1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KESK 19 Aralık'ta grev ile AKP'yi uyaracak
KESK 19 Aralık'ta grev ile AKP'yi uyaracak

KESK 19 Aralık'ta grev ile AKP'yi uyaracak

KESK, talepleri karşılanmaması durumunda 19 Aralık'ta hükümeti uyarmak amacıyla genel greve gidecek.

A+A-

ANKARA  -KESK, talepleri karşılanmaması durumunda 19 Aralık'ta hükümeti uyarmak amacıyla genel greve gidecek. AKP hükümetinin neoliberal, geri-muhafazakar, baskıcı, otoriter uygulamalarının sıklaştığı bir dönemden geçildiğini belirten KESK Genel Başkanı Lami Özger, "Attığı her adımda emekçilerin haklarını ellerinden alan, özgürlüklerini kısıtlayan AKP hükümeti, küresel sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda emeğe dönük saldırılarını arttırmaktadır" dedi. 


Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), hükümetin emek alanına yönelik politikaları ve KESK üyeleri üzerindeki baskılara ilişkin yapacakları eylemlere dair Genel Merkez binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile KESK Yönetim Kurulu üyeleri ve KESK'e bağlı sendikaların genel başkanları katıldı. Açıklama yapan Özgen, AKP hükümetinin neoliberal, geri-muhafazakar, baskıcı, otoriter uygulamalarının sıklaştığı bir dönemden geçildiğini belirterek, "Attığı her adımda emekçilerin haklarını ellerinden alan, özgürlüklerini kısıtlayan AKP hükümeti, küresel sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda emeğe dönük saldırılarını arttırmaktadır" dedi. 

'Savaş, baskı, ölüm olarak geri dönmekte' 

AKP'nin ısrarla gündemde tuttuğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki kapsamlı değişikliklerle tüm kamu emekçilerini taşeron, esnek, performansa dayalı, güvencesiz ve kuralsız bir çalışmanın ucuz işgücü haline dönüştürmek istediğini dile getiren Özgen, AKP hükümetin attığı her adımın, bu tabloyu daha karanlık bir hale getirdiğini söyledi. Türkiye'de emekçilerin ödemiş olduğu her kurunun verginin kendilerine yol, su, elektrik, okul, hastane olarak değil, daha fazla savaş, TOMA, gaz, gözaltı, baskı ve ölüm olarak döndüğünü belirten Özgen, "Bunun yanında, halkın eğitim, sağlık başta olmak üzere en temel haklara erişimi her geçen gün biraz daha engellenmekte, b haklar sermayeye peşkeş çekilmektedir. Bütçe ise bu dönüşümü finanse etmede bir araç olarak kullanılmaktadır" diye konuştu. 

'Kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmalı' 

Siyasi alanda yaşanan gelişmelerle birlikte emek alanında da uygulanan yıkım politikalarının tüm boyutlarıyla karşılarında olduğunu ifade eden Özgen, şunları dile getirdi: "AKP iktidarının siyasi ve ideolojik hedefleri doğrultusunda hazırladığı 2014 yılı bütçesine karşı, 2014-2015 dönemini kapsayan 'toplu-satış' sözleşmesinin yok saydığı haklarımızın ve irademizin takipçisi olarak 'satış sözleşmesini kabul etmiyoruz, bütçeden hakkımızı istiyoruz' ilkesiyle alanlarda olacağımızı sizlerin aracılığıyla kamuoyuna duyuruyoruz." Taleplerin gayet açık olduğunu belirten Özgen, KESK'in taleplerini, "Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini istiyoruz" diye sıraladı. 

19 Aralık'ta uyarı grevi

Talepleri karşılanmaması durumunda 19 Aralık'ta AKP hükümetini uyarmak için Türkiye geneli greve gideceklerini açıklayan Özgen, yapacakları diğer eylem ve etkinliklere ilişkin de şu bilgileri verdi: "3-6 Aralık tarihleri arasında grevi örgütlemek ve tüm kamu emekçileriyle yan yana gelmek için yaklaşık 40 ili kapsayan il gezilerimizi gerçekleştireceğiz. 2014 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacağı 10 Aralık'ta tüm illerde basın açıklamaları gerçekleştireceğiz. Sendikalarımız, örgütlü oldukları bakanlıkların bütçesinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşüleceği gün eylem ve etkinlik yapacaklar." 

'Çözüm sürecinin takipçisi olacağız' 

Türkiye'nin emperyalizmin Ortadoğu maşası haline getirilerek komşularıyla savaştırılmasına, kanlı tarihe ortaklık edecek bir ülkeye dönüştürülmesine asla izin vermeyeceklerini belirten Özgen, Kürt sorununun demokratik, barışçıl temelde ve diyalog yoluyla çözüm sürecinde toplumsal barışın tesis edilmesinde atılmayan adımlarının takipçisi olacaklarını dile getirdi. Özgen, bu çerçevede TMMOB ve diğer emek ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte 7 Aralık'ta Antep'te "Barış" mitingi düzenlemeyi planladıklarını sözlerine ekledi. (DİHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.