1. YAZARLAR

  2. Mecit BORAN

  3. Koronaya hep birlikte dur diyelim
Mecit BORAN

Mecit BORAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Koronaya hep birlikte dur diyelim

A+A-

Bilindiği gibi, göle atılan ya da düşen bir taş, gölde küçükten büyüğe doğru yayılan dairesel dalgalar meydana getirir.

Bu dalgaların etkisi; düşen cismin büyüklüğüne, düşme şiddetine, suyun derinliğine vb. göre değişiklikler gösterir.

Wuhan kentinin adını duymayan kalmamıştır dünyada. Hani şu Corona Virüsünün ilk görüldüğü şehir. İşte, bu meşhur "Wuhan Gölü'ne" büyük bir meteroid (göktaşı) düştü, kimilerine göre, düşürüldü. Düşen bu taşın oluşturduğu dairesel dalgalar, yayılarak önce "Çin Kıyılarını" vurdu. Daha sonra büyüyerek dünyadaki tüm ülkelerin kıyılarına ulaştı. Ve kıyısına ulaştığı kimi ülkelerde Tsunami etkisi yarattı.  Büyük felaketlere yol açtı. Ülkesinin kıyılarını dalgakıranlarla (aldıkları önlemlerle) tahkim etmiş olanlar,  bu Corona Virüsü dalgasından daha az etkilendi, diğer ülkelere göre.

Ama "Bize Bir şey Olmaz!" havasında olup, yeterli önlem almayan ülkeler nasıl büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduklarını ancak acı deneyler yaşayarak anladılar.

ABD, İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç ve Belçika gibi devletler, durumun vahametini fark ettikten sonra, hızla etkili önlemler almaya başladılar. Her ülkenin Corona Virüsü karşısındaki başarısı, aldıkları önlemlerin etkililiğine göre farklılıklar gösterdi.

An itibarıyla dünya büyük bir kaos içinde, bu salgın hastalık yüzünden. Başlangıç noktası belli ama nereye kadar uzayacağı belli olmayan bir yarıdoğru gibi uzayıp duruyor. Nereye kadar uzayacağını, ne zaman biteceğini kimse bilmiyor.

Bu kaynağı belli dalga, resmi açıklamalara göre, mart ayının ortalarına doğru, "Türkiye Kıyılarına" ulaştı. Corona Dalgası'nın şiddeti önceleri tam olarak hissedilmediyse de, ülke geneline yayılınca, yıpratıcı ve öldürücü etkisi daha çok fark edilmeye başlandı.

Bununla beraber, etkili önlemler alındı. 65 yaş üstü, 20 yaş altı vatandaşların sokaktan çektirilmesi ki; bu neredeyse nüfusun üçte ikisine denk geliyordu. Etkili bir önlemdi. Buna benzer olarak, okulların tatil edilmesi, futbol maçlarına ara verilmesi, sonradan seyircisiz oynatılması, cafe, lokanta, meyhane vb. mekanlara getirilen kısıtlamalar, zaman zaman bölgesel olarak uygulanan sokağa çıkma yasakları, düğün ve taziyelere getirilen kısıtlamalar son derece etkili önlemler olarak önemlerini hala koruyorlar.

Maskelere ulaşmada yaşanan sıkıntıların yanısıra, 1 Haziranda başlayan "Normalleşme Süreci'yle birlikte pandemi hızla yayılmaya başladı. İnsanların büyük bir kısmı rehavete kapılıp "özgürlüğün" tadını çıkarmaya başlayınca olanlar oldu...

Bu olumsuz süreçten etkilenen illerden biri de, ilimiz Diyarbakır - Mardin ve ilçeleri oldu. Pandemiden ötürü hastanelerimizde boş yatak kalmadığını duymayan kalmadı. Gün geçmiyor ki, birkaç ölüm haberi olmasın sosyal medyada. Bu zamansız ölüm olaylarının çoğunun nedenini aşağı yukarı herkes biliyor. Ama bilinmesine rağmen, vefat haberlerinin altına kimse, ölüm nedenini yazmak istemiyor nedense.. Pandemiyle ilgili toplumda, ayıplı hastalık algısı var ne yazık ki. Oysa bu bir salgın ve salgının neresi, nesi ayıp olabilir ki?

Şayet ölüm nedenleri açık yazılsaydı, belki insanlarda bir farkındalık gelişir, daha etkili, titiz önlemler alma konusunda daha duyarlı davranışlar sergilerlerdi.

 

SONUÇ OLARAK: Hastalık ortalığı kasıp kavuruyor ve bizler elimiz kolumuz bağlı seyrediyoruz. Bu durumdan rahatsızlık duyan duyarlı bir takım insanlar, bir girişimde bulundular. Kamu kurum ve kuruluşlarının aldığı önlemlerin yanısıra, toplumun sivil alanında etkili, Sivil Toplum Kuruluşları ve Şahsiyetlerin başlattığı bu girişim; "Mardin Coronayla Mücadele Platformu" adı altında etkinliklerine başlamış bulunmaktadır

Bu platform, gönüllü görev almak isteyen herkese açık olup, hastalığın yayılmasını önleme ve hastalıkla mücadele dışında hiç bir amaç taşımamaktadır..

 

HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR MUTLAKA.

GELİN BU ÇORBADA SİZİN DE TUZUNUZ OLSUN! CORONA HASTALIĞINA, HEP BİRLİKTE, DUR DİYELİM!

 

Bu yazı toplam 7006 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.