1. YAZARLAR

  2. Bilal Şen

  3. Kodlama eğitimi ile geleceğin elini tutmak
Bilal Şen

Bilal Şen

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kodlama eğitimi ile geleceğin elini tutmak

A+A-

Kod, espiri gibidir. Açıklamak zorundaysanız kötüdür.

Cory House

Bilişim çağında kodlamayı kullanmadığımız alan oldukça azdır. Gün içerisinde kullandığımız birçok teknolojik aletin alt yapısı kodlama ile alakalıdır.  Telefonlarımız, ev ve iş yerlerinde kullandığımız makinalar bir yazılım ve direktif ile çalışmaktadır.

Son zamanlarda eğitim hususunda sürekli gündem olan ve geleceğimiz için elzem olduğu düşünülen eğitimlerden biri de robotik kodlama eğitimidir. Küçük yaştan itibaren başlatılması öngörülen bilgisayar merkezli eğitim, en çok rağbet gören ve özendirilen eğitimler arasında yer almaktadır. Öyleyse robotik kodlamanın ne olduğu ile ilgili birkaç aydınlatıcı bilgiyi sizinle paylaşmalıyım.

Robotik kodlama yapabilmemiz için öncelikle bir robota ihtiyacımız vardır.

Robot;  sensörler yardımıyla içinde bulunduğu konumu algılayabilen ve karar veren aygıtlara denmektedir. Robotik ise; elektronik devrelerin yardımıyla kodlama dilleri kullanılarak robota komut verme işlemidir.

Kodlama ise bir robotun veya robotik bir aygıtın okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Öncelikle bir robot aracılığıyla tamamlamasını istediğimiz görevi belirlemeliyiz, mesela yemek yapan bir robot oluşturmak istiyoruz, bunun için öncelikle bu hareketin kodunu tasarlamalıyız ve robota göndermeliyiz. Elbette bu kodlama ve istenilen görevin yerine getirilmesi hemen olmayacaktır. Çok kez istediğimiz komutu veya hareketi algılayana kadar yazılımı ve kodu düzenleyeceğiz.   Tüm bu işlemlerin her birine robotik kodlama denmektedir. Robotik kodlamayı öğrenen bir öğrenci kişisel becerileri ve kendi gelişim süreci açısından oldukça faydalı bir eğitimden geçmiş olacaktır.

Robotik kodlama neticesinde elde edeceğimiz nesne tam bir robot olacaktır. İstenilen bu neticeye ulaşabilmek için öncelikle kodlama yapabilmeyi öğrenmeliyiz. Kodlama yapabilmek için; eleştirel düşünme yeteneği, problem çözme becerisi ve alternatif düşünme teknikleri geliştirilmelidir. Bu süreç aynı zamanda bağımsız bir şekilde ve işbirliği içinde çalışmayı, bir organizasyonu yönetmeyi ve sorumluluk sahibi olmayı da gerektirir. Kodlama yapabilmek için matematik kavramlarına, bilim kavramlarına ve dil kavramlarına hakim olmak şarttır. Bu şekilde öğrenciler akademik becerileri de öğrenmiş olur.  PetgerHalpem’in de dediği gibi “Eğer fikrinizi yazıya dökemiyorsanız, onu kodlayamazsınız!” Bu yüzden öncelikle fikrimizi yazıya dökmeli ve sonra kodlamaya başlamalıyız.

Robotik kodlamaeğitiminde;  bireylerin; tüm konularda planlama, kitle araştırma kaynaklarını kullanma, araştırma sorularını kullanma, bilgi iletme ve başarıyı değerlendirme becerilerini göstermelerini gereklidir.  Kodlama eğitimi sırasında tüm bunların eğitiminden geçildiği ve sayılan tüm bu becerileri nasıl kullanacakları, hangi durumlarda neye nasıl başvurulacakları gösterilmektedir. Bu eğitimleri alarak ve sayılan tüm becerilere sahip olduğu düşünülen öğrenci elbette birçok noktada diğer öğrencilerden farklı olacaktır. Artık hızlı düşünebilecek, bir problem ile karşı karşıya kaldığında bununla baş etmesini ve çözüm üretmesini başarabilecek bir seviyeye gelecektir. Günümüz şartlarında da aranılan birey modelinde; eleştirel düşünme ve analitik düşünme, iş birliği içerisinde çalışabilme ve organizasyon düzenleme yeteneğine sahip olma faktörleri istenilmektedir. Bu şartları küçük yaşta öğrenen öğrenci geleceğe dair daha ümitli ve şanslı bir şekilde adım atmış olacağını; üniversite sınavına hazırlanma süreci, iş hayatı ve karşılaştığı diğer zorluklarda daha bilinçli tavırlar sergileyeceğini öngörülmektedir.Bunlarla birlikte gelecek nesiller, yeni dünya düzeninde yer edinebilmeleri için çok iyi birer dijital okur yazar olarak yetişmelidir. Kodlamaeğitimi,  dijital becerilerin öğretilmesi için önemli bir eğitim aracıdır. Bugünün çocukları 21. Yüzyıl bilişim teknolojilerine hükmedecek becerileri ancak kodlama ile kazanabilirler.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, , Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Twitter’ın kurucusu JackDorsey çocukluğunda kodlama eğitimi almış insanlardır. Bu insanların kurmuş olduğu bu şirketler günümüzde dünyanın en çok kazanan şirketleri arasındadır. Erken yaşta kodlama eğitimi almış insanların günümüzde kodlama almamış insanlara göre daha erken iş buldukları ve daha iyi maaş aldıkları öngörülerimizidestekler niteliktedir.

Kodlama eğitimi internette saatlerce vakit geçirilme ile kazanılmamaktadır elbette. Kodlama ve yazılımı öğrenebilmek ve üretim yapabilmek için eğitimcilerin bu becerileri planlı kodlama öğretim programlarına dönüştürmeleri gerekiyor. Belli bir plan ve program çerçevesinde, bu eğitime özgü bir ortam ve tüm materyallerin bulunduğu bir alan olmalıdır. Bu alanda eğitim görmüş bir öğreticinin önderliğinde olmalıdır.  Matematik, fen bilimleri ve dil becerilerini nasıl anaokulundan başlayarak üniversitenin sonuna kadar aşamalı bir programla öğretiyorsak, kodlama becerilerini de anaokulundan üniversiteye sistematik bir şekilde öğretme sürecine öğrencilerimizi dahil etmemiz gerekmektedir. Ayrıca günümüzde kodlama eğitimiyle ilgili hazırlanan bilgisayar ve mobil tabanlı yazılımlardan faydalanmaları için öğrencilere imkan sunmamız gerekmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı kodlama eğitimini desteklemekte ve son  yıllarda okullarda seçmeli ders olarak kodlama eğitimini  öğrencilerimize sunmuştur. Zorunlu olan 5. ve 6. sınıflarda haftada 2 saat “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersi kodlama eğitimi verilebilecek derslerin başında gelmektedir. Diğer yandan zorunlu olarak, 7. ve 8. Sınıflarda haftada 2 saat ”Teknoloji ve Tasarım” dersi bulunmaktadır. “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım”  ve“Yazılım”dersleri 7. ve 8. sınıflar için seçmeli ders olarak verilmektedir. Bu dersler kapsamında verilen uygulamalı kodlama eğitimi öğrenciler açısından verimli olmaktadır.

Sekizinci sınıfa kadaröğrenciler 8.208 zorunlu eğitim saati çerisinde  288 saat bilişim, yazılım, teknoloji ve tasarım alanında eğitim almaktadır. Bir yandan da, eğitim hayatlarının ilk sekiz yılında öğrencilerimiz sadece % 3.5 oranında dijital okuryazarlık eğitimi almaktadırlar.  Öğrencilerin bilişim ile ilgili eğitimlerini okul dışı aktiviteler ile de sürdürülmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı; örgün program dışında seçilen öğrencilere Bilim ve Sanat Merkezlerinde ve ‘Deneyap Projesi’ ile kodlama eğitimi vermektedir. Aynı zamanda Teknokent merkezlerinde bilişim atölyeleri kapsamında robotik kodlama ve yazılım, robot yapımı gibi eğitimler  de verilmektedir.

Robotik kodlama ve yazılım ülkemizde henüz istenilen  düzey de yaygın olmasa da bu eğitimi çevremize anlatarak, bu eğitimi almaları için öğrencilerimize destek çıkarak ve daha da önemlisi robotik kodlama eğitiminde Milli Eğitim Bakanlığına destek çıkarak, öğrencilerimizin robotik kodlama alanında başarı seviyelerinin artırılmasını sağlamada etkin rol oynayabiliriz.  Gelecekten kaçamayacağımız için geleceğe hazırlıklıklı olmamız ve öğrencilerimizi hazırlamamız gerekmektedir. Şuan için birçokları için ütopik görünen bir çok alanda insanların yerini robotların alacağı düşüncesi gün geçtikçe olabilirlik açısından reel görünmeye başlanmıştır. Yapay zekanın günlük hayatımızı kolaylaştırdığı ve pratikte daha da kolaylaştıracağı görülmektedir.

Dışa bağlı kalmamak ve kendi geleceğimize hazırlanabilmek için kendi yazılımlarımızı üretebilecek kodlamaya hakim öğrenciler yetiştirmemiz gerekmektedir. Her açıdan bu eğitimi elzem görmekte ve en kısa zamanda ülkemizin bu alana ait yatırımlarını arttıracağını ümit etmekteyim.

Sonuç olarak yerli ve milli olanı daha da önemseyerek  yeni projelerle  öğrencilere kodlamanın öğretildiği günlerden  Anadolu topraklarından binlerce yazılımcının yetişmesini sağlayacağımız günlere doğru yol almamız gerektiğinin bilincinde olmalı ve durmadan yola devam etmeliyiz. Geleceğin elini kodlama eğitimi ile tutmalıyız.

Kodunuz doğru olsun !

Bilal Şen

Bu yazı toplam 7255 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.