1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu'ndan Şivan Perwer'e eleştiri
Kılıçdaroğlu'ndan Şivan Perwer'e eleştiri

Kılıçdaroğlu'ndan Şivan Perwer'e eleştiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şivan Perwer'in Diyarbakır'da yaptığı konuşmayı eleştirerek, "Halepçe ağıtı var. Kürtçeyi bilmesek bile o ağıtı dinleyince tüylerimiz diken diken oluyor" dedi.

A+A-

ANKARA -CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, dershanelerin kapatılmasına değinerek, "Sen kimsin de böyle bir karara varabiliyorsun. Önce oturup adam gibi düşüneceksin. Neden bu dershaneler var?" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Türkiye'de her doğan çocuğun vergi ödediğini, insanlar öldükten sonra dahi verginin olduğunu söyleyerek, "Yırtık ayakkabı ile siyasete girip dünyanın en zengin Başbakanı olana bu halk 'benim ödediğim vergileri sen nereye ödedin' diye sormalıdır. Altıncı gemicik sahibi olanlar var. İşte senin paran oraya gidiyor" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, siyasetçinin değil önce halkın zenginleşmesi gerektiğini söyledi. 

'Ahmet Kaya devrimciydi'

Sanatçı Ahmet Kaya'nın 13'üncü ölüm yıldönümünün geride bırakıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "O bir sanatçı, devrimci ve müzisyendi. Hiçbir zaman zalimin yanında olmadı. Zulme uğrayanların yanında oldu. Hapislerde işkence gören, hapse atılan binlerce insanın türküsü oldu. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı direnen birisiydi. Onu saygın kılan bu duruşudur. Zalimin değil mazlumun yanındaydı. 'Ben devrimciyim' dedi. Halkın çıkarlarını savundu. İktidar yalakasından sanatçı çıkmayacağını çok iyi biliyordu. Diktatörler her şeyi kendi çıkarları uğruna istismar ederler. Erdoğan, Ahmet Kaya'yı da istismar etti. Diyarbakır'da 'Ahmet Kaya yaşasaydı aramızda olurdu' diyor. Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Ahmet Kaya'nın bütün mücadelesini demokrasi ve özgürlük üzerine inşa ettiğini, Başbakan Erdoğan'ın ise bunu istismar ettiğini söyledi. 

'Camdan adam olmaz'

Kılıçdaroğlu, "Ahmet Kaya yaşasaydı, Ethem Sarısülük, İsmail Korkmaz için türküler yazardı. Sen Ahmet Kaya'yı bilmiyorsun. Onun türkülerini bile dinlememişsin. Sen içinden geldiği gibi konuşamıyorsun. Cama yazıyorlar oradan okuyorsun. Camdan adam olmaz. Ahmet Kaya'yı sen nasıl ağzına alabilirsin. Bir diktatör Ahmet Kaya'yı nasıl ağzına alabilir. Ahmet Kaya devrimcidir, yüreklidir. Senin o özel yetkili mahkemelerin Ahmet Kaya'nın dışarı çıkmasına yol açtı. Sen bunları savunmuyor musun?" dedi. Kılıçdaroğlu, Ahmet Kaya'nın bir parçasını okuyarak Erdoğan'a yanıt verdi. 

ŞivanPerwer'eRoboski hatırlatması

ŞivanPerwer'in önemli bir sanatçı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Halepçe'yi en iyi anlatan sanatçıdır. Kürtçeyi bilmesek bile o ağıtı dinleyince tüylerimiz diken diken oluyor. Ben Perwer'e sormak isterim. Diyarbakır'a gittin sahneye çıktın Roboski'de öldürülen yurttaşların hesabı sorulmadan sen hangi yüzle Erdoğan'a övgüler düzüyorsun. Kanları dahi kurumadı. Tek takipçisi varız, biziz. Dışarda Roboski için üzüleceksin ama o meydanda failleri orada ona övgü düzeceksin. Sen sanatçısın. Sanatçı zalimin yanında yer almaz. Ahmet Kaya gibi karşısında olur. Otur Ahmet Kaya'nın gösterdiği yürekliliği göster" ifadesini kullandı. 

'Nusaybin'de duvarı kim örüyor'

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "Qamişlo'nun derdi benim derdimdir" demesini de eleştirerek, "O Nusaybin'de örülen duvarı peki kim örüyor. Oralarda yakılan ağıtların bütün sorumlusu sensin bunu nasıl bilmezsin. 'Şam'da dökülen kanın sorumlusu benim, her silahı ben temin ettim' dese doğru olurdu" dedi. Barzani'ye de değinen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında "Bizim muhatabımız oradaki Kürt liderler değil merkezi hükümettir. Ben onlarla görüştüm, kabile reisi ile görüşmem" dediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Nasıl bir kabile reisi ki bu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı ayağına getiriyor. Hangi Erdoğan'a biz inanacağız. Barzani ve Irak değişmedi. Değişen Erdoğan'dır" dedi. 

'Medeni Yıldırım'ın annesinin sesi daha güçlü'

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de cezaevlerini dolduranın AKP hükümeti olduğunu vurgulayarak, "Erdoğan budur. Herkes bunu görmeli ve tanımalıdır. Halen Gezi olayını içinden atmış değil. Halen suçluyor" dedi. Medeni Yıldırım'ın annesinin yaptığı protestoya değinen Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır sokaklarında sırtında oğlunun fotoğrafı ile protesto yaptı. Bu kadının sesi o meydanda toplanan binlerin sesinden daha güçlüdür. Bu kadın oğlunun hesabını soruyor. Diğer tarafta ise her şey kullanılarak seçim şovu yapılıyor. Binlerce Diyarbakırlı o tabloyu görmeyerek Erdoğan'ı alkışlıyor. Bir annenin talebi on binlerden güçlüdür. Diyarbakır'da şov yapılıyor, Erdoğan'a övgü düzülüyor. Türkü söyleniyor koro halinde ağlıyorlar. Ali İsmail Korkmaz için ağlamıyorlar" dedi. 

'Suriye'de tökezlediler Diyarbakır'da telafi etmeye çalışıyorlar' 

Kılıçdaroğlu, cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların durumuna dikkat çekerek, lafla cezaevlerinin boşalamayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, hasta tutsaklara ilişkin kanun teklifi verdiklerini ve öğleden sonra Meclis'te görüşüleceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, barış için insanı sevmek ve yürekli olmak gerektiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Suriye'de tökezlediler ortaya çıkan tabloyu Diyarbakır'da telafi etmeye çalışıyorlar. Puşiyi takmış barıştan söz ediyorsunuz. Cihan Kırmızıgül, puşi taktığı için 11 yıl hapis cezası aldı. ŞivanPerwer'e sesleniyorum. Sen nasıl Erdoğan'ı övüyorsun. Bu gerçeği görmüyor musun?" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da açıldığı söylenen tesislerin çoğunun ise tesis olmadığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.