doğuda bunca kanın aktığı,kellelerin canlı,canlı vahşi barbarlarca kesilip,yazılı ve görsel medyaya servis edildiği,ézidi Kürd çocuk ve kadınların, kaçırılarak Ortadoğu kentlerinde,orta çağ mantık ve anlayışıyla satıldığı,Kürd'lere karşı imha operasyonlarının yürütüldüğü bir ortamda Kürd katır ve köpekleri de nereden çıktı,diye soranlar haksız da değiller.Soranlara, şunu derim:Kürd'e düşman olan zihniyet,yalnız onun fiziki yapısına değil,coğrafyasına,diline, inancına,ağacına,dağına,ismine,hayvanına,eşeğine, katırına,köpeğine,ülkesine,ülkesinin ismine, aklınıza gelebilecek,Kürd'lüğünü çağrıştıracak her şeyine,ama her şeyine düşmandır,kindardır,merhametsizdir.

 

  Kısa bir süre önce medya ya yansıyan bir haber vardı.Ortadoğu ve Türkiye'nin yoğun gündeminden dolayı,kaç kişi haberdar oldu veya kaç kişinin dikkatini çekti, bilmiyorum.

  Hakkarinin, Yüksekova ilçesinde bulunan, 3.Piyade Tümen Komutanlığına bağlı birlikler tarafından, 9.Kasım 2014 tarihinde ,İran sınırında bulunan Çobanpınar (vargenimon) köyüne yapılan operasyonda "mazot kaçakçılığı yapıldığı"iddiasıyla, el konulan 97 katır için, Yüksekova 1. Asliye mahkemesince açılan dava sonucunda "itlaf ve imha" kararı verilmişti.Dikkatinizi çekeceğim şey,dava katırlara açılıyor ve karar katırların aleyhine veriliyor.Ortada katır sahibi yok. Katırlar,sahipsiz…

     

Bunu duyan katırlar,ne yapsın.Yapacaklarını,yapıyorlar ve hepsi, yoğun yağan kardan istifade ederek,gümrük ve hudut yasalarını hiçe sayarak, sessizce İran'a kaçıyorlar.Az değil, 97 katır.Nasıl hudut muhafızlarına rastlamamışlar,çatışmaya girmemişler, tuhaf değil mi?

     Katırların firarından Çobanpınar (vargenimon)köyü muhtarını sorumlu tutan Tümen Komutanı "git o katırları getir,nereden bulursan,bul" diye muhtarı tehdit ediyormuş.

     Muhtar da, yaptığı açıklamada "hudut boyundan toplanarak,köyüme getirilen katırlara, çok masraf yaptım.Katırlar yağan kardan istifade ederek firar ettiler.Firarlarından mesul olmadığım gibi,Devlet yaptığım masrafları karşılamalıdır.Masraflarımın verilmesi için, dava açacağım"

     Bundan sonra ne oldu,doğrusu bilmiyorum.

     Komutan,halen katırları,muhtardan istiyor mu ?

     Muhtar,yaptığı masrafları almak için,dava açtı mı?

     Firar eden  katırlardan,vatan özlemi ile hasret gidermek için,geri dönen oldu mu, olmadı mı?

     Bilmiyorum.

      Araştıracağım.

      Yer darlığı nedeniyle de Köpekleri sonra yazacağım.

                                                                                     

 

Bu yazı toplam 23825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.