1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu: Terörü 4 yılda çözemezsem, siyaseti bırakırım
Kılıçdaroğlu: Terörü 4 yılda çözemezsem, siyaseti bırakırım

Kılıçdaroğlu: Terörü 4 yılda çözemezsem, siyaseti bırakırım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terörle mücadeleye ilişkin "Gayet açık ve net söylüyorum, 4 yıl içinde çözmezsem siyaseti bırakacağım" dedi.

A+A-

 

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın "Eğer elinde terörü bitirecek bir formül varsa Sayın Kılıçdaroğlu'nu laftan öte, o formülleri milletin önüne koymaya davet ediyorum" sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

‘BOZDAĞ, BAŞBAKANLIK ARŞİVLERİNE GİRİP DÖNEMİN BAŞBAKANINA VERDİĞİM MEKTUBA BAKSIN'

"Şunu söyleyeyim, Başbakanlık arşivlerine girsin. Başbakanlık arşivlerinde benim dönemin başbakanına verdiğim bir mektup var, 'Terör nasıl çözülür' diye. Gittim, kendim bizzat AK Parti Genel Merkezi'nde dönemin başbakanına takdim ettim. Dedim ki terör ancak böyle çözülür.

 ‘TERÖR ÖRGÜTÜYLE MASAYA OTURURSANIZ BU SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ'

Orada şunu söyledim, 'Terör örgütüyle masaya oturmayacaksınız. Terör örgütüyle masaya oturursanız bu sorunu çözemezsiniz. Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti'nin bürokrasisini terör örgütüyle muhatap kılmayın.' dedim."

"Nasıl çözersiniz?" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

 ‘ÇÖZÜM ZEMİNİ MECLİS ÇÜNKÜ MİLLİ İRADE ORADA'

"Önce zemin. Nerede çözülecek bu? Zemin neresi? Meclis'te. Niçin Meclis'te? Milli irade orada. Oraya bütün milletvekilleri vatandaşların oylarıyla geldi mi? Geldi. Oturup, orada çözeceğiz. Birlikte çözeceğiz, neyi, nasıl yapacağımızı… Böyle kapalı kapılar ardında gizli kapaklı işlerle de bu iş olmaz. Devletin duyarlı organları belki o tür görüşmeler yapabilirler ama sorunu çözmenin temel yeri, adresi TBMM'dir. Orada çözmemiz lazım.

 ‘NORMALDE 5 YIL AMA BAKIN 5 YIL DA DEMİYORUM 4 YIL İÇİNDE ÇÖZMEZSEM SİYASETİ BIRAKACAĞIM, BEDEL ÖDEMEYİ GÖZE ALIYORUM'

15 yılda çözemediler, hala koşturuyor, ediyorlar. Şehitlerimiz geldi, gazilerimiz var. Ben gayet açık ve net söylüyorum, 4 yıl içinde çözmezsem, bakın '5 yıl' da demiyorum. Normalde 5 yıl şimdi. 4 yıl içinde çözmezsem siyaseti bırakacağım. Bakın, ben bir bedel ödemeyi göze alıyorum."

‘15 YILDIR KOLTUKLARINDA OTURUYORLAR, 'ÇÖZMEZSEM GİDECEĞİM' DEMİYORLAR'

Terörü bitireceğini dile getiren CHP lideri, "Onlar 15 yılda çözemediler ama koltuklarında oturuyorlar. 'Çözmezsem gideceğim' demiyorlar" vurgusunu yaptı. 

 ‘YURT SORUNUNU BİR YIL İÇİNDE ÇÖZMEZSEM, SİYASETİ BIRAKIRIM'

Kılıçdaroğlu ayrıca, "Ben aynı şeyi yurt için de söylüyorum. Bu ülkede yurt sorununu bir yıl içinde çözmezsem siyaseti bırakırım. 15 yılda çözmediler, bir yıl içinde çözmezsem giderim" ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın dahil olduğu davaya eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da sanık olarak eklenmesine ilişkin ise şunları kaydetti:

 ALMANYA'NIN TÜRKİYE'YE SİLAH SEVKİYATINI DURDURMASI VE RUSYA'DAN S-400 ALIMI

CHP lideri, Almanya'nın Türkiye'ye silah ihracatının durdurduğu haberleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'dan S-400 alınacağına ilişkin ifadelerini de değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in  "Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye'ye silah sevkiyatını neredeyse tamamen durdurduk" ve Erdoğan'ın "Rusya'dan S-400'ü alıyoruz, kararlıyız, kaporasını bile verdik" yönünde açıklamaları var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

TÜRKİYE'NİN BU TÜR SAVUNMA SİSTEMLERİNE İHTİYACI VAR, NATO'NUN BUNLARI ŞU VEYA BU ŞEKİLDE KARŞILAMASI LAZIM'

"Şimdi bir ülkenin silah sistemleri arasında uyum olması lazım. Birbirini tamamlayan sistemler olması lazım. Değişik ülkelerden farklı silahlar alırsanız bu gelecek açısından olumlu sonuçlar doğurmaz. S-400 füzelerine hangi gerekçelerle ihtiyaç duyulmuş bakmak lazım ama burada Türkiye'nin şu talebini de doğru kabul etmemiz lazım. Türkiye'nin bu tür savunma sistemlerine ihtiyacı var, NATO'nun bunları şu veya bu şekilde karşılaması lazım. Almanya'nın açıklaması doğru değil. Bizim ihtiyacımız var.

Kılıçdaroğlu'na programda Meral Akşener'in yeni parti kurma hazırlığında olmasına ilişkin değerlendirmesi de soruldu.

 ‘İKTİDARIN, FETÖ'CÜYÜ SAĞDA SOLDA ARAMASINA GEREK YOK Kİ, KENDİLERİ FETÖ'CÜ ZATEN'

"Meral Hanım bakanlık yapmış, siyasette uzun yıllar hizmet vermiş birisi. Dolayısıyla diğer siyasi partilerin liderlerine nasıl saygı gösteriyorsak, Meral Hanım'a da saygı gösteriyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, "İktidar partisinde Akşener'e FETÖ'cü diyorlar. FETÖ'cü olabilir mi sizce?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"FETÖ'cüyü sağda solda iktidarın aramasına gerek yok ki kendileri FETÖ'cü zaten. Hükümet. Devleti FETÖ'ye teslim eden kimdi? Aynı menzile yürüyenler kimdi? Bunlar değil miydi? 'Ne istediniz de vermedik' diyenler bunlar değil miydi? FETÖ'cüyü başka bir yerde aramaya gerek yok ki kendileri zaten.

 ‘SIRTI KALIN, İKTİDARA YAKIN BÜTÜN FETÖ'CÜLER DIŞARIDA, GARİBAN OLANLARIN HEPSİ İÇERİDE'

Sırtı kalın olanlar, iktidara yakın olanlar, parası pulu olan bütün FETÖ'cüler dışarıda, gariban olanların tamamı hepsi içeride. Bu mudur FETÖ'yle, FETÖ'cülükle mücadele etmek? Geçenlerde birisi açıklıyor işte Kayseri'den. Ne kadar sırtı kalın varsa, gitmiş bir milletvekili, hepsini dışarı çıkarmış, garibanlar hepsi içeride. Dolayısıyla şunu veya bunu FETÖ'cülükle suçlamanın hiçbir mantığı yok. Yakalarsınız, varsa FETÖ ile bir ilişkisi adliyeye teslim edersiniz. Yargı bakar."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın dün Bakanlar Kurulu'ndan sonra yaptığı "Biz ne yapsak karşı çıkıyorlar" açıklamasının hatırlatılarak, "Her şeye karşı mı çıkıyorsunuz?" diye sorulması üzerine de şunları söyledi:

 

 ‘ŞU AN HER ŞEYE KARŞI ÇIKAN BİR KİŞİ VAR, O DA SAYIN ERDOĞAN, KENDİ PARTİSİNE BİLE KARŞI ÇIKIYOR'

"Tam aksine şu anda her şeye karşı çıkan bir kişi var, o da Sayın Erdoğan. Kendi partisine bile karşı çıkıyor. Kendi partisinin il başkanlarına, ilçe başkanlarına bile karşı çıkıyor, muhalefet ediyor. Biz doğru yapılan her şeye 'evet' diyorduk. Mesela 'şu yanlıştır' dediğimiz zaman mutlaka gerekçesini söylüyorduk."

 ‘GARİBANIN ÇOCUĞU GİBİ BENİM OĞLUM DA ASKERE GİTMELİ, YARIN SİVAS'A GİDECEK, VATANİ GÖREVİNİ YAPACAK, İNŞALLAH HUZUR İÇİNDE EVİNE DÖNECEK'

CHP lideri, programda oğlu Kerem Kılıçdaroğlu'nun yarın askere gidecek olmasına dair bir soruyu da yanıtladı.

"Siz de bir babasınız, yarın oğlunuz Sivas'a askere gidiyor. Hislerinizi alabilir miyim?" sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi: "Çocuğuma paralı askerlik yaptırtabilirdim. Yani bedelini ödeyerek askere göndermeyebilirdim. Ama ben eğer bu ülkede siyaset yapıyorsam, teröre karşı duruyorsam, garibanın çocuğu nasıl askere gidiyorsa benim oğlum da askere gitmeli. Yarın Sivas'a gidecek, vatani görevini yapacak, inşallah huzur içinde evine dönecek."(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.