1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. Kent içi tarım, meyve  vermeye başladı
Kent içi tarım, meyve  vermeye başladı

Kent içi tarım, meyve  vermeye başladı

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun geçen yıl hayata geçirdiği “Kent İçi Tarım Uygulamaları “ projesi 4 bin metre kare dönümlük alan üzerinden yükseliyor. Yaklaşık 20 çeşit ürünün ekildiği projede meyve ve sebzeler gün yüzüne çıkmaya başladı.

A+A-

TİGRİS HABER - Dünyada örneği Fransa’nın başkenti Paris’te olan projenin kent içi tarım faaliyetlerini özendirmede örnek oluşturacağını belirten Beyoğlu,”Cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği yerli ve milli tarım ekonomisi modeline katkı sağlamasını amaçladığımız projeden sonra önümüzdeki günlerde Bağ Evi Projesini de hayata geçirerek Bağlarımızı tarihteki misyonuna ulaştıracağız.” dedi.

Şehir içinde organik ürünler yetişiyor

Dünyada ilk örneği Fransa’nın başkenti Paris’te hayata geçirildi, Türkiye’de ise Diyarbakır’ın tarihte bağ ve bahçeleriyle ünlü olan merkezi Bağlar bu konuda model oldu. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun “Çocukluğumun hayallerinden biridir” dediği ve çocukları sebze ve meyve yetiştiriciliğine özendirmeyi amaçladığı kent içi tarım uygulamaları projesi meyve ve sebze verme aşamasına geldi. 4 bin dönüm üzerinde kurulan projede bir bölüm sebze bahçeleri,bir bölüm de meyve bahçelerinden oluşuyor. Tamamı organik  olan ürünler arasında domates,salatalık,karpuz,armut,erik gibi yörenin iklimne ve toprak yapısına uygun olan ürünler ön plana çıkıyor.

kent-tarim.jpg

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilk etapta 4 bin dönüm ile başlayan projeyi genişleterek önümüzdeki süreçte başka noktalarda da hayata geçireceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli tarım ekonomisi seferberliği başlattığını ve son 20 yılda tarım ekonomisine büyük yatırımlar yapıldığını belirten  Beyoğlu, buna katkı sağlamak ve bu konuda model olmak için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

“Kent içi organik tarımda model olacağız”

En büyük amaçlarından birinin çocukları sebze ve meyve yetiştiriciliğine teşvik etmek olduğunun altını çizen Beyoğlu,”Geçen yıl  fideleri çocukların katılımı ile toprağa verdik. Hamd olsun meyve ve sebzeler olgunlaşmaya başladı. Buraya gözümüz gibi bakıyoruz. Kent içi tarım uygulamaları ve organik tarım için Türkiye’ye model olacak. Sayın cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği yerli ve milli tarım ekonomisine katkı sağlayacak. Bağ Evi projemiz de hazır. Bu projeyi de hayata geçirerek Bağlarımızı tarihteki misyonuna kavuşturacağız inşallah. İlçemizde uygun olan bir çok arazide bu projeyi uygulamak istiyoruz. Bölgemizin toprak yapısı ve iklimi kent içi organik tarıma elverişlidir. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.