1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu: Bugün 16 Nisan, demokrasi ayıbının yıldönümü
Kılıçdaroğlu: Bugün 16 Nisan, demokrasi ayıbının yıldönümü

Kılıçdaroğlu: Bugün 16 Nisan, demokrasi ayıbının yıldönümü

İzmir'de 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek' Sempozyumu'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün 16 Nisan mühürsüz seçimin, demokrasi ayıbının yıldönümü” dedi.

A+A-

İzmir'de 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek' Sempozyumu'nda konuşan Kılıçdaroğlu, taşımalı eğitime son vereceklerine ve eğitimin parasız olması gerektiğine vurgu yaparak 16 Nisan Referanduma dair değerlendirmelerde bulundu.

16 Nisan referandumunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bugün 16 Nisan mühürsüz seçimin, demokrasi ayıbının yıldönümü. YSK'ya yuvalanan bir grup çete onların arzuladığı sonucu ilan etti" dedi.

Sempozyum konusu çerçevesinde eğitime dair değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, ‘sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen, ücretli öğretmen’ şeklindeki öğretmen kategorilerini eleştirerek, “Öğretmen öğretmendir ve kadroludur çalışır. Taslağımız hazır olduğunda bütün paydaşlara göndereceğiz” diye konuştu.

Sempozyumu'nda konuşan Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

Anadolu'nun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğdum. 7 kardeşten üniversiteye giden sadece benim. Osmanlı'nın varlığı halinde ben okuyamayacaktım ama Cumhuriyet bize eşit yurttaşlığı getirdi, eğitim, aydınlanmayı getirdi.

Cumhuriyeti kuranlar eğitime ve öğretmene olağanüstü önem vermişlerdir. Savaş meydanlarından Gazi Mustafa Kemal Ankara'daki maarif toplantısına gelip katılmıştır. O savaş kazanılacak ama o kazanımın başarılı sürekli olmasının yolu eğitimden geçiyordu.

Önce öğretmenler için Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalıdır. Öğretmenleri klasik devlet memurları yasasından çıkarmak zorundayız, hakimler için nasıl ayrı bir kanun varsa öğretmenler için de ayrı bir kanun olmalı.

Öğretmen arkadaşlarımız emekli olduklarında gelirlerinde düşme var ek iş arayışına giriyorlar. Bunu da düşündük. Bütün öğretmenlere 3600 ek göstergeyi getireceğiz. Öğretmene destek lafla olmuyor.

‘Siyasi tercihlere göre öğretmen atamaları yapılmaz’

Siyasi tercihlere göre öğretmen alınmaz, atamalar yapılmaz. Bütün mesele atamaların liyakat esasına göre yapılmasıdır.

Bütün Organize Sanayi Bölgeleri'nde yatılı meslek liseleri kuracağız. Öğrenci gelecek ailesine asla yük olmayacak. Nitelikli ara elemana ihtiyacımız var. 3. sınıftan itibaren staja başlayacaklar. Mezun olduklarında da işleri hazır olacak. Buna iş garantili eğitim diyoruz.

2017'de bir ayıptan da söz edeyim size; 2 milyona yakın çocuğumuz okula gidemedi. Aileler yoksul bu çocuklar okullaşamıyor. Bir siyasal iktidar bir avuç tefeciye teslim olmuş durumda. Milyarlarca dolar faiz ödüyorlar.

Eğitimi bir partiye militan yetiştirmek için programlarsanız ülkenin geleceğini ateşe atmış olursunuz. Yaşadığımız süreçlerden birisi budur.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.