1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu’ndan Gül’e çağrı
Kılıçdaroğlu’ndan Gül’e çağrı

Kılıçdaroğlu’ndan Gül’e çağrı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, internet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çağrıda bulundu: “Cumhurbaşkanı Anayasaya sadakat yemini içmiştir, onun gereğini yapmalıdır” dedi

A+A-

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, The Grand Tarabya Hotel’de “Kuvvetler Ayrımı, Yargı Bağımsızlığı ve Yargı Yüksek Kurulları” konulu uluslararası sempozyuma katıldı.

Sempozyumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, internet düzenlemesiyle ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, “Demokrasisini geliştirmeye çalışan hiçbir ülke yasaklara sığınmamıştır. İnternet yasağı getirmek, 21. yüzyılda doğru değildir. Yasaklarla neyi sınırlandıracaksınız? İstedikleri kadar yasak getirsinler, insanlar bu yasağı kıracaktır. Bazı bilgilerin kamuoyuna yansımasını engellemek istiyor. Bu nedenle yasak getiriyor. Ama yasalarla hiçbir yasak sürekli kılınmamıştır” dedi.

İlk söyleyen biziz

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, “Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını defalarca istedik. En son açıkladığımız özgürlük ve demokrasi bildirgesinde özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve bu mahkemelerde görülen davaların mutlaka normal mahkemelerde görülmesini istedik. AK Parti daha sonra bizim bu talebimizi uygun gördü. Sayın Başbakan ‘özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyorsanız, davalar yeniden açılmalı’ dedi. Hiçbir sorunumuz yok. Kanun teklifimizi verdik. Samimilerse getirirler, özel yetkili mahkemeleri kaldırırız, davalar yeniden açılmış olur. Biz ne kadar samimi ve ne kadar dürüst davranıyoruz, ikiyüzlü davranmıyoruz. Özel yetkili mahkemeleri kaldırılsın diye ilk söyleyen biziz” diye konuştu.

Abdullah Gül'e çağrı

İnternet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gül’e çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Sayın cumhurbaşkanının tarafsızlığı başka bir anlamdadır. ‘Anayasaya aykırı düzenlemeler gelir, açık açık ben bunu görürüm, ben tarafsızım bunu imzalarım’ demek cumhurbaşkanlığı makamını yıpratır. Cumhurbaşkanı anayasaya sadakat yemini içmiştir, onun gereğini yapmalıdır. Yasakları savunamaz bir ülkenin cumhurbaşkanı. Özgürlükleri kısıtlayacağım diye gelen bir hükümetin getirdiği yasal düzenlemeleri savunamaz bir cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanının tarafsızlığı onun bağımsızlığı ve gücünü anayasadan aldığı konumunu cumhurbaşkanının unutmaması gerekir” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.