Kimsenin kimseden haberi olmamış…

Kimsenin kimseden haberi olmamış…
Türkiye’yi sarsan operasyonda savcıdan gelen "başlayın" talimatı üzerine düğmeye basıldığı öğrenildi.

Operasyonun ülkeyi sallamasına; İstanbul Emniyeti Mali Şube ve Organize Suçla Mücadele Şubesindeki amirlerin, üstlerindeki şube müdürlerine haber vermeden basması neden olmuş… 
Hükümet operasyondan ev baskınları başlamadan sadece bir kaç saat önce, üstelik "tesadüfen" haberdar olmuş... 

 

Tigris haber-Haber Merkezi-Hükümet, operasyondan istanbul'dan gelen polisler nedeniyle haberdar olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere  göre, Ankara'da ne il emniyet müdürü, ne Emniyet Genel Müdürü, ne de İçişleri Bakanı'nın operasyon başlayana kadar hiçbir şekilde, ne yapılacak operasyondan, ne de zamanlamadan haberleri olmadı. 
Hükümet operasyonu, Salı sabahın ilk saatlerinde, operasyon için Ankara'daki baskınlar başlamadan hemen önce, baskını yapmak üzere İstanbul'dan polis ekiplerinin gelmesi ile haberdar oldu. 
Hükümete yakın bir kaynak, olayı şöyle anlattı;
"Normalde bu tip operasyonlar için, operasyonun kaynağı olan İl emniyeti, operasyon yapılacak diğer illeri uyarır ve o illerdeki baskınları, yine o illerdeki polis ekipleri yapar. Yani İstanbul'un yürüttüğü bir operasyonda, Ankara'da baskın yapılacak adresler için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne bir gün önce bilgi verilir ve baskınlar, Ankara İl Emniyeti'ne bağlı polisler tarafından gerçekleştirilir. Ancak dünkü operasyonda bu sistem işletilmedi. Ankara'daki baskınları yapmak için de İstanbul Emniyeti'nden polis ekipleri, Ankara'ya gönderildi."
 
Tesadüfen öğrendiler
 
Yine aynı kaynaklara göre, hükümet operasyondan ev baskınları başlamadan sadece bir kaç saat önce, üstelik "tesadüfen" haberdar oldu. 
Hükümetin nasıl haberdar olduğunu ise, aynı kaynak şu ifadelerle anlattı;
"İstanbul'dan gelen ekipler, Çayyolu'nda baskına giderken, orada rutin devriye görevindeki Ankara Emniyeti'nden bir ekibe adres sorar. Ekip adresi tarif ettikten sonra, İstanbullu polislere "neden geldiklerini" sorarlar, "adam toplayacağız" yanıtını alırlar. Ankaralı ekip, durumu nöbetçi emniyet müdürüne, nöbetçi müdür de Ankara İl Emniyet Müdürüne bildirir. Ankara İl Emniyet Müdürünün de Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı'nı uyarmalarıyla, hükümet üyeleri İstanbul'un Ankara'da bir operasyon hazırlığında olduğunu öğrenir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.