1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Katledilen kadınlar için Dicle'ye karanfiller atıldı
Katledilen kadınlar için Dicle'ye karanfiller atıldı

Katledilen kadınlar için Dicle'ye karanfiller atıldı

Diyarbakır'da kadınlar 25 Kasım'a dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenleyerek katledilen kadınlar için Dicle Nehri'ne karanfil bıraktı.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Kent Terası'nda bir araya gelen Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) bileşenleri, ardından Dicle Nehri köprüsüne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe DÖKH bileşenlerinin yanı sıra Amed Kadın Meclisi, Sosyalist Kadın Meclisleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu üyeleri katıldı. Pankartların açıldığı yürüyüşte sık sık, "Erkek vuruyor, devlet koruyor", "Jin jiyan azadî", "Kadını yaratan Öcalan'a bin selam", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Güneşin yoldaşı Sakine'ye bin selam" sloganları atıldı. Dicle Nehri köprüsü üzerinde kadınlar adına açıklama yapan Amida Kadın Kurumu Sosyologu Evin Güleker, cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ırkçılığa, savaşa, inkar ve asimilasyona karşı kadın dayanışması ve mücadelesiyle bu yılda alanlarda olacaklarını belirterek, "Sakine yoldaşlardan Rojava'ya kadının binlerce yıllık direnişi mücadeleyi yükselterek, özgür toplumu inşa edecektir. Şiddetin her türlüsüne karşı Kürt kadınları olarak duvarları yıkıp, sınırları aşıyoruz. Bu temelde 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Amida Kadın Merkezi öncülüğünde eril zihniyetin katlettiği kadınlar için Dicle Nehri'ne karanfil atma eylemi ile kadın arkadaşlarımızı saygı ile anıyoruz. Şiddetsiz bir dünya için sürdürmekte olduğumuz kadın özgürlük mücadelemizi yükselteceğiz. Beritan'larla doğduk, Zilan'larla büyüdük, Sakine'lerle özgürleşeceğiz" dedi. 

Açıklamanın ardından kadınlar, Dicle Nehri'ne karanfil attı.

VAN

Van'ın Bostaniçi Beldesi'nde de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Gündoğdu Mahallesi'nde halk toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş ve çok sayıda kadın katıldı. 25 Kasım'ın önemine vurgu yapılan toplantıda, 20 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek meşaleli yürüyüş ve 25 Kasım'da Van'da yapılacak olan yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. Toplantıda konuşan Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, kadının halen birçok haksızlığa ve baskıya maruz kaldığını ifade ederek, kadının ataerkil toplum tarafından yok sayılmak istendiğini ve kadının sömürge aracı olarak kullanılmak istendiğini belirtti. Türkiye'de her gün dayak yiyen, öldürülen, namus cinayetine kurban giden, tecavüze uğrayan, nedeni belirsiz intihar eden veya intihara zorlanan kadın olaylarına şahit olduklarını dile getiren Ergüneş, "Yine coğrafyamızda süren 30 yıllık savaşta en büyük acıları Kürt anneleri çekti. Kimisinin çocuğu yaşamını yitirdi, kimisinin cezaevlerine düştü. Ama Kürt kadını tarihe geçecek kararlı bir duruş ile tüm dünya kadınlarına örnek olabilecek bir mücadeleyi hayata geçirdi" diye belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Bostaniçi Belediyesi'nin 5 yıllık çalışmalarının tanıtıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.