1. YAZARLAR

  2. Sıddık ALGÜL

  3. Kaybolan Meslekler (10)
Sıddık ALGÜL

Sıddık ALGÜL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaybolan Meslekler (10)

A+A-

Ermenilerin Ustalığı

Ermenilerin bu işteki ustalığını kendimize örnek alabiliriz. Çünkü geçmişte bunu çok iyi yapanlar varmış. Örneğin, Cumhuriyetin ilk yıllarında, anlatıldığına göre Şarapçı Loşo Hanifi (Bayhan), Ermenilerden sonra Ergani'de en iyi şarap yapanların başında gelirmiş. Onun tahta fıçılarda yaptığı şaraplar, Fransızları bile mest ediyormuş. Bir rivayete göre  Fransızlar, o zaman Diyarbakır'da askeri ve sivil hava alanı inşaatını yapmaktaydılar. Ergani'den Loşo Hanifi'nin şarabını kim Fransızlara götürürse, Fransızlar onu hemen işe alıyormuş. İşe girmenin rüşvet aracı Loşo'nun şaraplarıymış yani…

Vişne şurubunun yapılışı:

Önce taze vişne veya kurutulmuş vişne meyvesi yıkanır. Bir kabın içersinde üzerine toz şeker dökülür. Sonra elle iyice sıkılır ve su ilave edilir ve ince bir süzgeç veya tülbentle bir başka kaba süzülür. İsteğe bağlı olarak içersine çok az limon tuzu ve çok az yemek sodası da atılabilinir. En sonunda içersine kar veya buz atarak ya da bir soğutucuda soğutularak evlerde ikramı, işyerlerinde satışı yapılır.

Limonatanın yapılışı:

Limon iyice  yıkanır, sonra hem kabuğu hem de iç yemiş kısmı bir kaba rendelenir. Üzerine toz şeker dökülür. Sonra elle iyice sıkılır ve su ilave edilir. İnce bir süzgeç veya tülbentle bir başka kaba süzülür. En sonda vişne şurubunda olduğu gibi içersine kar veya buz atılarak ya da bir soğutucuda soğutularak evlerde ikramı, işyerlerinde satışı yapılır.

 Meyan şerbetinin yapılışı:

Doğal olarak aktar veya baharatçılarda satılan ve Meyan kökü alınır, veya Dicle Nwehri kıyılarında bulunan meyan kökleri çıkarılarak elde edilir.  Kök, bir kabın içersine konulup üzerine su ilave edilir. Yaklaşık 5-6 saat beklenir, sonra meyan kökünün bulunduğu kaptaki sıvı temiz bir tülbentle veya ince bir süzgeçle süzülür. Elde edilen meyan şerbetidir. İçersine hiçbir şey katılmaz, ama isteyen içine çok az tarcın atabilir. Soğutulup içilmesi için ise, içersine sadece kar veya buz atılır ya da bir soğutucuda bekletilir.

 Gazozculuk

 Turan ve Ünal Gazozları Diyarbakır şehir merkezinde imal edilirdi Eskiden gazoz yapımı ve içimi bir ayrıcalıktı. Gazozlar sarı, kırmızı (kola rengine yakın) ve beyaz olmak üzere üç tür gazoz üretiliyordu. O zamanlar ın en ünlü markası Ünal gazozları vardı. Bu gazozu da  Ömer Ünal ve ailesi imal etmekteydi. Gazozlar kahvelerde, parklarda, sinema salonlarında  kar veya buz dolu kapların içersinde korunarak yaz mevsiminde bol bol içilirdi.

                                                                                                                                        Yarın; Karcılık

 

Bu yazı toplam 21170 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.