1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. 'KOAH hastalığı tütün mamulleri sonucu oluşuyor'
'KOAH hastalığı tütün mamulleri sonucu oluşuyor'

'KOAH hastalığı tütün mamulleri sonucu oluşuyor'

Doç. Dr. Güngör Ateş, nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olup kimi zaman insan yaşamını ölüm ile tehdit eden KOAH'ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

A+A-

Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı durumunda ve kimi zaman insan yaşamını ölüm ile tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, KOAH tüm dünyada yaklaşık 50 milyon insanı etkiliyor. Ve her yıl 3 milyon kişi bu hastalık nedeni ile ölüyor. Türkiye'de de en önemli ölüm nedenleri arasında 3'üncü sırada yer alan KOAH'ın görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Güngör Ateş, 40 yaş üzeri nüfusun yüzde 20'sinde KOAH hastalığının olduğunu ifade etti. 

'Her 10 kişiden birine tanı koyabiliyoruz'

KOAH'ın nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan, öksürük, balgam ve iltihapla kendini gösteren, ilerleyici ve tehlikeli bir akciğer hastalığı olduğuna dikkat çeken Ateş, "Bu hastalığın oluşumunda en önemli risk faktörü tütün kullanımı, ev içi hava kirliliği, çeşitli gaz ve tozlarla çevresel veya mesleki maruziyettir. Özellikle tütün veya tütün ürünleri ve evlerde odun, tezek ile kök gibi yakıtlardan çıkan dumanlar bu hastalığın gelişmesinde oldukça etkilidir. Çok önemli bir hastalık olmasına rağmen ne yazık ki kamuoyu tarafından yeterince tanınmamaktadır. Buna karşılık aynı zamanda tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. 40 yaş üzeri nüfusun yüzde 20'si KOAH'lı. Ancak biz her 10 kişiden birine tanı koyabiliyoruz. Oysaki tanısı oldukça kolay olan bir hastalıktır. Basit ve ağrısız bir nefes ölçüm testi ile kişinin derin nefes aldıktan sonra verebileceği tüm havayı dışarı çıkarması sonucu elde edilen değerlerin yorumlanması ile tanı koyuyoruz" dedi. 

'KOAH'ın yüzde 90 nedeni sigara ve tütün!'

Yaygın ve ölümcül sonuçları bulunan bu riskli hastalık ile ilgili şüphesi bulunan yurttaşların bir an önce gerekli tetkikleri yapması gerektiğini söyleyen Ateş, aksi halde 10'da birine tanı koymanın büyük bir risk oluşturduğuna işaret etti. Halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini yenileyen Ateş, şunları aktardı: "Dünya KOAH günü kutlanırken ya da dünya KOAH günü ile ilgili aktiviteler yapılırken amaç halkta bu konuda farkındalık yaratarak hastalığa karşı hem önlem almak hem de tedavi olmaları açısından sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlamaktır. KOAH hastalığının yüzde 90'ı sigara ve tütün mamulleri sonucu oluşmaktadır. Bu anlamda KOAH bir bakıma tütün ve tütün ürünleri ile mücadeledir. Ülkede sigara yasaklandıkça toplumda sigaraya karşı bir bilinçlenme meydana geldi. Ancak diğer tütün mamulleri puro, nargile gibi ürünler daha sık kullanılmaya başlandı. Bir nargile 20 adet sigara ile eş değerdedir. Bununda bilinmesi gerekiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.