1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tulgar

  3. Kendi yalnızlığını hissettin mi?
Ahmet Tulgar

Ahmet Tulgar

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kendi yalnızlığını hissettin mi?

A+A-

Duygularıma güvenirim. Bu defa sanki başka. Bakışlarına baktım. Bunu gördüm.

Tahir Elçi’yi kaybettiğimizi öğrendiğim anda etrafıma yerleşen ve içinde şaşkın, elimle yoklar gibi dolaştığım sessizliğe akıyordu söyledikleri ve siyasi yanım ürküntü ve kaygı ile bunları çözümlemeye çabalarken, duygusal yanım bakışlarına bakıyor ve kavrıyordu. Bu defa başka.
Ne öfke, ne kırgınlık, ne yas, ne keder, hepsinden kuvvetli, hepsinden öte, hepsinden öteye bir tarihsellik var bakışlarda. Tarihsel bir derinlik bugün. Onca yıl dönüp dönüp bıkmadan başkalarına “yüzleş”, “yüzleş artık” diyenler sanki şimdi kendilerine, sadece kendilerine ait bir gerçeklikle yüz yüze gelip öyle gelmişler bu cenazeye.

Bakışlarındaki derinliğin sebebi şimdi bu bir kez daha başa sarıp baktıkları tarihsel gerçekliğin uzun vadesi. Bu cenazeye Kürtler o gerçekliğin tarihsel derinliğini kat edip gelmiş ve şimdi oradan bakıyorlar Nazenin’e.
Bunu kavradığımda etrafımdaki sessizliğe acı bir yalnızlık duygusu ekleniyor. Selahattin Demirtaş’ın söyledikleri çokkatmanlı. Kat kat aç ve bak. Her açtığın katta kendini göreceksin. Konformist iyimserliğin, üstten hümanizmin, siyasileşmiş vicdanınla. Oysa onların ömürlerinden çalındı, çocuklarının geleceğinden, umutlarından, tarihlerinden. Demirtaş, hangi anlama yüklediyse yüklemiş olsun sözünün ağırlığını, bu ağır sözden sen şunu anla artık: Bu defa başka. Yalnız kalıyorsun. Bu insanların cennet topraklarına döşediğin cehennem taşı iyiniyet klişelerini al, kenara çekil ve bekle.
Önde Tahir’in tabutu, arkada onlar sana artık bakmadan yürüyüp geçiyorlar.
“Devletsizlik” dediğinde kastı yalnızlık olmalıydı Demirtaş’ın. Bunu söylediği andaki gözlerini hatırlıyorum. Gördüm, baktım. Çokkatmanlıydı söylediği, çokanlamlı, evet. Ama pek de yücelteceğini sanmam bu devlet fikrini, bizim oldu da ne oldu? Ama ne derlerse haklılar bugün. Tahir öldü.
Bu defa başkaydı.
“Tahir’i devlet değil, devletsizlik öldürdü” derken, bir kez daha bu ülkenin başka yalnızlarına da bir çağrıda bulunuyordu o. Sanki son bir kez.
Duydun mu, kendi yalnızlığını hissettin mi?

 

Bu yazı toplam 971 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.