1. YAZARLAR

  2. Metin Aydın

  3. Klasiklerden şaşmayacaksınız!
Metin Aydın

Metin Aydın

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Klasiklerden şaşmayacaksınız!

A+A-

-Gogol’un “Fayton” isimli kitabında; gördüğüm o harikulade “Palto” isimli uzun hikâyesini, “Burun” ve “Fayton” öyküleriyle birlikte -yeniden- okudum. Ne denir ki; her tarafı dökülen bu yalan yanlış hayatlarımızı olanca “sahici” kurgulamış Gogol. Ikınarak yaşayan biz ölüler katındaki “sahte yüzleri”; bu yüzlerimizdeki yılış yılış riyayı –yırtarak- anlatıyor! Ve insanteki olarak; kemale eremediğimiz gerçeğini de tüm çıplaklığıyla yüzlerimize sümkürüyor!

-Walter Benjamin’in “Tek Yön” isimli deneme kitabındaki damıtılmış görüşlerini okurken epey feyz aldığımı peşinen ifade etmeliyim. Bu sayede anladım ki; bir aşağılık kompleksi hiç değil, entelektüellik iddiasındaki çoğu kalem erbabının, tek tek sözcüklere can/ruh veren W. Benjamin gibi “tanrısal dimağlar” karşısında yiyecekleri hayli fırın/tandır ekmeği olduğu gerçeğidir. Ya da; bu “iyi” dimağlarla karşılaştırıldığında, çok ama çok “kötü” durumda olduğumuzdur. Kesinlikle!

-Genç Werther’in Acıları’nı bir dikişte okurken; Goethe’nin silme aşka kesmiş bu kahramanının (Aşk Kamikazesi Werther!), Avrupa’da, çoğu umutsuz aşıklar arasında “intihar furyası” başlatması boşuna değilmiş, dedim. Ve; eli kalem tutan biri (yazar) olmak da yetmiyormuş; Goethe gibi, büyük aşk insanı olmak gerekiyormuş, böylesi klasikleşen şaheserleri yaratmak için.

-Borges’in İletişim Yayınevi tarafından yayınlanan “Kum Kitabı” isimli öykü kitabı üzerine söylenecek yegane şey; Borges’in imgeye banmış o sihirli dilini deli dolu seviştirdiği öyküleriyle anca sermest olacağınızdır.

-P. Neruda’nın seçme şiirlerini, bu sefer de şair-yazar Hilmi Yavuz'un güzel çevirisiyle okudum. Ne yalan söyleyeyim; dünden bugüne, Neruda şiirinin bende bıraktığı kocaman bir hayal kırıklığı oldu... Neruda’nın şiirleri hiç sarmadı! Belki de, kişisel tarihimde, dünde kalmış, biraz kekre ve yiğit bir “tat” olarak kaldı, şiiri/kendisi.

-F. M. Dostoyevski’nin “Kumarbaz” isimli kitabı; kesinlikle adrenalinize iyi gelecektir… Ve Dosto’nun nasıl büyük bir yazar; aslında "kumarbaz", olduğunu da göreceksiniz.

biblohayat@hotmail.com

 

 

 

Bu yazı toplam 5678 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.