1. YAZARLAR

  2. ŞERİF KAPLAN

  3. Kobanê ve HDP
ŞERİF KAPLAN

ŞERİF KAPLAN

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kobanê ve HDP

A+A-

En başında yazayım ki, daha sonraki eleştirilerimiz yanlış anlaşılmasın. HDP parti olarak seçime gireceğini söylediği zaman “madem HDP seçime giriyor o halde Kürdlerin tek bir oy’u da olsa vermeliler” diye desteğimizi belirtmiştik . Seçimlerdeki başarısının ardından “HDP Türkiyede devrim niteğinde bir başarıya imza attı” diye yazmıştık. Öte yanda kimi eleştirilere rağmen “kişisel ekonomik çıkarları” da beli bir noktaya kadar anlaşılır bulduğumu ifade etmeliyim.

Bu kısa ön açıklamanın ardında IŞİD çetelerin son Kobanê saldırsından bu yana HDP garip bir sessizlik içinde mi yoksa bana mı öyle geliyor pek anlamış değilim!

IŞİD hiç bir vicdanın kabul etmeteceğı, tarihte eşine ender rastlanır bir katlaim gerçekleştirdi Kobanêden.  Bir çok nedeni olsada en belirleyici faktör Kürdlerin bir ülkesinin olmamasıdır. Dolayısıyle giren çıkanları kontrol etmek her zaman çok kolay olmuyor ve güvenlik açısında ne kadar dikkatlı olursan ol zaafiyet yaşmak her zaman ihtimal dahilindedir. Nitekim 100 kadar vahşi çete mensupları bunca büyük silahlarla adeta ellerini kollarını salayarak şehir merkezine kadar girmiş, içindeki işbirlikçilerinin de yardımı ile katliam gerçekleştirmesinin başka izahı yoktur.  Öye anlaşılıyor ki PYD adeta aldatılmış, o nedenle de güvenlikte büyük bir zaaf yaşamış. PYD’nin işinin kolay olmadığını biliyorum, çok zor koşullarda çok değerli ve onurlu bir mücadele yürütüyor. Orta çağ karanlığında fırlamış, insani değerlerde zerre kadar nasibini almamış o vahşi yaratıklarla savaşmak çok kolay değil. Çünkü senin insani değerlerin, ölçülerin var ama onların öyle bir kaygısı yok. Peki Kobanêde bu katliam gerçekleşirken, katliam sırasında ve sonrasında HDP nerede? Neden bu kadar sessiz. Bizim bilmediğimiz, onların susmasını gerketirecek bir neden mi var? Varsa en acil biçimde kamuoyu ile paylaşmak zorundalar. Kürdler, insanın en kutsal  varlı olan “yaşam hakkı” savunuyorlar ve bu nedenle hiç bir gerekçe onları susturmaz.

HDP her şeyden önce Kürd halkının olmazsa olmazı olan ‘yaşam hakkı’nı, en azında yasal anlamda güvence altına almak zorunda ve onu birinci görev olarak önüne koymak zorundadır. Kürd halkının yasal anlamda HDP ekseni etrafında birleşmesinin tek nedeni budur.  Kim 7 Haziran seçimlerini  kim nasıl okudu bilmiyorum ama benim gördüğüm, ne HDP’nin “ebruli” seçim bildirgesi ve sonrasındaki seçim propagandası, ne “Türkiyelileşme” politikası, ne de tek taraflı büyük fedekarlıklarla yürütülen “barış” sürecinin sonucunda o başarı elde edilmedi. Tek başına olmasa da en belirleyici neden Kobenê savaşı sırasında Türk devleti ve dolayısıyla AKP’nin takındığı tutum, IŞİD çetelerine verildiğine inanılan destek, Kürd halkı ile devlet arasındaki ruhsal kopuştan sonra “siyasi” kopuşun da yaşanmasına neden oldu. HDP bu nedenle o devrim niteliğinde ki başarıya imza attı. Yoksa Kürd ve Kürdistan sözcüklerini bile rafa kaldırıldığı, Kürdistan’ın tekrardan “Türkiye’nin doğusu, güney doğusuna” isim olarak dünüştüğü bir politika sonucu değildi. HDP Kürdlerin yasal olarak yaşam hakkının güvence altına alınması noktasında çok başarılı bir noktada durmuyor. Tek başına, TBMM’de bazı soru önergeleri, basın açıklamaları veya televizyonlarda bazı demeçler yeterli olmuyor.  HDP, yakın zamanda yaşanan hiç bir katliamı başarılı bir şekilde gündeme taşımadı şimdiye kadar. Roboskiden tutun Kobanê olaylarına, son Diyarbakır olaylarına kadar yüzlercesi orta yerde duruyor.

Eğer bilgilerim beni yanıltmıyorsa savaş sırasında aynı yerde 3 çocuk bir arada katlediliyorsa bu katliam olarak kabul ediliyor ve savaş suçu sayılıyor.

Yine yanılmıyorsam BM Kobanê dışında ki IŞİD çetelerinin bütün eylemlerini kındadı. Bildiğim kadarıyla katliamlardan “ırk”a bakılmıyor, tabi Kürdler “insan” sınıfında görülüyorsa. Tek sorun Kürdler adına BM nezdinde herhangi bir girişimde bulunacak kimsenin olmamasından kaynaklanıyor. Yani Kürdler bu trajediler karşısında bile kendi egemenlerine muhtaçtırlar!

HDP, etkin “muhalefeti” bir yana bırakıp, en başta Kobanê olmak üzere Roboski, faili meçhullar vs bütün konuları nasıl ve ne şekilde, nereye başvurması gerektiği noktasında yoğunlaşmak, bunları gündeme getirmek zorundadır. En basit deyimle Kürd halkının bunca desteği bu kadarını hak ediyor.

 Kobenê çocukların gunahı kendine insanım diyen herkesin boynundadır.  Kobanê, Kürdlerin vicdanında derin bir yara açtı, bu yara bir daha asla kapanmaz ve onurlu her Kürd, insan Kobenêdeki bu vahşetin ardında duruşunu ve geleceğini yeniden gözden geçirecektir. Kobanêden sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Sonuç olarak bu saldırının ardından, en genel anlamı ile Kürd siyasal haraketi oturup bütün argümanlarını ve duruşunu yeniden gözden geçirmek zorundadır.

 

Bu yazı toplam 19339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.