1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. “Kayyum” desek ne “görevlendirme” desek ne?
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

“Kayyum” desek ne “görevlendirme” desek ne?

A+A-

Türk Dil Kurumu’nda “kayyum/kayyım” kelime anlamı “Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse” olarak geçse de günümüz Türkiye’sinde artık bu anlamını çokça aşan bir içeriğe kavuştu.

Bilinen haliyle “kayyum atmalarını” mahkeme yapar ve kayyum olarak atanan kişiler de makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını yapardı. Amma artık işler değişti. Hani derler ya “köprülerin altından çok sular aktı” ve artık kayyum/kayyım kelimesi de sıkıntı yaratmaya başladı.

2016 Kasım’ında HDP’li 28 belediyeye kayyum atandığı haberleriyle hareketlenmişti memleketin gündemi ve o sırlarda “hendek/barikat” olaylarının tozu dumanı içinde kimse ne olduğunu anlamadan kayyumlar göreve başladı.  Ve o zamanlar kayyuma kayyum demenin yanlış bir tarafı yoktu. Amma ne zaman ki, görev yapan kayyumların yerine seçilmiş belediye başkanları işbaşına geldi, işte o zaman işler karıştı. Çok geçmedi, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yeniden kayyum  atandı. Ancak bu sefer de kayyum muhabbetleri kabak tadı verdi ki, ‘kayyum’ yerine / ‘görevlendirilme’ kelimesinin daha şık durduğu keşfedildi. Neymiş efendim kayyum bu durumun ‘hukuki karşılığı’ değilmiş. Memlekette hukuk kalmış gibi burada hukuk arama telaşına düşüldü.

Seçilmişlerin yerine atanmışlar geldi mi gelmedi mi? Bunun adı “kayyum/kayyım” olsa ne olur “görevlendirme” olsa ne olur. Anadolu’da bir söz vardır, “Ha kel Hasan ha Hasan kel”. Şimdi meselenin aslı dururken görüntüsüne takılmanın alemi nedir? Kaldı ki, kayyumu da vatandaş işkembesinden uydurmadı. Sonuçta TDK’da açık açık yazıyor: “Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse.” Yani görevlendirilen kimsenin niteliği kayyum. Buna kim ne diye itiraz ediyor? Burada hukuk mukuk muhabbeti çevirmenin bir gereği var mı?

Kayyum atamanın kendisiyle değil de adıyla oyalanmanın kimseye bir yararı dokunmaz. İster kayyum ister görevlendirilmiş belediye başkan vekilleri, sonuçta vatandaşın seçtiğinin yerine bir atanma durumu var. Vatandaş ise soruyor; madem seçilmişler görevlerinde kalamıyor o zaman seçime ne gerek var?

Bu yazı toplam 1148 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.