1. HABERLER

  2. KADIN

  3. KESK'ten Başbakan'a tepki
KESK'ten Başbakan'a tepki

KESK'ten Başbakan'a tepki

KESK'li kadınlar, Başbakan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamalara "Nerede, nasıl yaşacağımızı sizden öğrenecek değiliz" sözleriyle tepki gösterdi.

A+A-

DİYARBAKIR

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu'nun kadın üyeleri, Başbakan'ın öğrenci evlerine ilişkin açıklamasıyla ilgili Eğitim Sen Diyarbakır Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, KESK'li kadınlar olarak iktidarın kadınların varoluş sınırlarını belirmeye çalışmasını kabul etmediklerini ifade etti. AKP'nin her fırsatta kadınlara ilişkin yaptığı açıklamalarına dikkat çeken Uyanık, "Eteğimizin boyundan saçımıza, çalıştığımız işten, hangi zamanda nerelerde ve nasıl bulunabileceğimize, gittiğimiz yerlere kadar yaşamımızın her alanını siyaset malzemesi yapmaktan çekinmeyenler, şimdi de evlerimizi kiminle paylaşacağımız hakkında söz sahibi olduklarını sanmakta ve evlerimize burunlarını sokmaya cüret etmektedir" şeklinde tepki gösterdi. 

'Hükümet bir kaç aydır akıl almaz bir üslup ve cesaret içinde'

Devlet aklının 3-5 çocuk meselesi ile kadınları eve hapsetmek istediğini dile getiren Uyanık, aynı aklın şimdi de kadın ve erkeğin yan yana bulunabilmesinin koşullarını izaha getirmeye çalıştığını söyledi. Son birkaç aydır hükümetin, "akıl almaz" bir üslup ve cesaretle cinsiyetçi söylemlerde bulunduğunu dile getiren Uyanık, "Kadınlık hallerinin" hedef gösterilmesinden sonra şimdi de "kız-erkek"lerin aynı evlerde kaldığına dair ihbarlardan bahsedildiğine işaret etti. Bu ihbarların valilik ve emniyet teşkilatınca değerlendirilmesiyle öğrenci evlerini dikizlenmenin meşru zeminin oluşturulduğunu kaydeden Uyanık, "Bu aynı zamanda ülkeyi yönetenlerin, kendi namus anlayışlarını temel alarak, kendilerini bir ahlaksızlık söylemenin sahibi ilan etmelerinin bir yoludur. Bu yolla bu tür söylemlere karşı duranlar ahlaksız, kabul edenler ise ahlaklı ilan edilmektedir" dedi.

Uyanık, Gezi Parkı'nda, savaş karşıtı mücadelelerinde, kadının eşitliği ve özgürlüğü mücadelesinde olduğu gibi kadınların yaşamlarını sınırlamaya çalışanlara karşı seslerini yükselteceklerini belirtti. İktidara seslenen Uyanık, "Kadın, erkek, LGBT'i bireyler olarak yıllardır sürdürmekte olduğumuz demokrasi, emek ve özgürlükler mücadelemizin içinden sesleniyoruz. Nerede, nasıl yaşacağımızı sizden öğrenecek değiliz" diye belirtti.

VAN 

KESK Van Şubeler Platformu, Feqiyê Teyran Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada KESK Van Şubeler Platformu adına konuşan Eğitim Sen Van Şube Sekreteri Muazzez Orhan, KESK'li kadınlar olarak, hükümetin, yaşam tarzlarına müdahale etmelerine müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. Orhan, "Her fırsatta eteğimizin boyundan saçımıza, çalıştığımız işten, hangi zamanda nerelerde ve nasıl bulunabileceğimize, gittiğimiz yerlere kadar yaşamımızın her alanını siyaset malzemesi yapmaktan çekinmeyenler, şimdi de evlerimizi kiminle paylaşacağımız hakkında söz sahibi olduklarını sanmakta, evlerimize burunlarını sokmaya cüret etmekteler" diye konuştu. Üniversitelerin demokrasinin, bilimin ve özgürlüğün mekanı olduğunu ifade eden Orhan, öğrencilere yönelik her müdahalenin toplumu kutuplaşmaya götüreceğini vurguladı. Hükümetin ebeveynlere çağrı yaptığını hatırlatan Orhan, bu çağrı ile komşuları ihbarcı olmaya, ev sahiplerini ise öğrencilere ev kiralamamaya yönlendirdiğini söyledi. Orhan, kadın, erkek, LGBT'li bireyler olarak yıllardır sürdürdükleri demokrasi, emek ve özgürlük mücadelesi ile yapılan müdahaleye karşı çıkacaklarını sözlerine ekledi. 

'Bu haddini bilmezliktir'

Konuya ilişkin Eğitim Sen Erciş Temsilciliği'nde de basın toplantısı düzenlenerek, Başbakan Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterildi. Temsilcilik binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim Sen Erciş Temsilciliği Kadın Sekreteri Seda Yıldırım, "Kadınlarla erkeklerin eşit olmadığını savunan tecavüze uğrayan kadına bile 'doğur devlet bakar' diyen, kız çocuklarının istismarına 'rızası vardı' diye görmezden gelen, şiddete uğradığımızda, öldürüldüğümüzde faillere tahrik indirimi yapan, iş aradığı için 'işsizlik artıyor' diyen zihniyet bu gün ülkenin geleceği olan üniversite evlerini 'kızlı erkekli kalıyorlar, rahatsızız' diyerek gözetlemektedir. Biz kadınlar yakından biliyoruz ki AKP hükümetinin rahatsızlık olduğu ayan beyan dile getirdiği her durum mahalle baskısı, gözaltı, tutuklama ve linç kampanyası düşünmektedir" dedi. Yıldırım, AKP iktidarının öğrencilerin barınma sorunlarını çözmek yerine yaşamlarını hedef alan ihbarcı bir toplum yaratma çabası içerisinde olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Bizi ev dışında görmeye tahammül edemeyenler evlerimizde de kiminle yaşayacağımızı belirlemeye kalkışmaktadır. Bu haddini bilmezliktir. Aymazlıktır. Yaşam tarzına müdahaledir." 

 

(diha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.