1. YAZARLAR

  2. Özgür TEPE

  3. Kocaman evler, minik aileler
Özgür TEPE

Özgür TEPE

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaman evler, minik aileler

A+A-

 

Ailedeki bu yapısal değişimin köklerini Sanayi Devrimine kadar götürmek mümkündür. Toplumdaki siyasal,kültürel ve ekonomik değişimlerin en çok etkilediği kurum aile'dir .  Sanayi devriminden önceki toplum yapısında, geleneksel bir topluma ait olan 'Geniş Aile' kavramı vardı. Bu aile tipinde 3 kuşaktan oluşan "Dede,baba,anne, nine,torunlar ve çocuklar"  bir arada yaşarlardı.

Sanayi Devrimi  ile gelen hızlı bir toplumsal değişim bu aile yapısının çözülmesine  yol açmıştır. Çözülen bu aile de bireyler zamanla köyden kente doğru bir göç hareketi başlatarak, yeni yerleşim yerleri,  yeni  üretim alanları oluşturmuştur. Toplum bireyselleşerek  kendi ayakları üstünde durmaya çalışmış bu durum da, aile yapısının giderek daha da zayıflamasına neden olmuştur . Bu yapısal değişim 'Çekirdek Aile' dediğimiz; anne, baba ve çocuktan oluşan yeni  Aile tipini ortaya çıkartmıştır. Bu tip aile yapısının Sanayi Devrimin yarattığı yaşam faktörlerinin zorlaması sonucu  ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kentlerde artan nüfus ve yeni  çekirdek aile modeli, zamanla  feodal aile ilişkilerinden uzaklaşarak giderek daha bireysel özelliklerin ön planda olduğu bir toplumu insanlara dayatmıştır.  Koca koca binalarda rahat ferah ve büyük daireler yapılırken, aileler ise alabildiğine küçülmüştür. Müstakil evler ve çok daireli siteler buna örnek gösterilebilir ve belki de en önemlisi  aile bireyinin yalnızlaşması ve kimseye tahammül edememesi  gibi olumsuz sonuçlar doğmuştur. 

Sonuç olarak; Geniş Aile modeli ile başlayan toplum yapısı Sanayi Devrimi ile bir kırılma yaşayarak yerini Çekirdek Aileye bırakmıştır bu değişim burayla da sınırlı kalmamış Küreselleşme ile bu Çekirdek Aile Modeli de çözülmeye başladığını artık Bireye doğru bir yönelimin olduğunu söylemek gerekir bunun en güzel örnek; Stüdyo tarzı dairelere olan talebin artması gösterilebilir. Demem o ki Eskiden evler küçüktü aile fetrleri bir arada yaşıyordu  şimdi ise evler büyük ama aile fertleri dağınık bir şekilde yaşıyor...

Bu yazı toplam 18123 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.