1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. Köylü ne zaman “efendi” olacak?
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Köylü ne zaman “efendi” olacak?

A+A-

Çocukluğumda yaşadığım memleketle ilgili ilk öğrendiğim şeylerden biriydi, “Türkiye bir tarım ülkesidir”.

Yaş geldi kırkı aştı ve memlekette tarımın hali içler acısı. Kırk yılda tarım bir arpa boy yol almadığı gibi her türlü tarım ürününü de dışarıdan alır hale geldik. Öyle ki, ithal etmediğimiz tarım ürünü yok denecek kadar azaldı. Sahi neden böyle bir haldeyiz? Ve “Köylü milletin efendisidir” sözü söyleneli neredeyse bir asır oldu ama bizim köylüde bir türlü iki yaka bir araya gelmez oldu.

Bizim köylü “efendilik” yapıp pek derdini dile getiremiyor ama artık pes doğrusu. Hadi geç sanayileştik ve bir türlü istediğimiz sanayi hamlesini gerçekleştirecek ne altyapıya sahibiz ne de uluslararası sermayenin buna en ufak müsaadesi var. İyi de en güçlü ve köklü olduğumuz tarımda, hayvancılıkta ne diye yerlerde sürünüyoruz. Bunun bir açıklaması olmalı. Milletin “efendisine” birileri bunu açıklamalı.

Tarımdaki girdi maliyetleri belldir; mazot, gübre, ilaç, ekipman. Şimdi kendiyle sık sık övünen devletin buna bir çözümü yok mu? Mazotta, gübrede, ilaçta, tarımsal ekipmanlarda çiftçiye adam akıllı destek olmaya bu devletin gücü yetmiyor mu? Yetmez mi, yetiyor ama nedense zincir marketlere Et ve Süt Kurumu üzerinden kilo başına 10 TL zararına et verilebiliyor. Demek ki, olanak var ama bu olanağın çiftçiye sağlanmasında sorun var.

Peki, ama neden? Üretici köylü neden yeterince desteklenmiyor. Çiftçinin bir yıllık emeği olan mahsulde kazandığının kat be kat fazlasını tüccarlar, tefeciler nasıl üç beş günde kazanabiliyor. Bunu kimler neden müsaade ediyor? Üretici çiftçi kazandığında memleket kazanır, çünkü üreten yaşadığı yeri terk etmez. Ama tefeci öyle mi, kazandığı sermayeyi ne zaman nereye taşıyacağı belli mi olur.

Kırk yol oldu ben görmedim, eminim benim iki kat yaşımda olan bir çiftçi de görememiştir, bu memleketin çiftçisinin yüzünün ne zaman güldüğünü. Hal bu ki çok zor değil, üretici köylüye yeterli destek zamanında sağlanabilir. Bunun için bu memlekette yeterince birikmiş zenginlik fazlasıyla var. Ama birileri buna müsaade eder mi, orası Zurnanın zırt dediği yer. Umarım, üretene, emek harcayana bu memlekette gerçek değeri biran önce verilir.

Bu yazı toplam 563 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.